Podobają Ci się nasze treści?
Sięgnij po unikalną wiedzę prosto od developerów i marketingowców. Zapisz się do newslettera.
CAPTCHA
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!
Aby otrzymywać najświeższe, branżowe informacje, potwierdź subskrypcję w mailu, który od nas dostałeś.
PS. Nawet tak ważne wiadomości lubią czasem pomylić folder, dlatego upewnij się, że mail nie trafił do SPAMU
Otwórz swoją skrzynkę e-mail

Koniec wsparcia Drupala 8 – co należy zrobić?

Kategoria: 
Opublikowane: 
Czas czytania
: 4 min

Koniec oficjalnego wsparcia Drupala 8 zbliża się wielkimi krokami. Jakie działania powinieneś podjąć, aby brak supportu ósmej wersji CMS-a nie wpłynął negatywnie na Twój biznes? W artykule znajdziesz kluczowe informacje i wskazówki dotyczące następnych kroków.

Koniec wsparcia Drupala 8

Koniec supportu Drupala 8 – co oznacza?

2 listopada 2021 r. - tego dnia Drupal 8 straci oficjalne wsparcie społeczności. Jest to bezpośrednio związane z końcem supportu dla Symfony 3, które wykorzystuje właśnie ósma wersja CMS-a. Jakie konsekwencje niesie to w praktyce? Koniec supportu Drupala 8 oznacza brak update’ów bezpieczeństwa w przyszłości, przez co nie można zapewnić pełnego bezpieczeństwa strony, e-commercu czy aplikacji na tej wersji Drupala.

Zatem, co możesz zrobić, aby zabezpieczyć swoją stronę na Drupal 8? Najlepszym, rekomendowanym rozwiązaniem jest upgrade systemu do Drupala 9. Poniżej pokazujemy, na co musisz zwrócić szczególną uwagę, aktualizując stronę na Drupalu 8 do „dziewiątki”.

Upgrade Drupala 8 do 9

Jeżeli jesteś wieloletnim użytkownikiem Drupala i pamiętasz czasy starszych wersji, zapewne upgrade systemu kojarzy Ci się z tygodniami bądź miesiącami prac developerskich spowodowanych brakiem kompatybilności, np. między Drupalem 7 a 8. Jednakże Drupal 8 wprowadził całkowicie nowe podejście do architektury systemu, a co za tym idzie, również do jego aktualizacji. Dzięki temu upgrade do Drupala 9 jest o wiele prostszy niż w przypadku poprzednich wersji i bardziej przypomina standardowy update pomniejszych wersji Drupala 8.x niż długotrwały proces migracji z Drupal 7 na 8. Przyjrzyjmy się bliżej aktualizacji poszczególnych elementów Drupala.

Rdzeń

Chcąc zachować pełne bezpieczeństwo strony, jeszcze przed początkiem listopada 2021 r. przeprowadź upgrade rdzenia Drupala do wersji 9.2. Oficjalne wsparcie dla Drupala 9.1 kończy się krótko po zakończeniu supportu dla Drupala 8, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest przejście od razu na Drupala 9.2, który obecnie jest w pełni supportowany. Aby tego dokonać, konieczny jest wcześniejszy update Drupala 8 do wersji 8.8.x lub 8.9.x. Tylko one są w pełni kompatybilne z Drupalem 9.

Pamiętaj także, aby upewnić się, że Twój serwer spełnia warunki stawiane przez Drupala 9. Do najważniejszych z nich należą:

 • Nginx – wersja 0.7.x lub wyższa,
 • Apache – wersja 2.4.7 lub wyższa,
 • PHP – wersja 7.3 lub 7.4. PHP 8 wspierany jest od Drupala 9.1.0.

Moduły

To one wraz z dedykowanymi rozwiązaniami mogą przysporzyć największych problemów przy aktualizacji Drupala 8 do 9. Rdzenne moduły (core modules) są w pełni kompatybilne z Drupalem 9. Jednakże nie wszystkie dodatkowe moduły (contibuted modules) tworzone przez drupalową społeczność są w pełni przygotowane na aktualizację.

Jak więc sprawdzić, czy wykorzystywane w Drupalu 8 moduły będą zgodne z Drupalem 9? Skorzystaj z Upgrade Status, który sprawdzi nie tylko kompatybilność modułów, ale także czy używasz wymaganej wersji Drupala 8, a także czy spełniasz inne kryteria wymagane przez Drupala 9.

Pamiętaj, aby Upgrade Status zainstalować na stronie wykorzystującej Drupala 8, a nie 9, ponieważ w drugim przypadku będzie on sprawdzał gotowość do aktualizacji do Drupala 10, który jest jeszcze w fazie developmentu.

Jeżeli okaże się, że moduły, których używasz, nie są przystosowane do Drupala 9, najlepiej skontaktuj się bezpośrednio z osobami odpowiedzialnymi za utrzymanie modułu. Obecnie ponad 4800 modułów działających na Drupalu 9 jest aktywnie wspieranych. Wśród nich znajdziesz oczywiście wszystkie najpopularniejsze moduły – problemy mogą pojawiać się przy bardziej niszowych rozwiązaniach.

Rozwiązania customowe

Jeżeli na swojej stronie opartej o Drupala 8 wykorzystywałeś dedykowane rozwiązania, np. moduły pisane przez software house specjalnie na potrzeby Twojej firmy, musisz upewnić się, czy są one kompatybilne z Drupalem 9. Kluczowe jest sprawdzenie m.in., czy nie zawierają one przestarzałego kodu, który został usunięty z Drupala wraz z wejściem dziewiątej wersji systemu.

Jak sprawdzić zgodność customowego kodu z Drupalem 9? Możesz skorzystać z kilku rozwiązań m.in.:

 • wspomnianego wyżej Upgrade Status,
 • IDE, np. PHPStorm lub innego edytora kodu, który wyłapuje zdezaktualizowany kod,
 • narzędzia drupal-check.

Aktualizacja Drupala 8 do 9 – checklista

Podsumujmy zatem najważniejsze kroki związane z upgradem Drupala 8 do 9, które są niezbędne do poprawnego przeprowadzenia całego procesu.

 1. Sprawdź, czy Twój serwer spełnia wymagania instalacyjne Drupala 9.
 2. Zaktualizuj Drupala 8 min. do wersji 8.8.x, a najlepiej do 8.9.x, jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś.
 3. Zaktualizuj wszystkie moduły i upewnij się, że są zgodne z Drupalem 9. Skontaktuj się z twórcami modułów, które nie zapewniły kompatybilności z „dziewiątką” dotychczas.
 4. Sprawdź, czy customowe rozwiązania są zgodne z Drupalem 9 – m.in. nie zawierają przestarzałych fragmentów kodu.
 5. Zaktualizuj bazę kodu do Drupala 9.
 6. Przeprowadź update.php.

Przejście z Drupala 8 na 9 – podsumowanie

Jak widzisz, przejście z Drupala 8 na 9 jest o wiele prostszym procesem niż aktualizacja np. Drupala 7 do wersji 8. Pamiętaj jednak, że całość procesu najlepiej powierzyć specjalistom, którzy CMS znają od podszewki. Dzięki temu zadbasz o bezpieczeństwo swojej strony na Drupal 8 kompleksowo, a koniec supportu nie wpłynie negatywnie na Twoją działalność.

Zapisz się do darmowego newslettera

Zdobywaj wartościową wiedzę z obszaru technologii i marketingu

CAPTCHA
Oceń wpis
0

Dziękujemy za ocenę postu!

Mamy więcej darmowych treści. Nie rezygnuj z nich!
Technologie, SEO, marketing - newsletter z poradami, które od razu możesz wdrożyć! Prosto na Twoją skrzynkę. Za darmo i bez spam
CAPTCHA