Przejdź do treści

Nowe szaty pszczół! Dowiedz się więcej o rebrandingu naszej marki.

Pobierz e-book
Podobają Ci się nasze treści?
Sięgnij po unikalną wiedzę prosto od developerów i marketingowców. Zapisz się do newslettera.
CAPTCHA
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!
Aby otrzymywać najświeższe, branżowe informacje, potwierdź subskrypcję w mailu, który od nas dostałeś.
PS. Nawet tak ważne wiadomości lubią czasem pomylić folder, dlatego upewnij się, że mail nie trafił do SPAMU
Otwórz swoją skrzynkę e-mail

Darmowy CMS Drupal- rozwiązanie dla Twojej firmy

Kategoria: 
Opublikowane: 
Czas czytania
: 6 min

Tworząc stronę internetową, kluczowy jest wybór jej silnika. Mnogość opcji jest naprawdę ogromna – zaczynając od Wordpressa a na Joomli kończąc. My jednak najczęściej oferujemy klientom wykorzystanie Drupala- darmowego CMS. Dlaczego? Bo to zazwyczaj najlepsze rozwiązanie zarówno dla firm, jak i dla startupów.

Najważniejsze informacje o Drupalu- darmowym CMS

Drupal w firmie - zalety

CMS Drupal to drugi najpopularniejszy, darmowy CMS na świecie. Przegrywa pod tym względem rywalizację tylko z Wordpressem. Jest połączeniem CMS i WMF, czyli Drupal to tak zwany CMF. Jest nie tylko funkcjonalnym systemem zarządzanie treścią, ale również frameworkiem, który można dowolnie edytować poprzez zmiany w kodzie. Dobry programista może dzięki niemu czynić prawdziwe cuda.

Drupal to także potężne narzędzie pozwalające na ogromny zakres różnego rodzaju modyfikacji i wdrożeń – zaczynając od prostych stron, opartych o gotowe moduły, aż po skomplikowane, często oparte o zaawansowane umiejętności programistyczne, „kombajny” takie jak strony banków czy ogromnych korporacji, połączonych dodatkowo z Intranetem.

Z CMS Drupal korzystają chociażby strony internetowe NASA i Oxfordu. Obie są bardzo rozbudowane i wymagają świetnych zabezpieczeń, wykorzystując poufne dane tysięcy użytkowników. Stabilność Drupala wpływa na to, że oba ogromne projekty od lat korzystają właśnie z tego systemu zarządzania treścią.

Elastyczność podstawą CMS Drupal

Elastyczność jest w wypadku stron internetowych opartych o Drupala słowem kluczem. Równie dobrze może być to strona wizytówkowa, rozbudowany portal, serwis informacyjny czy w pełni funkcjonalny Drupal sklep. Wszystko zależy od tego, jak wykorzystany zostanie darmowy CMS, bo sam w sobie daje ogromne możliwości.

Elastyczny jest także pod kątem dopasowania do odbiorcy. W swojej prostszej odmianie może być intuicyjnym CMS-em, z którym bez problemu poradzi sobie klient. Zainstalowanie różnego rodzaju modułów pozwoli na łatwe zarządzanie i ręczne wprowadzanie zmian przez klienta. Moduły, odpowiedniki wordpressowych wtyczek, czyli rozszerzenia, pozwalają dowolnie edytować stronę na bazie już wcześniej przygotowanych funkcjonalności.

W przypadku bardziej skomplikowanych projektów pomoc doświadczonych koderów i programistów, pracujących na CMS Drupal, jest niezbędna. Kod jest specyficzny i wymaga licznych godzin pracy oraz zgłębiania tego systemu, aby móc swobodnie go edytować, z korzyścią dla funkcjonalności. Należy przy tym pamiętać, że dopiero działanie oparte o znajomość kodu, pozwala maksymalnie wykorzystać możliwości oferowane przez Drupala.

Drupal dla dużych firm, jak i dla startupów

W dużych firmach często wiele osób potrzebuje dostępu do strony www. W tym przypadku Drupal dla firm oferuje bardzo ciekawe opcje. Poprzez ten darmowy CMS w prosty sposób zarządza się użytkownikami i każdy z nich może mieć różne dostępy oraz różne role na stronie. Tym, co edytować może dany użytkownik i w jaki sposób, można zarządzać w zasadzie dowolnie, przyznając uprawnienia różnego poziomu.

Dlaczego Drupal jest świetny dla startupów? Po pierwsze jest oparty o open source. Na początku działalności startupy raczej nie imponują budżetem, a tutaj już na początku mogą oszczędzić na różnego rodzaju licencjach i abonamentach. Znaczna większość szablonów i modułów jest darmowa, więc nie trzeba inwestować żadnych pieniędzy, by móc korzystać z tego systemu zarządzania treścią.

Niebagatelne znaczenie ma w tym przypadku także skalowalność. CMS Drupal jest nieustannie rozbudowywany i wciąż pojawiają się nowe funkcjonalności, wpływające na stabilność czy bezpieczeństwo silnika. Dzięki temu nawet zaczynając od prostej, wizytówkowej strony startupu, możną ją na późniejszym etapie rozwoju przekształcić chociażby w rozbudowany ecommerce czy witrynę z multidomenowością. Takie przyszłościowe myślenie dla firm powinno być kluczowe.

Zobacz nasze realizacje oparte o CMS Drupal!

Bezpieczeństwo i stabilność

Na tle innych, darmowych CMS-ów, Drupal na pewno wyróżnia się wysokim stopniem bezpieczeństwa i stabilności. Wśród internautów i programistów to właśnie ten system zarządzania treścią uważany jest za najbezpieczniejszy. Wszelkiego rodzaju aktualizacje i unowocześnienia sprawiają, że CMS Drupal jest jednym z najbardziej innowacyjnych systemów w sieci.

W dużej mierze związane jest to z ogromną społecznością, wspólnie pracującą na korzyść Drupala. Im więcej osób z niego korzysta (drugi najpopularniejszy CMS świata!), tym szybciej się on rozwija. Każdy użytkownik dodaje coś od siebie (np. moduły), zauważa inne błędy i proponuje własne zmiany. Rozbudowana społeczność na forum jest z kolei wsparciem dla programistów w przypadku problemów z kodem – bez problemów można znaleźć tam porady na każdy, drupalowy temat, zaczynając od instalacji, a na zaawansowanych wdrożeniach kończąc.

By pokazać, jak bezpiecznym systemem CMS jest Drupal, wystarczy wspomnieć, że to na tym silniku opierają swoje strony internetowe liczne banki i firmy z branży finansowej, dla których zarządzanie danymi użytkowników ma ogromne znaczenie.

Personalizacja darmowego CMS-a

Drupal pozwala na dowolną w zasadzie personalizację i dostosowanie CMS do swoich potrzeb. Dzięki licznym modułom (w większości bezpłatnym) czy szablonom można bez problemów dopasować witrynę do swoich oczekiwań. Z kolei, jeśli posiada się doświadczenie programistyczne, to moduły można przygotowywać także samodzielnie. To sposób na dowolne rozbudowywanie strony internetowej i działanie na korzyść całej społeczności Drupala – swoimi modułami można dzielić się na forum i chwalić się swoimi programistycznymi osiągnięciami.

Na co pozwalają moduły na darmowej licencji? Chociażby na stworzenie w pełni funkcjonalnego, rozbudowanego sklepu internetowego. Dlatego też darmowy CMS Drupal to świetny system dla branży e-commerce. Daje także możliwość dowolnej integracji z zewnętrznymi rozwiązaniami, chociażby systemami płatności. Pozwala również na integrację z różnorakimi CRM-ami czy zewnętrznymi bazami danych, które są kluczowe dla sklepów internetowych (chociażby zatowarowanie poszczególnych sklepów stacjonarnych) czy też stron korporacyjnych.

SEO a CMS Drupal

Warto nadmienić, że dobrze zrobiona strona na Drupalu spełnia wszystkie standardy optymalizacyjne dla stron www. Dodatkowo wyposażając ją w odpowiednie moduły, możemy zarządzać meta tagami dla każdej treści na stronie, tworzyć sitemape czy zarządzać przekierowaniami na stronie. Daje to potężne narzędzie dla firm, które chcą profesjonalnie prowadzić działania SEO i content marketingowe.

Rozwój Drupala

Drupal 8 to najnowsza wersja darmowego CMS-a. Co ważne, bardzo mocno różni się w architekturze od swojego poprzednika, czyli Drupala 7. Drupal 8 powstał na bazie frameworka Symfony, dzięki czemu można korzystać z wielu komponentów dostarczanych przez ten framework, a to daje jeszcze większe możliwości rozwoju samej aplikacji. Drupal coraz bardziej rozwija się w kierunku współpracy z frameworkami frontendowymi takimi jak Reactjs czy Vuejs. Takie połączenie daje piorunujące możliwości. Wystarczy wyobrazić sobie bardzo szybkie dynamiczne wyszukiwarki z podpowiedziami i filtrowaniem, czy dynamiczne konfiguratory dla sklepów internetowych. Możliwości są wręcz nieograniczone, a sam Drupal idzie właśnie w tym kierunku – dynamiki, integracji i bezpieczeństwa.

Wady CMS Drupal

Czy Drupal ma wady? Oczywiście, ma swoje problemy, jak i każdy inny darmowy CMS. Nie da się ukryć, że bardziej skomplikowane strony czy serwisy wymagają wsparcia specjalistów od Drupala. O ile moduły pozwolą na wprowadzanie licznych zmian czy proste zarządzanie witryną, o tyle wszelkie bardziej rozbudowane funkcje muszą być już wprowadzane poprzez samodzielnie przygotowywany kod. Podobnie wygląda to w przypadku integracji z zewnętrznymi systemami.

Drupal dla firmy - podsumowanie

Czy Drupal w każdym przypadku jest najlepszym rozwiązaniem? Niekoniecznie. Dla mniejszych, prostych stron, które nie potrzebują dodatkowych funkcji i nie ma planów ich rozbudowywania, często lepszym wyborem będzie inny CMS. Jednak jeśli zależy nam na elastycznym, skalowalnym, ultra spersonalizowanym, darmowym i innowacyjnym rozwiązaniu, to CMS Drupal jest już naturalnym wyborem.

Zapisz się do darmowego newslettera

Zdobywaj wartościową wiedzę z obszaru technologii i marketingu

CAPTCHA
Oceń wpis
4.7
Ocena: 4.7 Liczba głosów: 12

Dziękujemy za ocenę postu!

Mamy więcej darmowych treści. Nie rezygnuj z nich!
Technologie, SEO, marketing - newsletter z poradami, które od razu możesz wdrożyć! Prosto na Twoją skrzynkę. Za darmo i bez spam
CAPTCHA