Aplikacje internetowe a strony internetowe – czym się różnią?

Jakub Czyż
Autor: Jakub CzyżProject Manager

Ciekawym tematem, który wielu osobom sprawia problem, jest rozróżnienie aplikacji internetowych (inaczej aplikacji webowych) od stron internetowych. Jedno i drugie otwieramy w przeglądarkach internetowych, różnią się one jednak od siebie przede wszystkim używaną technologią, a także kryterium użyteczności. Wiele wskazuje na to, że w Internecie wiele rzeczy porównujemy i rozróżniamy intuicyjnie, a jak to wygląda w rzeczywistości?

Aplikacje internetowe a strony internetowe

Aplikacje internetowe a strony internetowe – cienka granica semantyki

Jaka jest różnica między tymi dwoma pojęciami? Często wydaje się niewielka, dużo zależy od naszej perspektywy czy samej semantyki. Wielu z nas użyje słowa strona internetowa dla określenia wszystkich tworów posiadających domenę i istniejących w sieci. Jeśli natomiast zapytasz kogoś, kto pracuje w IT, z pewnością tłumaczenia kilku osób będą się od siebie różniły, jednak ich główna myśli sprowadza się do dwóch zdań:

 • Strona internetowa ma charakter informacyjny.
 • Aplikacja webowa ma charakter interaktywny.

Mając na uwadze dwa powyższe zdania, przedstawmy przykład. Powiedzmy, że wchodzisz na stronę internetową teatru, jeśli znajdujesz na niej statyczne informacje o godzinach działaniu teatru, aktualnych spektaklach i ich godzinach, to masz do czynienia ze stroną internetową, jeśli natomiast będziesz mógł dodatkowo zarezerwować/kupić bilet, wybrać dla siebie odpowiednie miejsce, to wiedz, że jesteś w aplikacji internetowej. Aby wytłumaczyć to jeszcze jaśniej, aplikacja internetowa, to często taka strona internetowa, którą użytkownik może kontrolować.

Można pójść dalej i powiedzieć, że wszystko, czego możemy jakoś, użyć, wykorzystać będzie aplikacją webową od formularzy, gier, aż po wszelkiego rodzaju narzędzia, których używamy z poziomu przeglądarki.

Strony internetowe vs aplikacje webowe – porównanie technologiczne

Technologicznie stronę internetową określa się jako coś, co jest na statycznym HTML-u i CSS-ie. Przy wykorzystaniu innych technologii mamy już do czynienia z aplikacją internetową. W takim wypadku dużego problemu semantycznego mogą dostarczyć nam strony internetowe o charakterze informacyjnym, stworzone na popularnych CMS-ach, które wykorzystują także inne technologie, niż tylko HTML i CSS, dlatego warto zwracać również uwagę na wyżej opisane kryterium użyteczności.

Dokładna definicja aplikacji internetowej mówi, że jest ona programem pracującym na serwerze i komunikującym się przez Internet z komputerem użytkownika, wykorzystując w tym celu przeglądarkę internetową. Do stworzenia aplikacji wykorzystuje się różne mechanizmy m.in. CGI, JSP, ASP.NET, a także zróżnicowane języki programowania np. Java, C# oraz PHP oraz Open Source, np. Drupal CMS czy Magento. Aplikacje webowe posiadają wiele zalet, są między innymi bezpieczne, gdyż ich bazy danych są składowane i zabezpieczane centralnie; łatwe w aktualizacji, rzecz ta leży po stronie twórcy, a nie użytkownika; aplikacje internetowe są niezależne od systemów klientów, a także łatwo rozbudowywane.

Technologie wykorzystywane w aplikacjach internetowych to najczęściej:

Po stronie klienta:

 • JavaScript,
 • Aplet Javy,
 • Adobe Flash,
 • AJAX.

Po stronie serwera:

 • CGI,
 • ISAPI,
 • ASP.NET,
 • JSP,
 • PHP.

Przeczytaj również: Czy warto korzystać z API Platform?

Istnieją przypadki, kiedy możemy coś wprost nazwać aplikacją internetową, np. w momencie, gdy używamy jakiegoś narzędzia poprzez przeglądarkę. W innych sytuacjach granica ta będzie się zacierać, jedni nazwą dany twór stroną internetową, inni aplikacją webową. Kończąc jednak to nie semantyka przyciąga ludzi do strony internetowej, dlatego, jeśli coś działa i dzięki temu zyskujemy klientów, to warto z tego korzystać.

Potrzebujesz pomocy przy tworzeniu strony lub aplikacji?

Z chęcią pomożemy