Ciekawym tematem, który wielu osobom sprawia problem, jest rozróżnienie aplikacji internetowych (inaczej aplikacji webowych) od stron internetowych. Jedno i drugie otwieramy w przeglądarkach internetowych, różnią się one jednak od siebie przede wszystkim używaną technologią, a także kryterium użyteczności. Wiele wskazuje na to, że w Internecie wiele rzeczy porównujemy i rozróżniamy intuicyjnie, a jak to wygląda w rzeczywistości?

Aplikacje internetowe a strony internetowe – cienka granica semantyki
Jaka jest różnica między tymi dwoma pojęciami? Często wydaje się niewielka, dużo zależy od naszej perspektywy czy samej semantyki. Wielu z nas użyje słowa strona internetowa dla określenia wszystkich tworów posiadających domenę i istniejących w sieci. Jeśli natomiast zapytasz kogoś, kto pracuje w IT, z pewnością tłumaczenia kilku osób będą się od siebie różniły, jednak ich główna myśli sprowadza się do dwóch zdań:
- Strona internetowa ma charakter informacyjny.
- Aplikacja webowa ma charakter interaktywny.
Mając na uwadze dwa powyższe zdania, przedstawmy przykład. Powiedzmy, że wchodzisz na stronę internetową teatru, jeśli znajdujesz na niej statyczne informacje o godzinach działaniu teatru, aktualnych spektaklach i ich godzinach, to masz do czynienia ze stroną internetową, jeśli natomiast będziesz mógł dodatkowo zarezerwować/kupić bilet, wybrać dla siebie odpowiednie miejsce, to wiedz, że jesteś w aplikacji internetowej. Aby wytłumaczyć to jeszcze jaśniej, aplikacja internetowa, to często taka strona internetowa, którą użytkownik może kontrolować.
Można pójść dalej i powiedzieć, że wszystko, czego możemy jakoś, użyć, wykorzystać będzie aplikacją webową od formularzy, gier, aż po wszelkiego rodzaju narzędzia, których używamy z poziomu przeglądarki.
Strony internetowe vs aplikacje webowe – porównanie technologiczne
Technologicznie stronę internetową określa się jako coś, co jest na statycznym HTML-u i CSS-ie. Przy wykorzystaniu innych technologii mamy już do czynienia z aplikacją internetową. W takim wypadku dużego problemu semantycznego mogą dostarczyć nam strony internetowe o charakterze informacyjnym, stworzone na popularnych CMS-ach, które wykorzystują także inne technologie, niż tylko HTML i CSS, dlatego warto zwracać również uwagę na wyżej opisane kryterium użyteczności.
Dokładna definicja aplikacji internetowej mówi, że jest ona programem pracującym na serwerze i komunikującym się przez Internet z komputerem użytkownika, wykorzystując w tym celu przeglądarkę internetową. Do stworzenia aplikacji wykorzystuje się różne mechanizmy m.in. CGI, JSP, ASP.NET, a także zróżnicowane języki programowania np. Java, C# oraz PHP. Aplikacje webowe posiadają wiele zalet, są między innymi bezpieczne, gdyż ich bazy danych są składowane i zabezpieczane centralnie; łatwe w aktualizacji, rzecz ta leży po stronie twórcy, a nie użytkownika; aplikacje internetowe są niezależne od systemów klientów, a także łatwo rozbudowywane.
Technologie wykorzystywane w aplikacjach internetowych to najczęściej:
Po stronie klienta:
- JavaScript,
- Aplet Javy,
- Adobe Flash,
- AJAX.
Po stronie serwera:
- CGI,
- ISAPI,
- ASP.NET,
- JSP,
- PHP.
Przeczytaj również: Czy warto korzystać z API Platform?
Istnieją przypadki, kiedy możemy coś wprost nazwać aplikacją internetową, np. w momencie, gdy używamy jakiegoś narzędzia poprzez przeglądarkę. W innych sytuacjach granica ta będzie się zacierać, jedni nazwą dany twór stroną internetową, inni aplikacją webową. Kończąc jednak to nie semantyka przyciąga ludzi do strony internetowej, dlatego, jeśli coś działa i dzięki temu zyskujemy klientów, to warto z tego korzystać.