Czy warto korzystać z API Platform?

Denis Peszka
Autor: Denis PeszkaTech Lead

Czy da się stworzyć dobre API w ciągu kilku dni? Właśnie coś takiego obiecują twórcy API Platform. Istnieje jednak pytanie, czy naprawdę owo narzędzie jest godne zachodu? Postaram się na nie odpowiedzieć w artykule.

Api Platform - czy warto go używać

API Platform – czym jest?

API Platform zostało utworzone w 2015 roku przez Kevina Dunglasa, eksperta od Symfony. Jako narzędzie miało pomóc programistom. Otóż podczas pisania kodu, zwłaszcza na początkowych etapach często trzeba tworzyć wiele podobnego kodu z nieznacznymi zmianami. Jest tak niezależnie od tego, czy tworzymy akurat prostą, czy bardziej rozbudowaną aplikacje – zawsze znajdą się elementy, w których trzeba będzie po jakimś czasie zmienić lub usunąć to i owo.

Mechanizmy, które mają usprawnić ten proces, znane są jako CRUD. Na rynku można ich znaleźć bardzo dużo m.in. Admin Generator dla Symfony 1. Jednak świat developmentu szybko się zmienia i w tym tkwi przewaga API Platform. Programiści mają teraz do czynienia z innymi wyzwaniami związanymi z tworzeniem architektury. Efektem stosowania poprzednich rozwiązań było tworzenie wielkiej ilości kodu zarówno po stronie backendu, jak i frontendu. Obecnie coraz częściej tworzy się architekturę zorientowaną na usługę z backendem API. API Platform skupia się właśnie na API, dzięki czemu proces wdrażania takich rozwiązań jest znacznie prostszy.

API Platform – najważniejsze cechy

Świetne podstawy

API Platform jest zbudowane na bazie sprawdzonych produktów. Szkielet serwera zawiera słynny mikroframework Symfony 4 oraz Doctrine ORM. Komponenty po stronie klienta korzystają z Reactu (dostępna jest również integracja Vue.js). Środowisko programistyczne i mechanizm wdrożeniowy wykorzystują Docker, Kubernetes i Helm.

API Platform jest również zaprojektowane jako zestaw niezależnych komponentów wielokrotnego użytku. Można je swobodnie wykorzystać w dowolny sposób lub też samodzielnie zintegrować w swoim własnym projekcie. Omawiane rozwiązanie definiuje się jako „framework PHP do budowy nowoczesnych webowych API”. Narzędzie to faktycznie pomoże szybko zbudować bogate i łatwe w użyciu API. API Platform posiada szereg funkcji, takich jak automatyczna dokumentacja, filtry, sortowanie i wiele innych.

Korzystne z punktu widzenia SEO

Dodawanie elementów ze schema.org do stron internetowych i aplikacji, zwiększa ich pozycję w wynikach wyszukiwania i umożliwia korzystanie z fantastycznych funkcji, takich jak Google Rich Snippets i Gmail Markup.

Jednak mapowanie modelu danych aplikacji do struktur schema.org może być żmudnym zadaniem. Korzystając z generatora dostępnego na platformie, model danych będzie pochodził z schema.org. Schema.org poprawia interoperacyjność aplikacji. Używany z takimi technologiami jak Hydra, jest to duży krok w kierunku semantycznej i czytelnej maszynowo sieci. Otwiera drogę do webowych klientów API zdolnych do ekstrakcji i przetwarzania danych z dowolnej strony internetowej lub aplikacji.

Kilka innych ważnych informacji

API Platform jest przydatne zarówno dla podstawowych, jak i bardziej zaawansowanych projektów. Głównym problemem jest to, że tworzenie rozbudowanych projektów wymaga jednocześnie znacznie większych umiejętności. Początkująca osoba chcąca stworzyć bardzo proste API może swobodnie użyć tego narzędzia. Z drugiej strony mało prawdopodobne, aby ktoś taki bez większego zapoznania się z samą platformą był w stanie jednocześnie dostosować swoje narzędzie dokładnie według uznania.

API Platform zdecydowanie przyda się w tworzeniu rozbudowanych aplikacji. Można na nim tworzyć praktycznie wszystko, co się chce. Jedynym warunkiem jest to, aby być bardzo dobrze zapoznanym z Symfony.

Niemniej jednak warto włożyć nieco wysiłku, aby wykorzystać możliwości API Platform. Jeśli znasz dobrze Symfony, omawiane narzędzie daje wiele możliwości. Tworzenie API będzie znacznie prostsze, szybsze i oszczędne. Dlaczego? Gdyż wszystko będzie oparte na fundamencie sprawdzonego frameworku Symfony.

A co jeśli nie masz doświadczenia ze wspomnianymi tutaj rozwiązaniami? Zapoznanie się z nimi wszystkimi będzie wymagało nieco czasu i cierpliwości. Jednak inwestycja będzie tego warta. Po jakimś czasie będziesz w stanie znacznie przyśpieszyć proces tworzenia API.

Podsumowanie

API Platform to świetne narzędzie, które wyszło naprzeciw potrzebom wielu programistów. Na pewno warto bliżej się mu przyjrzeć i poświęcić nieco czasu, aby bardziej opanować samą platformę.

Zainteresował Cię nasz artykuł?

Czytaj dalej
Udostępnij artykuł: