Nuxt.js – co to jest?
Nuxt.js – definicja
Nuxt.js (lub po prostu Nuxt) to biblioteka JavaScript, która została oparta na Node.js, Webpack, Babel.js i przede wszystkim na Vue.js. Nuxt funkcjonuje w charakterze open source i jego kod jest dostępny w ramach licencji MIT.
Omawiany framework przedstawia się jako „meta-framework dla uniwersalnych aplikacji”. Nuxt pozwala użytkownikom obsługiwać treść (lub jej część) w pełni pre-renderowanym formacie na serwerze w formie generatorów stron statycznych. Oprócz tego, jak wspomnieliśmy wcześniej, Nuxt ma wiele wspólnego z Vue, dlatego jednym z jego zastosowań jest upraszczanie tworzenia uniwersalnych lub jednostronicowych aplikacji, przy których został użyty Vue framework.
Nuxt – podstawowe informacje
- Rodzaj technologii – biblioteka JavaScript
- Twórcy – Alexandre Chopin, Sebastien Chopin, Pooya Parsa
- Technologia wykorzystana do stworzenia – JavaScript
- Rok wydania – 2016
- Oficjalna strona internetowa – nuxt.com
- Profil na GitHub – Nuxt
Framework Nuxt.js – główne zalety
To nie przypadek, że Nuxt.js stał się jednym z najczęściej wybieranych narzędzi przez developerów pracujących w środowisku Vue. Odgrywa analogiczną rolę, jak Next.js wobec Reacta — i ma bardzo podobne zalety. A oto najważniejsze z nich.
Możliwość budowy aplikacji typu SSR
Podstawową zaletą, którą framework Nuxt.js wnosi do środowiska Vue, jest możliwość tworzenia aplikacji renderowanych po stronie serwera (SSR). Są one z zasady szybsze i łatwiejsze w crawlowaniu dla robotów wyszukiwarek.
Sam Vue.js co prawda też, w teorii, pozwala renderować pliki strony na serwerze, jednak optymalizacja takiego projektu jest dość trudna. Vue domyślnie jest frameworkiem stworzonym z myślą o standardowych aplikacjach typu SPA (single-page). Nuxt.js? Wszystkie jego komponenty są skonfigurowane pod projekty SSR; ułatwia także odzyskiwanie danych z serwera przy pomocy metody asyncData.
Wiele zintegrowanych narzędzi out of the box
Oprócz komponentów pozwalających skonfigurować renderowanie server-side, platforma Nuxt.js oferuje dużo innych, łatwo aplikowanych narzędzi. Mamy tu na myśli:
- własną bibliotekę gotowych, w pełni edytowalnych komponentów UI;
- wbudowane narzędzie do optymalizacji grafik na stronie;
- wiele narzędzi zewnętrznych, rozszerzających możliwości Nuxt.js — do dyspozycji masz m.in. moduły z gotowymi do działania ścieżkami uwierzytelniania czy upraszczające zarządzanie stanami interfejsu aplikacji.
Stosunkowo prosta struktura kodu i inne udogodnienia dla developerów
O ile Vue.js uchodzi za jeden z najbardziej intuicyjnych frameworków JavaScript, tak Nuxt.js czyni go… jeszcze prostszym.
Po pierwsze, sam ma czytelną, „czystą” strukturę, co ułatwia zarządzanie samym kodem aplikacji, nawet przy bardziej złożonych projektach.
Po drugie, oferuje oparty na plikach system routingu. Zamiast ręcznie mapować komponenty strony na określone ścieżki URL, wystarczy stworzyć prosty plik w katalogu pages. Konfiguracją „tras” między sekcjami aplikacji Nuxt.js zajmie się sam.
Po trzecie — Nuxt.js automatycznie wykonuje tzw. code splitting, dzieląc kod na mniejsze, szybciej renderowane części.
Wady Nuxt.js
Jeśli chodzi o wady Nuxt.js, developerzy najczęściej skarżą się na:
- wciąż małą społeczność – zwłaszcza w porównaniu do Next.js czy Vue; przekłada się to m.in. na niezbyt rozbudowaną dokumentację;
- dość żmudny proces debuggowania – szczególnie gdy projekt się rozrasta;
- ograniczoną elastyczność – w przypadku aplikacji o niestandardowej architekturze framework Nuxt.js może sprawdzić się gorzej niż samo Vue.
Wykorzystanie frameworka Nuxt
Nuxt.js nie jest frameworkiem uniwersalnym. Nie każdy projekt w Vue będzie go wymagał; wręcz przeciwnie, w przypadku klasycznych aplikacji typu SPA dodatkowa biblioteka może okazać się zbędnym obciążeniem. Natomiast jeśli chcesz:
- rozwiązać problemy z czasami ładowania dzięki renderowaniu po stronie serwera (SSR);
- jeszcze lepiej zoptymalizować stronę pod SEO;
- skrócić czas developmentu dzięki modułom out of the box i prostemu systemowi routingu;
Nuxt.js będzie pod tymi względami prawdopodobnie najlepszym rozszerzeniem czystego Vue.js.