Sklep na własnym serwerze czy w modelu SaaS - co lepsze?

W założeniu, dla wielu sklep internetowy wydaje się czymś niezwykle prostym do stworzenia i prowadzenia. Jednak tak naprawdę jest poważnym biznesem. Należy poświęcić pieniądze i czas w stworzenie odpowiedniego sklepu internetowego, dobrze wypromować go w sieci, a także stale sklep ten obsługiwać. Sklep internetowy można stworzyć poprzez dwa rozwiązania – na własnym serwerze, w oparciu o np. skrypt open source lub w chmurze, czyli modelu SaaS. Co jest bardziej odpowiednie dla Twojego sklepu internetowego i daje większe zyski?

Sklep w chmurze – wady i zalety

Tworzenie sklepu internetowego w modelu SaaS może przyszłych internetowych sprzedawców kusić i to bardzo. Dlaczego? Otóż za comiesięczną opłatę abonamentową otrzymujemy gotowy sklep. Sklep taki posiada wszystko co niezbędne, otrzymujemy darmowe motywy, nie musimy nic aktualizować, robić kopii zapasowych, a za wszystkie problemy techniczne odpowiada usługodawca. Sklep w modelu SaaS jest również tani. Jeśli nie posiadamy odpowiednich środków (kilku tysięcy złotych) na stworzenie sklepu internetowego na własnym serwerze to sklep w chmurze wydaje się atrakcyjnym rozwiązaniem. Pamiętajmy jednak, że z czasem i tak dojdziemy do takiej sumy, za którą moglibyśmy otworzyć e-sklep oparty na własnym serwerze.

Model SaaS ma jednak dwa spore minusy. Po pierwsze nie posiadamy tak naprawdę kontroli nad swoim biznesem, a po drugie są to mało przyjazne rozwiązania, jeśli chodzi o pozycjonowanie sklepu pod wyszukiwarki.

Mówiąc o pierwszej wadzie sklepu w chmurze, chodzi nam np. o wdrażanie nowych rozwiązań. Powiedzmy, że na rynku pojawia się nowy system płatności. Posiadając sklep internetowy na serwerze można wprowadzić ten system w każdym momencie za pomocą odpowiedniego modułu bądź wtyczki. Inaczej sprawa wygląda w modelu SaaS, gdzie system ten musi stać się na tyle popularny i pożądany przez większą grupę osób, aby usługodawca go wprowadził.

Pamiętajmy również o tym, że np. Magento jest skryptem wyjątkowo skalowalnym i elastycznym, co oznacza, iż możemy rozbudowywać swój sklep praktycznie bez ograniczeń, w modelu SaaS tego nie uświadczymy i wraz z rozwojem naszej działalności sklep w chmurze może okazać się największą udręką.

sklep_internetowy

Sklep na własnym serwerze – czy jest dla tych co myślą o internetowym biznesie na poważnie?

Rozwiązanie serwerowe z pewnością będzie bardziej kosztowne. Zlecenie stworzenia sklepu internetowego oraz odpowiedniego projektu graficznego to spory wydatek na początku działalności, jednak bardzo opłacalny. Zalety sklepu na własnym serwerze są przeogromne. Przede wszystkim tylko my mamy wpływ na zarządzanie sklepem, co oznacza, że możemy zmieniać w nim co chcemy i kiedy chcemy. Stworzenie sklepu w oparciu o skalowalny skrypt jak np. Magento powoduje, że nasze działania są nieograniczone. Skrypty open source, są niezwykle przyjazne, jeśli chodzi o pozycjonowanie sklepu pod wyszukiwarki. Posiadają mnóstwo funkcjonalności i przede wszystkim są darmowe, a niektóre jak np. Magento pozwalają na obsługę kilku sklepów internetowych z jednego panelu administracyjnego.

Oczywiście nie są one pozbawione wad jedne są bardziej skalowalne i elastyczne, drugie mniej. Niektóre ze względu na mnogość funkcji bywają bardzo zasobożerne, więc zwiększają tym samym wymagania co do serwera. Prestashop, pomimo że posiada mniej funkcji i możliwości rozbudowywania sklepu, to jest łatwiejsze w obsłudze od Magento, które wymaga znajomości PHP.

Magento pomimo, iż jest jednym z najlepszych skryptów przeznaczonych pod sklepy internetowe, to nie jest skryptem jedynym. Warto więc zwrócić swoją uwagę na takie platformy jak Prestashop, WooCommerce czy Drupal Commerce.

Drupal Commerce oraz WooCommerce to wtyczki, dzięki którym popularne CMS’y jak Drupal czy WordPress zamieniają się w platformy sprzedażowe.

 

SaaS

Open Source

Koszt

Koszty platformy w chmurze są niskie, zależą od wybranego przez Nas abonamentu, który opłacamy co miesiąc.

Koszty wdrożenia sklepu są dosyć wysokie, jednak głównie na początku. Związane są one z wykorzystaniem usług firmy zewnętrznej, która zaprojektuje sklep, zoptymalizuje kod i wdroży niezbędne dla nas rozwiązania.

Umiejętności

Wystarczą przeciętne umiejętności obsługi komputera.

Niezbędne są specjalistyczne umiejętności deweloperskie, przez co niezbędne okazuje się zatrudnienie zewnętrznej firmy do stworzenia e-sklepu.

Hosting

Utrzymanie serwera wiąże się z comiesięczną opłatą abonamentową za utrzymanie sklepu. Serwer jest tu zewnętrzny, a jego właścicielem jest usługodawca.

Potrzebny jest własny serwer.

Pomoc techniczna

Infolinia

W zależności od usterki. Problemami z serwerem zajmie się nasz hostingodawca. W problemach z samym e-sklepem pomoże nam firma zewnętrzna, która go stworzyła.

Funkcjonalności

Funkcjonalności są ograniczone i zależne od usługodawcy.

Możliwości ograniczone są jedynie przez skrypt, na którym stawiamy sklep internetowy. Rozwiązania Open Source jak np. Magento są niezwykle skalowalne i elastyczne, a dodatkowo bardzo przyjazne przy pozycjonowaniu e-sklepu pod wyszukiwarki internetowe.

Jeśli chcesz prowadzić mały, hobbystyczny sklepik to model SaaS jest jak najbardziej dla Ciebie. Opłaty są niskie, a e-sklep stworzysz niezwykle łatwo. Jeśli jednak zależy Ci na kontroli, rozwoju i ciągłej rozbudowie swojego sklepu internetowego to powinieneś zdecydować się na rozwiązanie serwerowe.