Jak wybrać hosting dla strony internetowej?

Przy tworzeniu stron internetowych dobry i niezawodny hosting to podstawa. Szukając ofert przede wszystkim powinieneś mieć na uwadze to czego potrzebujesz, ale również renomę hostingodawcy, jak i parametry danej oferty. Jak zatem wybrać najlepszy hosting dla własnej strony internetowej?

Hosting to usługa polegająca na tym, że udostępniane jest nam miejsce na pracującym bez przerwy i podłączonym do sieci serwerze (komputerze). Chcąc postawić stronę internetową miejsce to (przestrzeń dyskowa) jest nam niezbędne, gdyż przechowuje wszelkie dane, składające się na stronę internetową. Niewłaściwie działający serwer może prowadzić do licznych kłopotów np. problemów z ładowaniem strony, czy w ogóle jej działaniem. Dlatego usługa hostingowa powinna działać sprawnie, być komfortowa, a obsługa serwera – intuicyjna.

wybor_hostingu

Opcje hostingu – jakie są dostępne?

Hosting współdzielony– jest to najlepsze rozwiązanie dla małych serwisów, blogów czy niedużych sklepów internetowych. Hosting współdzielony jest najtańszą oraz najbardziej popularną opcją. Polega na tym, że z zasobów serwera korzysta wielu klientów. Dzielą oni między sobą przestrzeń dyskową, RAM, transfer czy moc obliczeniową procesorów. Niska cena wynika stąd, że koszty administracyjne oraz utrzymania komputerów dzielone są na wielu użytkowników. Ma to swój minus, bowiem działania jednych użytkowników mogą wpływać na innych, tj. jeśli w danym czasie jedną stronę odwiedzi wiele osób, to reszta klientów serwerowni będzie mieć ograniczone zasoby.

Serwery VPS– jest to usługa hostingowa dla bardziej wymagających użytkowników, np. większych serwisów czy sklepów internetowych. Nadal zasoby jednego serwera dzielone są między różnych klientów, jednak jest ich mniej, a dodatkowo każdy z nich posiada własne, odrębne środowisko, dzięki czemu nie dochodzi do sytuacji, w której jeden klient wykorzystuje większą ilość zasobów od drugiego klienta. Jeśli serwer zostanie przeciążony przez użytkowników strony jednego z klientów, to nie będzie miało to wpływu na działanie Twojej strony. Dodatkowo hostingodawca przy serwerach VPS zapewnia o niezmienności parametrów swojej usługi.

Hosting dedykowany– w tym przypadku zasoby całego fizycznego serwera należą do Ciebie. Jest to oferta dla największych sklepów internetowych czy serwisów informacyjnych. Usługa ta jest oczywiście najlepsza, ale również najdroższa, przez co nie dla każdego niezbędna.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze hostingu?

Pomoc techniczna

Pomoc techniczna to niezwykle istotna sprawa, gdyż w razie problemów z działaniem strony, każdy chce jak najszybciej otrzymać pomoc od hostingodawcy. Warto przed dokonaniem zakupu usługi sprawdzić jakie kanały komunikacji z usługodawcą są dostępne oraz jaki jest czas jego reakcji na zgłoszenie.

Tworzenie kopii zapasowych

Bardzo ważną sprawą, kiedy posiadamy stroną internetową jest tworzenie jej kopii zapasowych. Oczywiście powinniśmy robić ją sami, ale dobrze, jeśli firma hostingowa wykonuje ją raz na dobę, dzięki czemu nie będziesz musiał obawiać się o bezpieczeństwo swoich plików w razie awarii bądź ataku. Podstawą jest więc backup co 24-godziny, chociaż znajdziesz też firmy wykonujące kopie zapasowe co 12, a nawet co 6-godzin.

Stabilność

Posiadając sklep internetowy czy stronę internetową chcesz, aby działały one 24 godziny na dobę, nigdy nie wiadomo, w którym momencie dnia odwiedzi je potencjalny klient. Dlatego też bezawaryjność serwera powinna wynosić 99%, a jeśli dzieje się inaczej, powinieneś otrzymać zwrot pieniędzy.

Lokalizacja serwera

Kupując hosting ważnym jest, aby data center znajdowało się w kraju, w którym dana strona działa. Serwer zlokalizowany za granicą może powodować, że czas odpowiedzi serwera będzie dłuższy, przez co Twoja strona będzie ładować się wolniej.

Klasa serwerowni

Klasyfikacja Thier służy do stwierdzenia niezawodności centrum danych. Im wyższy numer Thier I, II, II, IV, tym serwerownia jest bezpieczniejsza dla Twoich danych, które są w niej przechowywane.

Wybierając hosting nie kierujmy się przede wszystkim niską ceną, najtańsze hostingi są również najbardziej zawodne (nie mówiąc już nic o darmowych serwerach). Spróbujmy więc znaleźć złoty środek między ceną, a jakością świadczonych usług, dlatego najpierw przeczytajmy opinie na temat hostingodawcy, którego usługami jesteśmy zainteresowani.