Sklep internetowy z żywnością na Magento - dobry wybór?

Obecna sytuacja spowodowała, że wiele przedsiębiorstw z branży FMCG zaczęła bardzo dobrze funkcjonować w świecie online. Zaliczają się do nich również sklepy internetowe z żywnością. Podejmując decyzję o rozpoczęciu sprzedaży internetowej, trzeba przede wszystkim wybrać dobrą technologię, na której zostanie stworzony sklep. Niestety - w tej branży nie każde oprogramowanie okaże się strzałem w dziesiątkę. Pokażę Ci, dlaczego warto przemyśleć postawienie swojego sklepu z żywnością na systemie Magento.

Sklep internetowy z żywnością na Magento

Czym jest Magento?

Magento to otwarte oprogramowanie stworzone w języku PHP, służące do tworzenia platform sprzedażowych różnej wielkości. Licencja Open Source powoduje, że dostęp do technologii jest całkowicie darmowy, a developerzy mogą wprowadzać w nim swoje zmiany. Dzięki swojej skalowalności Magento pozwala tworzyć sklepy i systemy dla biznesów, które znajdują się na różnym etapie rozwoju.

Co wyróżnia Magento na tle konkurencji?

  • Bezpieczeństwo - sklepy na Magento cechuje bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa i niska podatność na ataki hakerskie.
  • Możliwości rozwoju - oprogramowanie pozwoli Ci rozwijać swój sklep w dowolnym momencie - będzie on rósł wraz z Twoim biznesem, bez konieczności zmiany oprogramowania i całkowitej przebudowy sklepu.
  • Wydajność - Magento bez problemów poradzi sobie z dużym ruchem w sklepie oraz rozbudowaną ofertą, liczącą dziesiątki tysięcy produktów.
  • Przyjazność SEO - optymalizacja pod kątem wyszukiwarek to podstawa, a w porównaniu do swojej konkurencji Magento oferuje bardzo dużą ilość modułów i rozszerzeń, wspierających działania SEO.

W jakich sklepach sprawdzi się Magento?

Magento to świetny wybór dla sklepów, które:

  • oferują bardzo dużą liczbę produktów w wielu kategoriach,
  • są na etapie intensywnego rozwoju lub planują ekspansję w najbliższych latach,
  • dbają o najwyższe bezpieczeństwo transakcji i poufność danych klientów,
  • przewidują duży ruch na platformie i sporą liczbę zamówień składanych jednocześnie,
  • myślą o obsłudze kilku sklepów z poziomu jednego panelu administracyjnego, co umożliwia Magento Multistore.

Nie sposób wymienić wszystkie branże, w których Magento okaże się idealnie dobraną technologią, jednakże powyższe określenia wpasowują się w potrzeby bardzo dużej ilości sklepów z branży FMCG, w tym sklepów internetowych z żywnością.

Sklep spożywczy online na Magento

Co Magento oferuje sklepom internetowym z żywnością?

Lista benefitów związanych z budowaniem sklepu spożywczego online na Magento 2 jest bardzo długa. Przedstawię Ci kilka z nich, które okażą sią przydatne w przypadku sklepu, który myśli przyszłościowo i chce się rozwijać.

Możliwość dodania nielimitowanej liczby produktów

To jedna z przewag Magento nad innymi rozwiązaniami sklepowymi - bardzo często w przypadku platform dla małych sklepów zdarza się, że system nie jest w stanie poradzić sobie ze zwiększoną liczbą produktów i kategorii, przez co rozwój asortymentu jest ograniczony. W Magento nie musisz martwić się takim scenariuszem - ilość produktów i kategorii jest nielimitowana, dzięki czemu Twój sklep z żywnością online może rozwijać się, kiedy tylko tego wymaga.

Wydajność nawet przy bardzo dużym ruchu

Aktualna sytuacja w Polsce pokazuje, że nigdy nie możemy być pewni, jak zmienią się trendy zakupowe konsumentów. Sklepy spożywcze online osiągają obecnie zawrotne zainteresowanie swoim asortymentem, ale kto by się tego spodziewał jeszcze kilka miesięcy temu?

Dlatego myśląc o swoim sklepie internetowym z żywnością, warto wziąć pod uwagę okresy wzmożonego ruchu i bardzo dużej liczby zamówień. Nie każdy system jest w stanie sobie z tym poradzić, jednakże Magento to platforma niezwykle wydajna, która pozwoli na płynne działanie sklepu nawet przy dużym ruchu.

Zaawansowane opcje promocji

Czym zachęcić użytkowników do zakupów, jak nie dobrą promocją? Również w tym przypadku Magento okaże się bardzo dobrym wyborem - reguły cenowe można ustalać zarówno z poziomu całych kategorii, jak i koszyka, czyli konkretnych typów zamówień. Pozwala to na wprowadzanie w dowolnym momencie promocji do Twojego sklepu z żywnością, a także ich szybkie wyłączanie.

Więcej o promocjach w sklepach Magento piszemy tutaj.

Duże możliwości ustawień produktów

Wielu użytkowników lubi, kiedy ma duże możliwości filtrowania asortymentu sklepu. Jednakże rozbudowane mechanizmy filtracji są możliwe dzięki nadaniu cech i atrybutów danym produktom. W Magento możesz bez problemu tworzyć całe zestawy cech, które następnie można przypisywać danym produktom.

Na przykład, w przypadku makaronu możesz ustawić zaawansowane cechy produktu tj. rodzaj (pełnoziarnisty, razowy) czy kształt (świderki, rurki). Pomoże to użytkownikom w bardziej intuicyjnym wyszukiwaniu produktów, których pożądają.

Integracje z magazynami

W sklepach online ze sprzętami elektronicznymi Klient zazwyczaj kupuje maksymalnie kilka rzeczy, często jedną lub dwie. Sytuacja wygląda całkowicie inaczej w przypadku sklepów spożywczych online - tutaj Klienci zazwyczaj robią duże zakupy, składające się z kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu produktów w ramach jednego zamówienia. O ile aktualizacja stanów magazynowych na żywo w pierwszym przypadku nie jest ogromny wyzwaniem, to w drugim już zdecydowanie tak.

Dlatego każdy sklep internetowy z żywnością musi być bardzo dobrze zintegrowany ze stanami magazynowymi, a jego aktualizacja musi przebiegać w czasie rzeczywistym. Magento jest systemem świetnie przystosowanym do integracji zarówno z systemami wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi, dlatego i w tym przypadku nie będzie to stanowić problemu. Zaoszczędzi Ci to wiele nerwów, a Klientom nieudanych transakcji podyktowanych brakiem danego produktu.

Integracje dużej liczby metod płatności

Każdy z nas ma swoje preferencje w kwestii płatności online. Dlatego nie powinieneś ograniczać swoim klientom ich wyboru np. do jednej opcji. System Magento również nie narzuca limitów co do dostępnych metod płatności, a wręcz przeciwnie - w sieci dostępne są gotowe moduły, dzięki którym w prosty sposób można zintegrować sklep z żywnością na Magento z rozmaitymi metodami płatności.

Integracje Magento z dostawami

Tutaj podobnie jak w przypadku płatności - Magento nie określa limitu metod dostawy. Wiadomo jednak, że dostawy produktów spożywczych różnią się od tych spoza sektora FMCG. W tym przypadku może zaistnieć potrzeba stworzenia dedykowanego modułu do Magento, pozwalającego na integrację sklepu z dostawą np. przez przedstawiciela Twojej marki. Oczywiście, Magento świetnie radzi sobie z customizowanymi integracjami, jak ta przedstawiona powyżej.

Zarządzanie sklepem przez wielu użytkowników

Trudno jest prowadzić sklep internetowy z żywnością samodzielnie. Do samej administracji systemu zapewne chciałbyś dać uprawnienia kilku osobom. W Magento nie musisz się tym martwić - liczba użytkowników sklepu jest nieograniczona. Co więcej, możesz im nadać różne uprawnienia do administrowania sklepem i dostęp tylko do niektórych funkcjonalności. Sklep na Magento może być edytowany przez kilka osób jednocześnie, dzięki czemu prace nad nim mogą przebiegać niezwykle szybko.

Sklep dostosowany do mobile

Wielu z nas zakupów dokonuje tylko i wyłącznie z poziomu urządzeń mobilnych np. telefonów komórkowych, a jednak wciąż pojawiają się to tu, to tam sklepy, które są całkowicie niedostosowane do innych urządzeń niż komputerów stacjonarnych i laptopów. Magento ma to do siebie, że bardzo łatwo tworzy się w nim i wdraża projekty responsywne. Także gotowe szablony, które można wgrać jako skórkę sklepu, bardzo dobrze dostosowują się do różnych rozdzielczości ekranu.

Newsletter

Chcesz, aby obecni Klienci do Ciebie wracali? Jeśli tak, to musisz dbać o utrzymanie zainteresowania Twoją ofertą. W tym przypadku zbawieniem może okazać się newsletter, w którym możesz informować o nowościach, promocjach, zniżkach dla stałych klientów. Integracja Magento z newsletterem jest bardzo prosta - odbywa się na zasadzie modułów. Możesz skorzystać np. z jednych z popularniejszych narzędzi do e-mail marketingu jak FreshMail czy MailChimp, dla których dostępne są gotowe integracje z systemem.

Przeczytaj również: Wsparcie techniczne i obsługa sklepu Magento

Magento dla sklepów internetowych z żywnością - podsumowanie

To tylko kilka funkcjonalności, jakie Magento oferuje sklepom spożywczym online. Jest to system o bardzo dużych możliwościach dostosowania do potrzeb biznesu, dlatego i w Twoim przypadku powinien okazać się pomocny i służyć przez długie lata. Pamiętaj, że aby sklep na Magento działał poprawnie, wymaga on ingerencji specjalistów z zakresu tej technologii, którzy doradzą Ci i będą dbać o rozwój Twojego projektu.

Potrzebujesz pomocy przy stworzeniu sklepu na Magento?

Pomożemy Ci