Zarządzanie zamówieniami w sklepie Magento 2

Przed Tobą trzeci artykuł z serii poradników o Magento 2. Dowiesz się w nim, jak wygląda proces realizowania zamówień w omawianej platformie oraz poznasz podstawowe informacje dotyczące zarządzania nimi. Zdobędziesz zatem bardzo ważną umiejętność – w końcu to zamówienia produktów są tym, co napędza sklep internetowy. Jeśli nie będziesz w stanie odpowiednio ich obsługiwać, Twoje zyski na tym ucierpią.

Zacznijmy zatem od omówienia podstawowej kwestii:

Zamówienia w Magento 2 – jak wygląda proces ich realizowania?

Workflow zamówień można ująć w następujących krokach:

1. Złożenie zamówienia

Następuje ono, gdy klient przejdzie do rozliczenia koszyka.

2. Status zamówienia

Domyślnie sklep Magento 2 ustawia nowe zamówienie ze statusem Oczekujące (Pending). W takiej sytuacji administrator lub klient mogą anulować je w dowolnym momencie.

3. Potwierdzenie płatności

Kiedy sklep potwierdzi zrealizowanie płatności za pomocą odpowiedniej metody zintegrowanej z platformą Magento, status zamówienia zostaje zmieniony na Przetwarzane (Processing).

4. Generowanie faktury/rachunku

Gdy sklep otrzyma płatność, Magento 2 automatycznie dodaje nową fakturę za powiązaną transakcję. Większość metod płatności generuje fakturę automatycznie, podczas zapisywania i autoryzowania transakcji. Po utworzeniu faktury do klienta wysyłany jest e-mail z jej kopią.

5. Informacja o wysyłce

Proces zakupu jest już prawie zakończony. Klienci zostaną powiadomieni o tym, że produkt jest już w drodze i zostanie dostarczony według wybranej formy wysyłki.

W Magento 2 zamówieniom nadawane są różne rodzaje statusów:

 • New (nowy) – zamówienie zostało utworzone, ale nie doszło do płatności.
 • Pending (oczekujące) – faktura nie została jeszcze wystawiona, a proces wysyłki także się nie zaczął.
 • Processing (przetwarzane) – zamówienie zostało już zafakturowane lub wysłane. Kluczowe jest tutaj właśnie lub, jak wynika z kolejnych rodzajów statusów.
 • Complete (zakończone) – w tej sytuacji zamówienie zostało zafakturowane oraz wysłane.
 • Canceled (anulowane) – status ten może zostać przydzielony przez właściciela sklepu lub system płatności, jeśli nie doszło do przesłania pieniędzy.
 • Closed (zamknięte) – zamówienie zostało zakończone, jednak w tym przypadku doszło także do zwrotu pieniędzy.

Omówmy teraz, jak możesz śledzić realizowane zamówienia.

Jak zarządzać zamówieniami w Magento 2?

Większość najważniejszych informacji znajduje się w Sprzedaż > Zamówienia:

Panel zarządzania zamówieniami w Magento

W otworzonym menu zobaczysz wszystkie realizowane przez sklep zamówienia, jak i ich atrybuty. Każdy wiersz to kolejne zamówienie, podczas gdy w kolumnach znajdziesz dodatkowe informacje jak data zakupu, status zamówienia, wartość zamówienia itp.

Wyszukiwanie zamówień w panelu Magento
 1. Szukaj - za pomocą tego narzędzia możesz szybko wyszukać zamówienia, posługując się SKU, nazwami produktów czy danymi klientów.
 2. Akcje - funkcja ta pozwala Ci na stosowanie masowych działań do wybranych zamówień jak ich anulowanie, drukowanie faktur, dokumentów dostaw itp.
 3. Filtry - jeśli chcesz dostosować obecny widok do konkretnych wymagań, możesz zawęzić wyświetlane wyniki do wybranych statusów, grup klientów, daty zamówienia itp.
 4. Kolumny - możesz tutaj dostosować informacje obecnie wyświetlane na panelu. Aby zapisać nowy widok, kliknij Default View po lewej, a następnie Save View As.

Zamówienia – szczegółowe informacje

Aby dowiedzieć się więcej na temat danego zamówienia, kliknij Zobacz:

Szczegóły zamówienia w Magento

Twoim oczom ukaże się sekcja z licznymi informacjami dotyczącymi zamówienia:

Szczegółowe informacje o zamówieniu w Magento

Najważniejsze zamieszczone tutaj dane to:

 1. Zamówienie - data zamówienia, status, informacje na temat zakupów. Dowiesz się tutaj, z jakiej strony został kupiony produkt oraz z którego sklepu, jeśli posiadasz ich kilka.
 2. Informacje o koncie - podstawowe dane dotyczące klienta.
 3. Adres rozliczeniowy - sam adres możesz także samodzielnie edytować, gdyby zaszła taka potrzeba.
 4. Adres wysyłki - te dane także mogą być przez Ciebie edytowane.
 5. Informacje o płatności - dowiesz się tutaj, z jakiej formy płatności skorzystał kupujący.
 6. Wysyłka i pakowanie - informacje odnośnie rodzaju wybranej wysyłki oraz związanej z nimi kosztami.
 7. Zamówione produkty - informacje dotyczące produktów są domyślnie wyświetlane według określonego porządku, jednak z racji tego, że Magento 2 to platforma open source, ich kolejność oraz rodzaj można zmienić.
 8. Uwagi do zamówienia - to tutaj możesz zapoznać się z dodatkowymi informacjami od klienta.
 9. Sumy zamówienia - rozbicie wartości zamówienia na poszczególne elementy jak cena wysyłki, kwota podatku, otrzymana kwota itp.

Przeczytaj również: Migracja do Magento 2

Jak zrealizować zwrot pieniędzy za zamówienie w Magento 2?

Oczywiście najlepiej, żeby do takich sytuacji nie dochodziło, jednak klient ma prawo do zwrotu pieniędzy w określonych okolicznościach.

Aby zrealizować ten proces, przejdź do szczegółowego widoku zamówienia, który właśnie omówiliśmy, a następnie wybierz Faktura korygująca.

Faktura korygująca w sklepie Magento

Przewijając na dół, zobaczysz sekcje Przedmioty do refundacji oraz Suma zwrotów, gdzie będziesz mógł zapoznać się z towarami do zwrotu, ustalić, czy chcesz odesłać je do magazynu, czy też dostosować elementy kwoty zwrotu jak koszty wysyłki, opłata manipulacyjna, czy zwrot manipulacyjny.

Zwroty w sklepie Magento

Podsumowanie

Dzięki temu poradnikowi na pewno opanujesz podstawy zarządzania zamówieniami w Magento 2. Za to w kolejnym artykule z serii przyjrzymy się następnej kwestii powiązanej ze sprzedażą – zarządzaniem klientami w Magento.

Potrzebujesz pomocy ekspertów Magento?

Napisz do nas