Czym jest przekierowanie 301?

Planujesz przekierowanie strony na inny adres? Nie chcesz stracić wypracowanej pozycji w Google? Zastanawiasz się, jak zatrzymać dawnych odwiedzających? Koniecznie skonfiguruj przekierowanie 301.

Co to jest przekierowanie 301?

Co to jest przekierowanie 301?

Przekierowanie to sposób na to, by przenieść wyszukiwarki i użytkowników na nowy adres strony internetowej www. Najbardziej znane obecnie przekierowania to przekierowanie 301, 302 i Meta Refresh. Przekierowanie 301 jest polecane ze względu na SEO. Jest to tak zwane stałe przekierowanie, które przenosi ponad 90% mocy strony, dzięki czemu nie jest ona traktowana przez wyszukiwarki jako nowa www. Przekierowanie 301 automatycznie przenosi wyszukiwarki oraz użytkowników na nowy adres URL. Pomaga również w zebraniu adresów URL i indeksowaniu przez wyszukiwarki podstron, linkujących do witryny z zewnątrz, bazując na autorytecie domen. Tak przenosi linki, aby nie stracić ruchu organicznego i utrzymać pozycje dawnej strony.

Przekierowanie 301, 302 a Meta Refresh

Przekierowanie 301 jest uznawane w większości przypadków za najlepszą metodę implementacji przekierowań. Jest to tak zwane przekierowanie stałe. Przekierowaniem tymczasowym nazywa się przekierowanie 302. Przekierowanie 302 stosuje się w sytuacji konserwacji strony i chwilowej zmiany adresu w związku z tym. Ewentualnie podczas testów prowadzonych na stronie firmy. 302 jest przekierowaniem tymczasowym i tak należy je traktować. Meta Refresh to przekierowanie wykonywane na poziomie strony, nie serwera. Często można je rozpoznać po informacji na www: “Jeżeli w ciągu 3 sekund strona się nie odświeży, kliknij TUTAJ”. Nie jest ono zalecane przez specjalistów SEO, ale na swój sposób jest pewnym tymczasowym rozwiązaniem.

Kiedy używa się przekierowania 301?

Przekierowania 301 warto użyć w kilku przypadkach:

Zmiana adresu URL strony

W takiej sytuacji przekierowanie 301 przeniesie automatycznie nie tylko wyszukiwarki na nową stronę, ale i odwiedzających. Wpisując stary adres strony, automatycznie przeładuje się ona na nowy, w większości przypadków użytkownicy nawet tego nie zauważą.

Powiązanie różnych wersji strony w jedną

Mowa tu o takich wersjach strony jak z przedrostkiem www czy http:// lub bez nich. Przekierowanie 301 w tym przypadku pozwala na uzyskanie większego ruchu na stronie i tym samym zwiększenie pozycji.

Przekierowanie ruchu do strony z innych stron

Firmy decydują się na zakup stron z branży o podobnej nazwie, by przekierować z nich ruch na www, tutaj też przekierowanie 301 ma swoje zastosowanie.

Należy pamiętać, że jeżeli zmienimy adres www, a nie ustawimy przekierowania 301, użytkownicy korzystający z dawnych linków zostaną przeniesieni na stronę z błędem 404. Przekierowanie 301 informuje wyszukiwarki, że domena na trwałe została przeniesiona pod nowy adres URL, rozumie się przez to nie tylko samą zmianę adresu, ale również jest to informacja, że treści lub jej aktualizacje także można znaleźć na nowej www.

Jak prawidłowo przeprowadzić przekierowanie strony na inny adres?

Stałe przekierowanie strony na inny adres warto przeprowadzić, konfigurując przekierowanie 301. Przede wszystkim należy jedną wersję domeny ustawić jako główną, a pozostałe powinny być przekierowane tak, by wskazywały na tę pierwszą. Przekierowanie należy przeprowadzić przed migracją treści, w innym wypadku pozycje spadną. Na koniec warto upewnić się, że wersja HTTP witryny przekierowuje do HTTPS.

Stanowisko Google a przekierowanie 301

Google zaleca, żeby nigdy nie używać przekierowania Meta Refresh, a 302 tylko w sytuacjach tymczasowych. Jeśli na swojej stronie posiadasz przekierowanie Meta Refresh lub 302, dla dobra widoczności witryny postaraj się je zmienić na przekierowanie 301 lub całkowicie zlikwidować. Według wytycznych Google przekierowanie strony na inny adres powinno odbywać się za pomocą przekierowania 301 po stronie serwera. To najlepszy sposób, by użytkownicy i wyszukiwarki odnaleźli daną domenę.

Przekierowanie strony to temat, o którym warto pamiętać, nie tylko w sytuacji zmiany adresu witryny, ale podczas codziennego użytkowania, dla dobra kondycji www i jej widoczności. Konkurencja na pewno stosuje wiele technik, by znaleźć się na pierwszym miejscu wyszukiwarki. Są portale, które wykorzystują przekierowania 301 w sytuacji, gdy przez pomyłkę wygenerują link, który zaczyna krążyć po sieci, a ma błędny adres. Nie jest łatwo wybić się, a jeszcze trudniej utrzymać pozycję, dlatego specjaliści SEO walczą o każdy link. Podsumowując, przekierowanie 301 to temat, który warto wdrożyć na swojej stronie www.

Nie wiesz, jak wykonać przekierowanie 301 samodzielnie?

Zgłoś się do nas