Jak wybrać odpowiednią firmę pod outsourcing IT?

Outsourcing IT stał się w ostatnim czasie bardzo popularną opcją wśród przedsiębiorstw. Pozwala on w wielu przypadkach minimalizować koszty, jakie wiążą się z budowaniem wewnętrznego zespołu. Jeśli zatem podjąłeś decyzję o zleceniu części zadań IT na zewnątrz, to czym kierować się przy wyborze odpowiedniej firmy? Tego dowiesz się w tym artykule.

Jak wybrać odpowiedni outsourcing it?

1. Outsourcing IT- zacznij od określenia swoich celów

Jest to najważniejsza rzecz, jaką firma może zrobić przed zawarciem umowy z dowolną firmą zajmującą się outsourcingiem usług IT. Omawiana biznesowa praktyka nie jest cudownym rozwiązaniem w każdej sytuacji i dlatego na początek trzeba określić, jakie ma się oczekiwania.

Właściwe cele to konkretne zadania, takie jak „zbuduj taką aplikację według tej specyfikacji” lub „zwiększ ten wskaźnik wydajności do tego poziomu”. Niejasne oczekiwania typu „zwiększ zyski” czy „stwórz coś, co nasi klienci pokochają” zazwyczaj nie przynoszą najlepszych rezultatów.

Dlatego też wynajmowana firma potrzebuje od Ciebie jasnych wskazówek, aby odnieść sukces. Nikt nie zna Twojej firmy lepiej niż Ty sam. Oczekiwanie, że pracownicy z zewnątrz natychmiast będą mieli takie samo rozeznanie w Twoim projekcie jak Ty sam, nie jest realistyczne.

2. Outsourcing usług IT- tutaj liczy się ekspertyza

Gdy już ustalisz swoje dokładne cele, możesz poszukać potencjalnych i wiarygodnych firm. Kiedy przygotujesz taką wstępną listę, zacznij gromadzić o nich bardziej szczegółowe dane.

Najważniejsze elementy, jakie musisz wziąć pod uwagę przy outsourcingu IT to:

  • specjalizacja,
  • model biznesowy,
  • dostęp do najnowszych technologii,
  • portfolio,
  • doświadczenie w zarządzaniu złożonymi wyzwaniami biznesowymi,
  • komunikacja,
  • dotrzymywanie terminów.

Ze wszystkich tych elementów najważniejsza jest specjalizacja w wybranej branży. Wybierając zespół, który działa w konkretnej niszy technologicznej, masz większą szansę na skorzystanie z usług prawdziwych fachowców. Zmniejsza to jednocześnie ryzyko pojawienia się błędów oraz nieporozumień podczas realizacji projektów. W niektórych przypadkach zatrudnienie takiej mniejszej, specjalistycznej firmy nie będzie nawet aż tak kosztowne w porównaniu do zostania klientem dużej korporacji, zajmującej się projektami ze zróżnicowanych technologii.

3. Dobierz zespół o odpowiednim rozmiarze

Punkt ten jest do pewnego stopnia rozszerzeniem ostatniej wzmianki z poprzedniego akapitu. Wiele firm pomija tę kwestię, kiedy po raz pierwszy rozważa outsourcing programistów. Często skłaniają się ku możliwości zatrudnienia największego możliwego dostawcy.

Dużym firmom trudniej jest poświęcać każdemu klientowi pełną uwagę. Zamiast tego, mniejsi klienci będą często przypisywani do „zespołu B” mniej doświadczonych programistów, lub będą traktowani jako mniej ważny projekt poboczny. Jednocześnie dostawca outsourcingu usług IT nadal będzie naliczał swoje standardowe, wysokie stawki, opierając się na swoich dobrych wynikach i sile marki.

Oznacza to, że duży partner outsourcingowy ma sens dla większego klienta, który jest w stanie przyciągnąć jego pełną uwagę. W przypadku mniejszych firm, których to projekty nie są tak zaawansowane, taki sam wybór może przynieść problemy.

Z drugiej strony, mniejszy partner od outsourcingu IT jest bardziej elastyczny i zazwyczaj pobiera niższe stawki. Będzie mu także znacznie łatwiej wejść z Tobą w bliższe relacje. Uwaga kierownictwa wyższego szczebla może wiele zdziałać w przypadku licznych projektów. Raczej nie mógłbyś na nią liczyć w przypadku dużych dostawców – tacy managerowie muszą być odpowiedzialni za setki klientów.

4. Zwróć uwagę na stabilność biznesową

Nigdy nie bagatelizuj tego punktu. Sprawdź stabilność operacyjną i finansową dostawcy przed rozpoczęciem współpracy. Czynniki takie jak struktura własności, partnerzy, plany przejęcia itp. powinny zostać zweryfikowane.

Zignorowanie tego czynnika może okazać się katastrofalne z perspektywy przyszłości. Co zrobisz, jeśli podpisałeś umowę z dostawcą outsourcingu IT, który po kilku miesiącach zbankrutuje? Będzie to koszmar zarówno dla Ciebie, jak i Twoich klientów. Poszukiwanie na szybko innej firmy w zastępstwo będzie bardzo problematyczne.

5. Czy możesz liczyć na partnerstwo?

W pierwszej kolejności zawsze powinieneś brać pod uwagę stosunek ceny do jakości oferowanego outsourcingu usług IT. Jednak oprócz tego należy ustalić, w jakim stopniu dostawca jest gotowy na nawiązanie bliższej i długoterminowej współpracy, która pomoże Ci zrealizować Twoje strategiczne cele.

Podsumowanie

Budując aplikację czy inne rozwiązanie IT, masz właściwie 2 możliwości: stwórz od podstaw swój zespół lub zleć zadanie w całości zewnętrznym specjalistom. Przystępność cenowa outsourcingu i szybki dostęp do globalnych talentów z całego świata to tylko niektóre z głównych powodów jego popularności.

Wiele odnoszących sukcesy globalnych firm poszło tą drogą: Skype, GitHub i Slack to tylko niektóre z nich. Wszystko, co musisz zrobić, to określić swoje cele i wskaźniki KPI, znaleźć najlepszego możliwego dostawcę, przedstawić pomysł, rozważyć propozycję, skupić się na swojej podstawowej działalności i pozwolić ekspertom zająć się resztą.

Potrzebujesz partnera do swojego projektu?

Dobrze trafiłeś