Czym jest mapa strony internetowej? Jak ją wygenerować?

Jeśli chcesz zadbać o jak najlepsze pozycjonowanie swojej strony, musisz wykorzystać wszystkie możliwe sposoby. Mapa strony internetowej to jedno z narzędzi, które nie jest szczególnie trudne do zaimplementowania, a jest jednocześnie w stanie zapewnić wiele korzyści. Co to jest mapa strony internetowej? Jakie daje korzyści? Jak ją stworzyć i gdzie umieścić? Tego dowiesz się w tym artykule.

Mapa strony internetowej

Co to jest mapa strony internetowej? Podstawowe definicje

Tak naprawdę wyróżniamy dwie główne mapy strony:

Mapa strony XML (XML sitemap)

XML (Extensible Markup Language – Rozszerzalny Język Znaczników) sitemapa to plik tekstowy używany do sporządzania listy wszystkich adresów URL na stronie internetowej. Może on także zawierać dodatkowe informacje (metadane) dotyczące każdego URL z takimi szczegółami jak ostatnia aktualizacja, czy inne wersje językowe. Celem takiej mapy strony www jest wspieranie wyszukiwarek internetowych w efektywnym przeszukiwaniu witryny i jej indeksowaniu.

Mapa strony HTML

Mapa strony HTML to zestawienie wszystkich podstron, które wchodzą w skład witryny. Zazwyczaj link do niej jest zamieszczony w stopce każdej strony. W przeciwieństwie do mapy strony XML, mapa HTML stworzona jest z myślą o użytkowniku, gdyż pomaga ona zorientować się w strukturze witryny, nawigować po jej poszczególnych elementach oraz znaleźć potrzebne treści.

Mapa strony HTML

Przykład prostej mapy HTML portalu data.europe.eu

Mapa strony www – dlaczego warto ją mieć?

Omówione rodzaje map witryny mogą bardzo pomóc pod względem SEO strony. Choć sitemapa HTML nie pomaga bezpośrednio wyszukiwarce analizować i indeksować Twojej strony, to jednak potrafi ona ułatwić nawigację użytkownikowi. User experience i czas spędzony na stronie to sygnały, które Google jak najbardziej bierze pod uwagę, dlatego warto zadbać o mapę strony HTML. Dobrze zaprojektowana mapa HTML powinna zawierać link do dosłownie każdej podstrony na witrynie. Dzięki temu Google nie będzie mieć żadnych problemów z indeksowaniem jej zawartości. Można wręcz powiedzieć, że dobrze zaprojektowana sitemapa HTML jest w stanie zastąpić nawet osobną mapę XML.

W praktyce jednak takie rozwiązanie nie jest konieczne i lepiej zainwestować także w mapę strony XML. Z technicznego punktu widzenia oczywiście nie jest ona wymagana – Twoja strona będzie działać i bez niej, a Google z powodzeniem ją zaindeksuje. Sitemapy same w sobie nie są także traktowane jako sygnał rankingowy, więc stworzenie jej nie sprawi automatycznie, że zajmiesz wyższą pozycję.

Dlaczego zatem warto zadbać o mapę strony www? Głównym powodem jest tutaj kwestia indeksowania. Google znajdzie Twoje podstrony i bez sitemapy, jednak jeśli jest ona obecna, bardzo usprawni to cały proces. Możliwe, że na Twojej witrynie znajduje się kilka osieroconych podstron (nie prowadzą do nich żadne wewnętrzne linki), lub takich, które po prostu trudno jest znaleźć. Mapa strony www jest szczególnie przydatna, jeśli niedawno dodałeś nowe podstrony lub właśnie założyłeś swoją witrynę, która nie ma jeszcze zaawansowanego linkowania wewnętrznego i zewnętrznego.

Mapa strony internetowej pomaga także wyszukiwarkom bardziej inteligentnie analizować jej zawartość. Google bierze pod uwagę znaczniki and i na tej podstawie dostosowuje częstotliwość crawlowania poszczególnych podstron. Odpowiednio wykorzystując to narzędzie, możesz sprawić, że wybrane strony będą częściej indeksowane. Warto zastosować tę metodę w przypadku podstron, które są szczególnie ważne, aby Google szybciej dostrzegało wszelkie zmiany, jakie na niej zachodzą.

Mapa strony – jak ją zrobić?

Aby stworzyć mapę strony XML, do dyspozycji masz następujące sposoby:

  • Narzędzie stworzone z myślą o danym CMS-ie – w większości przypadków dla poszczególnych CMS-ów możesz znaleźć specjalne rozszerzenie, które pomoże Ci przygotować mapę XML: WordPress – Yoast, Drupal – XML sitemap, Magento 2 – SEO Toolkit. Rozwiązania typu SaaS (np. Shopify i Wix) zwykle mają wbudowane funkcje automatycznego generowania mapy strony xml.
  • Zewnętrzne narzędzia – Screaming Frog to oprogramowanie komputerowe, które oferuje wiele przydatnych narzędzi SEO. Darmowa wersja pozwala przygotować sitemapę dla witryny, jeśli posiada ona mniej niż 500 podstron. Istnieją oczywiście i inne rozwiązania jak XML-Sitemaps.com, Sitemap Writer Pro i wiele więcej.
  • Ręczna metoda – mapę strony internetowej możesz przygotować ręcznie. W tym celu musisz utworzyć plik tekstowy z rozszerzeniem .xml. Każdy adres URL musi być następnie opisywany według określonego schematu.

Mapa strony internetowej – porady dotyczące jej tworzenia

Tworząc sitemapę XML, stosuj się do następujących zasad:

  1. Dbaj o aktualność mapy strony XML – jeśli jakaś podstrona została usunięta, nie powinna ona już znajdować się w sitemapie – w przeciwnym razie będziesz przedstawiać Google nieaktualny stan strony.
  2. Trzymaj się domyślnych lokalizacji i nazw plików – trzymaj się domyślnej nazwy samej XML sitemapy (/sitemap.xml) oraz jej indeksu (/sitemap_index.xml). Dzięki temu Google nie będzie mieć problemu z ich znalezieniem.
  3. Pamiętaj o limitach – mapa strony www nie powinna zawierać więcej niż 50 000 adresów URL. W nieskompresowanym formacie jej rozmiar nie może być większy niż 50 MB. Jeśli którykolwiek z tych limitów zostanie przekroczony, należy podzielić mapę strony www oraz skorzystać z XML Sitemap Index.
  4. Zamieszczaj jedynie kanoniczne adresy URL – jeśli masz dwie wersje tej samej strony, w mapie strony podawaj tylko kanoniczny wariant. W przypadku dwóch wersji całej witryny wybierz preferowany wariant i to na nim opublikuj sitemapę, a w drugiej dodaj przekierowania.

Mapa strony – gdzie ją umieścić?

Skoro mapa strony internetowej jest już gotowa, czas zamieścić ją w przeznaczonym dla niej miejscu. W tym celu otwórz Google Search Console. Następnie w panelu po lewej stronie powinieneś znaleźć sekcję Sitemap. Wskaż adres, pod jakim znajduje się plik z gotową mapą strony. Kliknij Prześlij. Ewentualnie możesz także skorzystać z pliku Robots.txt. Na jego końcu zawrzyj ścieżkę dostępu do mapy strony internetowej: http://xyz.pl/lokalizacja_mapy_witryny.xml

Pamiętaj, aby adres zawierał nazwę domeny oraz protokół http(s).

Mapa strony internetowej – podsumowanie

Sporządzenie map HTML oraz XML może bardzo pomóc w pozycjonowaniu strony internetowej oraz optymalizacji user experience. Pamiętaj zatem, aby przyłożyć do tych elementów odpowiednią uwagę i znacznie ułatwić indeksowanie Twojej www.

Potrzebujesz strony dostosowanej do SEO i zasad UX?

Poznaj ofertę