Breadcrumbs - czym są i jak wspomogą Twój sklep?

Breadcrumbs wspierają działania SEO, przyczyniają się do zmniejszenia współczynnika odrzuceń, pomagają użytkownikowi odnaleźć się na stronie. Dowiedz się, czym dokładnie są, poznaj ich typy oraz korzyści płynące z ich stosowania. Nie masz breadcrumbs w swoim sklepie online? Trzeba to zmienić.

Breadcrumbs, czyli nawigacja okruszkowa w Twoim sklepie

Kilka słów o breadcrumbs

Breadcrumbs, inaczej tak zwana nawigacja okruszkowa to często pojawiająca się u góry strony, niewielka ścieżka tekstowa. Wskazuje ona miejsce użytkownika na www. Każdy element ścieżki jest klikalny i pozwala powrócić do podstrony, zakładki, którą opisuje. Nazwa nawiązuje do okruszków, które się pozostawia na drodze, żeby móc wrócić w miejsce startu. Podsumowując, breadcrumbs pokazują ścieżkę przejścia ze strony, na której klient się znajduje do strony głównej.

Kiedy używać nawigacji okruszkowej?

Jeżeli posiadasz sklep internetowy na pewno warto pomyśleć o zastosowaniu breadcrumbs. Nie wymagają dużego nakładu finansowego, a przynoszą wiele korzyści. Dla sklepów online bardzo ważne jest pozycjonowanie, a okruszki świetnie je wspierają. Kolejnym powodem jest user experience. Właściciele sklepów internetowych muszą bardzo dbać o odczucia konsumenta, o użyteczność strony. Breadcrumbs pomagają użytkownikowi odnaleźć się na niej. Klient często trafia na sklep przez reklamę w internecie, może nie do końca interesować go zaproponowany produkt, ale dzięki ścieżce, którą widzi, jest w stanie sprawnie poruszać się po stronie i być może zamiast reklamowanego laptopa marki hp, sprawdzi cały asortyment laptopów, wybierając coś dla siebie. Łatwo mu będzie też dotrzeć do strony głównej, której prawdopodobnie nigdy nie widział, skoro trafił na www przez reklamę i jest na niej pierwszy raz. Breadcrumbs dyskretnie przedstawiają użytkownikowi strukturę witryny, zachęcają do pozostania na www i sprawdzenia co do zaoferowania mają poszczególne kategorie w danym sklepie.

Breadcrumbs nie są zarezerwowane wyłącznie dla sklepów internetowych, powinny one po prostu znajdować się tam, gdzie klient może się zgubić. Jeśli strona jest prosta i nawigacja wydaje się bardzo intuicyjna, nie ma sensu stosować okruszków.

Korzyści z breadcrumbs SEO

Breadcrumbs przede wszystkim ułatwiają nawigację. Ale jest jeszcze kilka korzyści, które płyną z ich stosowania. Zachęcają one użytkowników do odwiedzenia większej ilości podstron przed opuszczeniem www. Tym samym zmniejszają współczynnik odrzuceń oraz pozytywnie wpływają na SEO. Umożliwiają robotom wyszukiwarek odnalezienie się w strukturze strony oraz wskazują na słowa kluczowe, po których nasza witryna może być wyszukiwana. Są dobrym sposobem na linkowanie wewnętrzne, wzmacniają i ulepszają wewnętrzną strukturę linków. Poza tym Google bardzo pozytywnie je odbiera. Wyszukiwarka definiuje breadcrumbs SEO jako narzędzie, które wspomaga pozycjonowanie. W końcu breadcrumbs pozwalają na gromadzenie dodatkowych informacji na temat witryny. Należy zaznaczyć, że nawigacja okruszkowa może być widoczna w wynikach wyszukiwania. Dzięki breadcrumbs użytkownicy mogą łatwiej dotrzeć na stronę, jest ona lepiej widoczna oraz zdecydowanie wygodniej się po niej poruszać.

Zalety breadcrumbs

 • możliwość przemieszczania się po www za pomocą jednego kliknięcia,
 • zmniejszony współczynnik odrzuceń strony,
 • trafniejsze indeksowanie wyszukiwarki po słowach kluczowych,
 • łatwiejsze poruszanie się po stronie użytkownika,
 • rozwinięte linkowanie wewnętrzne,
 • zwiększenie zaangażowania użytkowników,
 • łatwiejsze odczytanie struktury strony przez wyszukiwarki,
 • pozytywny wpływ na pozycjonowanie.

Poznaj rodzaje breadcrumbs

Można wyróżnić kilka typów breadcrumbs SEO:

 • Oparte na hierarchii lub lokalizacji - są statyczne, nawiązują do lokalizacji danej podstrony, pokazują jej miejsce w strukturze oraz określają ilość kroków, którą przeszedł użytkownik zaczynając od strony głównej. Jest to standardowe narzędzie nawigacyjne, które można spotkać często na blogach albo stronach www o prostej strukturze.
 • Dynamiczne lub oparte na atrybutach - rozwiązanie używane jest, gdy często stosowane są filtry na stronie, czyli w sklepach internetowych. Dzięki temu użytkownik dowiaduje się w jakiej kategorii i miejscu na www może odnaleźć dany produkt.
 • Oparte na historii - to dynamiczny rodzaj nawigacji, pokazuje ścieżkę użytkownika. Ten typ nie jest jednak często stosowany, gdyż powiela znaki. Nie poleca się go ze względu na zasady SEO.

Najczęstsze błędy z implementacją nawigacji okruszkowej

Chociaż nawigacja okruszkowa wydaje się nie być skomplikowana, wiele stron ma wdrożone to rozwiązanie nieprawidłowo. Poznaj najczęstsze błędy z implementacją, by nie powtórzyć ich u siebie.

Nie stosuj wyszukanego designu

Breadcrumbs to nie menu czy belka strony głównej. Cała istota w tym, by ich wygląd był prosty, intuicyjny, nieskomplikowany. Nie eksperymentuj z ich designem. Nie wyróżniaj ich szczególnie na www, ani nie powiększaj.

Bądź szczegółowy

Nie omijaj żadnego poziomu, w breadcrumbs zamieść całą ścieżkę wyszukiwania. Powinna być ona szczegółowa. Rezygnacja z niektórych elementów może powodować zagubienie się klienta albo pominięcie istotnej zakładki, która mogła zainteresować użytkownika.

Pamiętaj o właściwym nazewnictwie

Nazwa ścieżki musi nawiązywać do nazw podstron. Breadcrumbs pomagają klientowi w nawigacji, nazwy podstron powinny się pokrywać z poszczególnymi elementami ścieżki, aby nie wprowadzać zamieszania. Jak nazwać stronę główną? Wiele osób ma wątpliwości. Wahają się pomiędzy nazwą brandu, a zwyczajnym określeniem “strona główna”. Warto zdecydować się na “strona główna”, ze względu na powszechność takiego rozwiązania. Breadcrumbs są odpowiedzialne za informowanie użytkownika, muszą być proste i użyteczne. Właściwe nazewnictwo poszczególnych elementów jest kluczowe.

Umieść okruszki jak najwyżej

Użytkownicy są przyzwyczajeni do lokalizacji okruszków wysoko na www. Powinny być widoczne dla klienta od razu po przejściu do danej podstrony. Użytkownik nie może ich szukać na stronie.

Nie dla strony głównej

Nie dodawaj okruszków na stronę główną. Są tam zbędne. Okruszek z jednym elementem nie jest użyteczny.

Nie zapominaj o mobile

Wdrażając breadcrumbs na www nie można zapomnieć o użytkownikach korzystających ze strony za pomocą smartfonów czy mniejszych ekranów. Warto sprawdzić, jak wyglądają okruszki w różnych kombinacjach.

Zacznij od lewej strony

Stronę główną umieść po lewej stronie breadcrumbs. Dlaczego? Użytkownicy są przyzwyczajeni do takiej struktury. Na końcu, po prawej stronie powinna znajdować się nazwa podstrony, na której aktualnie znajduje się klient, ewentualnie poprzednia podstrona, jeśli uznasz, że nie chcesz w ścieżce zamieszczać ostatniego kroku. Ważne, by wygląd breadcrumbs był intuicyjny.

Breadcrumbs nie zastąpią menu

Okruszki na stronie to nie menu, ani przycisk “wstecz”. Te elementy trzeba umieścić na stronie niezależnie od posiadania breadcrumbs.

Pomóż robotom wyszukiwarki

Wyszukiwarki potrafią rozpoznawać okruszki, ale warto zadbać o to, by zauważyły je tak jak my tego chcemy. W tym celu należy wprowadzić niewielkie zmiany w kodzie strony. Na rynku są dostępne również gotowe wtyczki, które dbają o to, by dane odpowiednio się wyświetlały w wyszukiwarce. Aby sprawdzić, czy dane się właściwie wyświetlają, można skorzystać ze strony Google.

Okruszki nie dla wszystkich

Pamiętaj, że nie każda strona www potrzebuje breadcrumbs. Są witryny, które mają bardzo przejrzyste i mało rozbudowane menu, strona jest prosta i nieskomplikowana, a ilość podstron niewielka. Breadcrumbs na stronach z tak prostą strukturą nie mają zastosowania.

Breadcrumbs w praktyce

Wielu designerów stron sprzeciwia się umieszczaniu breadcrumbs na www tłumacząc, że nie pasują one do wyglądu, do całej koncepcji. Właściciele stron wahają się przed zastosowaniem okruszków na www, które już istnieją, bo nie chcą zaburzyć ich wyglądu. W takich przypadkach warto zauważyć, że nawet prestiżowe marki takie jak Rolex korzystają z okruszków na swoich stronach.

Breadcrumbs w sklepie Rolex

Ciekawe zastosowanie okruszków znalazła kolejna marka premium: Prada. Na jej stronie można zauważyć, że część elementów breadcrumbs jest wykropkowana, ale po najechaniu myszką na wykropkowaną ścieżkę, klient widzi poszczególne jej elementy i może w nie kliknąć. Strona jest bardzo rozbudowana, wykropkowanie pozwala zachować jej minimalistyczny design, a jednocześnie okruszki nadal spełniają swoją nawigacyjną rolę.

Breadcrumbs w sklepie Prady

Na stronie marki Play również występują okruszki, tutaj ciekawostką jest pierwszy element. Strona główna jest po prostu wizualnie domkiem. To dobre rozwiązanie dla tych, którzy mają wątpliwości co do nazewnictwa pierwszego elementu breadcrumbs.

Breadcrumbs w sklepie Play

Takie strony jak Domodi czy Booking mają bardzo rozbudowane breadcrumbs. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce na Booking “Barcelona”, a w ścieżce widać Hiszpanię, Katalonię, Barcelonę, a następnie jeszcze opis: “wyniki wyszukiwania”. Użytkownikowi aż chce się kliknąć w pozostałe podstrony i na nich poszukać opcji noclegowych.

Breadcrumbs na Booking.com
Breadcrumbs w sklepie Domodi

Jest wiele rozwiązań, które można zastosować nawet przy tak prostej nawigacji okruszkowej. Jednak każda z przedstawionych marek stosuje jedną ważną zasadę: breadcrumbs mają być użyteczne. Na podstawie powyższych przykładów widać, że Play mógłby mieć lepiej rozbudowaną ścieżkę, być może zamiast przechodzić od razu do produktów warto umieścić jeszcze jedną zakładkę: telefony, a następnie podział na konkretne marki. Mało rozbudowane breadcrumbs nie są do końca potrzebne użytkownikowi, ponieważ niewiele mu mówią. Bogate ścieżki zachęcają klienta do pozostania na stronie sklepu i przeglądania oferty.

Podsumowanie

Nie masz jeszcze breadcrumbs na stronie? Nie zwlekaj! Wpłyną pozytywnie na pozycjonowanie Twojej witryny. Będzie ona przede wszystkim lepiej widoczna w internecie. Ale i klienci docenią takie rozwiązanie. Okruszki na stronie są niezwykle ważną kwestią głównie ze względu na ułatwienie nawigacji. To bardzo efektywne narzędzie, która nie wymaga dużego nakładu czasu oraz pieniędzy.

Chcesz wdrożyć breadcrumbs w swoim sklepie?

Pomożemy Ci