Magento 2.3, czyli co nowego w oprogramowaniu Adobe

Magento wersję 2.3 zapowiedziało wiosną, a po ponad pół roku oczekiwań wreszcie możemy ją przetestować i sprawdzić. Jednocześnie to pierwsza wersja oprogramowania, od kiedy Magento zostało przejęte przez Adobe. Z jakimi zmianami się to wiąże? Czy pojawiło się coś szokującego, zmieniającego rynek e-commerce?

Magento 2.3. i jego nowe funkcjonalności

Wsparcie MSI w Magento 2.3

Do końca roku w Magento Open Source ma pojawić się MSI, czyli Multi-Source Inventory. Na czym polega to rozwiązanie? Pozwala połączyć wiele różnorodnych magazynów w ramach konkretnej, wybranej platformy e-commerce. W wielu wypadkach może to znacząco ułatwić pracę nad skomplikowanym, rozbudowanym dystrybucyjnie projektem.

Kluczem dla działania MSI są magazyny. W nowej wersji zarządzanie nimi jest bardzo wygodne i intuicyjne – z jednego widoku można je grupować czy też wprowadzać różne stany magazynowe dla każdego z punktów. Poprzez takie funkcje i rozbudowanie Multi-Source Inventory można w zasadzie całkowicie wyłączyć z działania moduły, które dotychczas były niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania platformy e-commerce. Zmiany z MSI zdecydowanie można więc zaliczyć do plusów Magento 2.3.

Program do budowania strony

Page builder jest częścią wersji Magento 2.3. To doskonałe narzędzie dla osób, które dopiero raczkują w świecie e-commerce i języków kodowania/programowania. Wykorzystuje funkcję drag&drop, by każdy mógł dowolnie poustawiać poszczególne elementy czy też bloki. Edytor wizualny jest na tyle intuicyjny i przejrzysty, że nawet poważne zmiany w layoucie czy UX da się przeprowadzić samodzielnie.

Tutaj niestety pojawia się też haczyk – darmowy page builder dostępny jest jako rozszerzenie w wersji Magento Commerce. Dla oprogramowania open source istnieje opcja zakupu intuicyjnego programu do budowania stron, ale końcowa cena narzędzia nie jest jeszcze znana.

Progressive Web Apps w Magento 2.3

Strony www, które działają w sposób w dużej mierze przypominający aplikacje, to bardzo ważny trend w świecie e-commerce. Co wyróżnia PWA? Kod nie różni się bez względu na to, jakiego urządzenia dotyczy – to ten sam kod zarówno dla tabletów, smartfonów, jak i na desktop. Prostsze jest nie tylko przygotowanie kodu, ale także zarządzanie nim i ewentualne aktualizacje – czas pracy nad taką witryną znacząco się zmniejsza. Dlatego też z pewnością wielu koderów z ulgą przyjmie wiadomość o tym, że Magento 2.3 wprowadziło narzędzie PWA Studio.

Co możemy zaliczyć do podstawowych funkcjonalności PWA Studio w wykonaniu Magento 2.3?

  • Zarówno budowanie, jak i zarządzanie wszelkimi kanałami w ramach jednego, bazowego kanału.
  • Łatwiejsza implementacja rozwiązań z zakresu UX poprzez innowacyjny CMS i system handlu.
  • Modularyzowana architektura komponentów – ogromne wsparcie dla działań dystrybutorów wszelkiego rodzaju rozszerzeń.
  • Możliwość łatwiej personalizacji treści i dodawanie do nich local preferences.
  • Unikalne narzędzie programistyczne, które pomoże przy szybkim prototypowaniu, pomocy w debugowaniu i zwiększeniu produktywności prac.

PWA Studio bez wątpienia przyda się także testerom oprogramowania – dostępna będzie funkcja demo witryny, które usprawni fazę pogłębionych testów.

Bezpieczeństwo wciąż konikiem Magento

Magento zawsze przywiązywało ogromną wagę do bezpieczeństwa i konkretnych zabezpieczeń, a wraz z przejęciem przez Adobe nic się w tej kwestii nie zmieniło.

Google ReCAPTCHA (działa w tle i odróżnia ludzi od robotów) i dwustopniowa weryfikacja na pewno znacząco ograniczą spam. Nie tylko zabezpieczone zostaną główne strony i podstrony takie jak kontakt czy rejestracja, ale także panel logowania. Wbudowany w wersji Magento 2.3 mechanizm pomoże wykrywać podejrzane zachowania i znacząco obniży liczbę ataków na panel administracyjny Magento.

Jednocześnie twórcy uspokajają, że procedury bezpieczeństwa będą włączały się tylko w rzeczywiście podejrzanych sytuacji – nie trzeba się obawiać, że przy normalnym logowaniu do panelu dostęp zostanie zablokowany.

Sprawdź również: Migracja Magento 1 do Magento 2

Declarative Schema, czyli zmiana schematu

Jak do tej pory wyglądała zmiana schematu bazy danych? W Magento robiło się to za pomocą kodu napisanego poprzez InstallSchema i UpgradeSchema. Teraz tym wsparciem ma być z kolei Declarative Schema. Ma to być nie tylko sposób na zmiany w strukturze XML, ale też szansa na wygodne przywracanie poprzednich wersji modułów Magento i wdrożonych funkcjonalności.

Kiedyś, by wprowadzić nowy atrybut, należało wykorzystać skrypt aktualizujący. Było to jednak problematyczne, gdy nad jednym projektem pracował zespół osób – ciężko było jednocześnie aktualizować tę samą wersję. Z Declarative Schema ten problem znika – dzięki niemu można określić, jak powinien prezentować się stan końcowy, a system samodzielnie porówna i sprawdzi poprzednie wersje.

Podsumowanie nowości w Magento 2.3

Nowa wersja Magento 2.3 nie jest rewolucją w świecie e-commerce, ale na pewno wiele z wprowadzonych funkcji oraz aktualizacji przyczyni się do wygodniejszej i bardziej wydajnej pracy. To także pierwszy sygnał, że platforma Magento 2 będzie ważnym czynnikiem działań Adobe i nie ma co się obawiać w kontekście kolejnych udogodnień czy nowych wersji. Na pewno prace nie ustaną z dnia na dzień, a Adobe powinno regularnie rozwijać kolejne feature’y związane z Magento.

Bez problemów zaktualizujemy Twój sklep Magento

Zobacz, co proponujemy