Jak przeprowadzić Migrację z Magento 1 na Magento 2?
Magento 2 zostało wydane w roku 2015. Jednak do tej pory wciąż wiele sklepów nie przeniosło się na najnowszą wersję platformy. Nietrudno to zrozumieć. W końcu edycja 2 różni się w wielu aspektach od swojej wcześniejszej wersji. Sama migracja Magento wiąże się także z potencjalnym ryzykiem, dlatego warto się na nią dobrze przygotować. W tym artykule rozważymy, jak to zrobić i na co zwrócić uwagę.
Migracja na Magento 2 – czy warto?
Firma stojąca za platformą przestała wydawać nowe aktualizacje do obecnej wersji z wyjątkiem aktualizacji bezpieczeństwa. Cała uwaga jest poświęcona teraz Magento 2.
Oprócz tego Magento 2 daje wiele korzyści w postaci:
- lepszego dostosowania pod urządzenia mobilne,
- łatwiejszej skalowalności,
- szybszego czasu ładowania,
- ulepszonego customer experience.
Migracje Magento 1 na nowszą wersję można potraktować jednocześnie jako inwestycję. Więcej o różnicach między Magento 1 a Magento 2 przeczytasz tutaj.
Jak przygotować się do migracji Magento 2?
Przed przystąpieniem do całego procesu warto podjąć następujące kroki:
- Wykonać pełną kopię zapasową sklepu wraz ze wszystkimi plikami, folderami oraz bazami danych.
- Stworzyć klon wersji Magento 1, aby nie korzystać z obecnej wersji sklepu podczas migracji.
- Przeanalizować zawartość sklepu i pozbyć się tego, co jest niepotrzebne.
- Sprawdzić, które z obecnych szablonów, rozszerzeń oraz fragmentów kodu są kompatybilne z Magento 2.
- Przenieść dane ze sklonowanej wersji Magento 1.
- Usunąć przestarzałe i niepotrzebne fragmenty danych. Chodzi tutaj o logi, ostatnio przeglądane produkty, porównywane produkty itp.
- Aby ulepszyć cały proces, dobrze jest zainstalować Magento 2 na tym samym serwerze, na którym znajduje się dotychczasowa wersja.
Przejdźmy teraz do kolejnych kroków, jakie należy podjąć w trakcie migracji Magento.
1. Migracja szablonu
Magento 2 wprowadza nowe metodologie oraz technologie, aby ulepszyć funkcjonowanie sklepu zarówno od strony klienta, jak i właściciela. Developerzy powinni wykorzystać ów fakt, aby od nowa stworzyć szablon Magento 2 lub dostosować obecny pod nowe standardy. Pamiętaj jednak, że nie możesz bezpośrednio przenieść szablonu z Magento 1 na Magento 2.
2. Migracja rozszerzeń
Rozszerzenia to ważny element każdego sklepu, gdyż zapewniają niejednokrotnie unikalne możliwości oraz narzędzia, które usprawniają zarządzanie sklepem oraz sprzedaż. Tak samo, jak w przypadku szablonu sklepu, rozszerzenia z Magento 1 także nie są kompatybilne z nowszą wersją. Z tego względu wszelkie napisane albo zakupione rozszerzenia oraz narzędzia należy stworzyć od początku.
Jedną z opcji jest także skorzystanie z oficjalnego sklepu Magento. Niestety nie zawsze da się znaleźć takie rozwiązania, które są dopasowane do naszych potrzeb. Dobra wiadomość jest taka, że developerzy od Magento oraz sama społeczność związana z platformą ciężko pracuje nad przeniesieniem rozszerzeń z wersji pierwszej do drugiej.
3. Migracja dedykowanych rozwiązań
W wielu przypadkach unikalny kod napisany specjalnie pod Magento 1 nie będzie kompatybilny z Magento 2. Dostępny jest Code Migration Toolkit, który pomaga przeprowadzić cały proces. Należy zauważyć, że z racji strukturalnych różnic w platformach cały proces może wymagać dodatkowej pracy, aby mieć pewność, że nowy kod w pełni integruje się ze sklepem Magento 2.
4. Migracja bazy danych
Ostatnim krokiem powinna być migracja danych. Chodzi tutaj o wszelkie dane związane z produktami, zarejestrowanymi klientami, różnymi konfiguracjami sklepu, promocjami itp. Na pewno ciężko pracowałeś nad zgromadzeniem tych danych, więc lepiej ich teraz nie stracić.
Na szczęście do dyspozycji masz Magento 2 Data Migration Tool. Developerzy mogą z jego pomocą przetransferować dane oraz dostosować je do nowych struktur. Aby usprawnić ten proces, dostosuj się do podanych wcześniej wskazówek – usuń dane wszelkich niepotrzebnych kategorii, produktów oraz innych rzeczy, które nie są Ci potrzebne.
Dodatkowe porady
Proces migracji Magento 1 na Magento 2 zwykle nie kończy się w momencie przeniesienia danych. Upewnij się, że masz dużo czasu na testowanie nowej wersji sklepu. W większości przypadków Ty oraz Twój zespół będziecie potrzebować czasu, aby przystosować się do nowego systemu.
Proces migracji kończy się w momencie testów. Spróbuj wyciągnąć z tego jak najlepszy feedback oraz wprowadzić potrzebne zmiany, zanim nowa wersja sklepu zacznie w pełni funkcjonować. Oprócz tego pamiętaj, że przeprowadzenie migracji na Magento 2 wpłynie na funkcjonowanie całej firmy. Warto dlatego poinformować dział sprzedaży czy też obsługi klienta o aktualnie przeprowadzanych zmianach, aby każdy był na nie gotowy.
Podsumowanie
Migracja do Magento 2 jest ważną decyzją, jeżeli chcesz dotrzymać kroku innowacjom w e-commerce. Choć może to być wyczerpujący proces, to na pewno przebiegnie on łatwiej dzięki odpowiedniemu planowaniu oraz trzymaniu się właściwego planu działania.