Przejdź do treści

Zwiększ sprzedaż, dzięki 27 pomysłom na promocje Black Friday.

Pobierz listę
Podobają Ci się nasze treści?
Sięgnij po unikalną wiedzę prosto od developerów i marketingowców. Zapisz się do newslettera.
CAPTCHA
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!
Aby otrzymywać najświeższe, branżowe informacje, potwierdź subskrypcję w mailu, który od nas dostałeś.
PS. Nawet tak ważne wiadomości lubią czasem pomylić folder, dlatego upewnij się, że mail nie trafił do SPAMU
Otwórz swoją skrzynkę e-mail

Laravel – najlepszy framework na świecie?

Kategoria: 
Data aktualizacji: 
Czas czytania
: 8 min

Laravel przebojem wdarł się na „rynek” frameworków PHP w 2011 roku i szybko zdobył dużą popularność. Jego elastyczność oraz intuicyjny model kodowania sprawiają, że jest chętnie wybierany do tworzenia różnorodnych aplikacji internetowych – od prostych blogów po zaawansowane systemy e-commerce. Czym dokładnie jest Laravel? Jakie są jego zalety? Czy ma jakieś wady? Czym różni się od Symfony? Tego dowiesz się w naszym artykule.

Laravel - najlepszy framework na świecie?

Laravel – co to jest?

Laravel to framework PHP zbudowany na podstawie wzorca Model-View-Controller (MVC). Pierwszego wydania doczekał się w 2011 roku. Podobnie było w przypadku innego popularnego frameworka PHP - Symfony. Obie technologie często są ze sobą porównywane.

Laravel jest rozwiązaniem Open Source – nie musisz płacić kosztów licencyjnych za jego użytkowanie. Głównym założeniem frameworka jest szybkość i prostota tworzenia projektów, która wyróżnia go na tle konkurencyjnych rozwiązań.

Oprócz tego twórcy Laravela kierują się w rozwoju technologii następującymi regułami:

  • przyjemność i kreatywność w rozwoju – priorytetem Laravela jest dbanie o to, aby proces rozwoju był dla programisty przyjemny. Twórcy technologii dążą do tego celu, ale nie poświęcają przy tym funkcjonalności frameworka,
  • ułatwienie codziennych zadań – Laravel stara się usunąć bariery w procesie tworzenia aplikacji, ułatwiając realizację często wykonywanych zadań, takich jak uwierzytelnianie, routing, sesje i buforowanie,
  • inspiracja najlepszymi praktykami – twórcy Laravela starają się łączyć najlepsze cechy, które zaobserwowali w innych frameworkach webowych, w tym te zaimplementowane w innych językach, takich jak Ruby on Rails, ASP.NET MVC czy Sinatra,
  • przystępność i możliwości skalowania – Laravel jest jednocześnie przystępny w użytkowaniu i na tyle rozbudowany, aby dostarczać zaawansowane narzędzia potrzebne do budowy dużych aplikacji,
  • wspieranie rozwoju – Laravel charakteryzuje się doskonałym systemem kontroli inwersji, wyrazistym systemem migracji oraz ściśle zintegrowanym wsparciem dla testów jednostkowych.

7 zalet frameworka PHP Laravel

Laravel nie zdobył serc programistów na całym świecie poprzez ciekawą nazwę czy ładne logo. Oferuje mnóstwo zalet, dzięki którym tworzenie aplikacji webowych staje się dużo prostsze i szybsze.

Uwierzytelnianie

Framework Laravel ma wbudowany system autentykacji. Jedyne co trzeba zrobić, aby go uruchomić, to wpisanie komendy make:auth. I to wszystko – Laravel stworzy za Ciebie wszystkie najczęściej używane funkcje takie jak strony rejestracji, logowania czy resetowania hasła.

System szablonów Blade

Framework PHP Laravel ma własny system szablonów. Blade jest prosty, intuicyjny i ma wszystkie funkcje, jakimi powinien odznaczać się nowoczesny system szablonów.

Chociaż wielu programistów PHP niechętnie korzysta z takich systemów, Blade stanowi wyjątek od tej reguły. Jest tak z kilku powodów:

  • bezpośrednia integracja z PHP – Blade pozwala bezpośrednio używać natywnych funkcji PHP w szablonach. Oznacza to, że programiści nie muszą uczyć się nowego języka szablonów ani ograniczać się do prostych konstrukcji, co jest częstym wymogiem innych systemów szablonów,
  • kompilacja do czystego PHP – szablony Blade są kompilowane do czystego PHP, co oznacza, że wykonują się bardzo szybko i efektywnie,
  • elastyczność w dziedziczeniu i kompozycji – Blade zapewnia zaawansowane techniki zarządzania layoutem, takie jak dziedziczenie i włączanie podszablonów. Dzięki temu możliwe jest tworzenie skomplikowanych hierarchii szablonów bez duplikowania kodu, co jest kluczowe w projektach o większej skali.

Eloquent model

Eloquent to system ORM (Object-Relational Mapping) używany w frameworku Laravel, który umożliwia programistom pracę z bazami danych w bardziej intuicyjny, obiektowy sposób.

Cała baza danych projektowana jest za pomocą klas w PHP. Każda tabelka jest z kolei „przypisana” do klasy modelu w PHP. Dzięki temu praca z bazą danych z Eloquent staje się prosta i przyjemna, co pozwala deweloperom skupić się na logicznym i funkcjonalnym aspekcie aplikacji, zamiast na niskopoziomowym zarządzaniu danymi.

Dokumentacja oraz Laracasts

Laravel jest świetnie udokumentowany. Każdy nowy feature w kolejnych odsłonach frameworka jest dokładnie opisany w dokumentacji.

A może potrzebujesz bardziej zaawansowanego i rozbudowanego źródła wiedzy na temat Laravel? Niezależnie od tego, czy jesteś zaawansowanym użytkownikiem, czy też dopiero zaczynasz, na pewno wiele skorzystasz z Laracasts.

Laracasts to platforma edukacyjna skierowana głównie do programistów pracujących z frameworkiem Laravel, choć znajdują się tam również kursy dotyczące ogólniejszych tematów związanych z programowaniem webowym. To źródło wiedzy jest szczególnie cenione w społeczności Laravel za swoje wysokiej jakości materiały wideo, które są prowadzone przez doświadczonych deweloperów i nauczycieli.

Artisan

Framework Laravel ma swoją linię komend zwaną „Artisan”, która niezwykle przyspiesza pracę. Wszystkie najczęściej używane komponenty aplikacji można wygenerować jedną komendą. Oto główne możliwości Artisan:

  • generowanie kodu – Artisan pozwala w szybki sposób wygenerować szkielety różnych komponentów aplikacji takich jak modele, kontrolery, wyjątki i wiele innych,
  • migracje bazy danych – Artisan zapewnia zestaw komend do zarządzania migracjami bazy danych, które umożliwiają łatwe tworzenie, modyfikowanie i cofanie ich struktury,
  • środowisko testowe – narzędzie pozwala również uruchamiać testy jednostkowe i integracyjne bezpośrednio z linii komend.

Prostota

Laravel „reklamuje się” poprzez piękny, poukładany kod i nie jest to tylko chwytliwe hasło marketingowe. Praca z frameworkiem jest naprawdę przyjemna. Kod jest bardzo przejrzysty i po napisaniu aplikacji w frameworku PHP Laravel ma się wrażenie, że stworzyło się naprawdę coś dobrego. :)

Bezpieczeństwo

Jednym z powodów, dla których tak wiele firm wybiera Laravel do swoich projektów, jest właśnie bezpieczeństwo. Framework wykorzystuje algorytm haszujący Bcrypt, który nigdy nie przechowuje hasła w bazie danych. Doświadczeni programiści Laravel są w stanie uniknąć zagrożeń takich jak cross-site scripting, SQL injection i query spoofing.

Przykładowo Laravel korzysta z konstruktorów zapytań (query builders) oraz wspomnianego Eloquent, które automatycznie używają bezpiecznych mechanizmów wiązania parametrów (parameter binding). Dzięki temu dane przesyłane przez użytkowników są automatycznie sprawdzane i „oczyszczane”, co eliminuje ryzyko wykonania złośliwego kodu SQL przez atakujących.

Czy Laravel ma jakieś wady?

Laravel, mimo licznych zalet, nie jest rozwiązaniem idealnym. Z pewnością jest bardzo popularnym frameworkiem, ale czy najlepszym, to zależy już od projektu, do jakiego chcesz go zastosować.

Z tego powodu tak ważne jest, aby bardzo skrupulatnie rozplanować swój pomysł, ponieważ tylko wtedy będziesz w stanie wybrać najlepsze rozwiązanie, które jest dostosowane do Twoich potrzeb.

W wielu artykułach możesz znaleźć informacje, że Laravel jest najlepszym frameworkiem, WordPress najlepszym systemem CMS, a ReactJS najlepszą biblioteką. Są to wszystko subiektywne opinie programistów, którzy lepiej znają konkretny system lub po prostu wygodniej im się na nim pracuje.

Obecnie jako programiści PHP mamy do wyboru mnóstwo gotowych systemów, które da się wykorzystać w pisaniu aplikacji. Dobrego programistę PHP poznaje się po umiejętności zastosowania odpowiedniego frameworka/systemu do rozwiązania problemów, na jakie trafia podczas pisania aplikacji.

W Smartbees, oprócz frameworka PHP Laravel, wykorzystujemy również Symfony. W dalszej części wpisu postaramy się przedstawić nasze subiektywne odczucia związane z pracą z tymi dwoma frameworkami.

Co wyróżnia Symfony na tle Laravel?

Framework Symfony w porównaniu do Laravel jest mniej „zautomatyzowany”. Aby uzyskać te same funkcje, trzeba napisać więcej linii kodu. Na przykład sam musisz wdrożyć proces autentykacji. Z tego samego powodu potrzebna jest również większa wiedza z zakresu działania samego frameworka.

Z kolei Laravel stawia na prostotę i udostępnia wiele pomocniczych funkcji, z których możesz korzystać w swoim kodzie. Przykładowo za pomocą „back()” zostaniesz szybko przekierowany na poprzednią stronę. Dla odmiany w Symfony, aby uzyskać to samo działanie, należy odwołać się do sesji. Może to drobna różnica, jednak w dużej aplikacji, w której masz dziesiątki tysięcy linii kodu, im jest go mniej, tym lepiej.

Przewagą Symfony jest możliwość zbudowania aplikacji w oparciu o poszczególne komponenty. Dzięki takiemu podejściu możesz pisać aplikację według swoich standardów, nie przejmując się tym, czego wymaga od Ciebie framework.

Taka metodyka jest nieoceniona, gdy klient poprosi o zmiany funkcjonalne w już napisanym kodzie. Realizując różne projekty w Smartbees, wiele razy musieliśmy niejako „hakować” framework, aby osiągnąć zamierzony cel działania. Gdy swoją aplikację opierasz nie o framework, lecz o wybrane komponenty, masz pełną kontrolę nad aplikacją i nie musisz się zastanawiać, jak obejść pewne ograniczenia.

Mając na uwadze powyższe różnice, bardzo ważne jest rozpisanie całej aplikacji na czynniki pierwsze i znalezienie najtrudniejszych funkcji, z jakimi przyjdzie Ci się zmierzyć. Z taką wiedzą będziesz mógł stwierdzić, jakie narzędzie najlepiej sprawdzi się w Twoim projekcie.

Dlaczego warto korzystać z Laravel?

Opisywany framework PHP eliminuje sporo problemów związanych z tworzeniem aplikacji internetowych, gdyż zapewnia wiele wbudowanych funkcji jak m.in. autentykacja, poczta, sesje, routing i szablony Blade.

Dla kogo Laravel będzie najlepszym wyborem?

Laravel jest wprost idealnym rozwiązaniem dla ludzi, którzy pragną stworzyć customowe rozwiązanie z własną strukturą w szybki i przejrzysty sposób. Framework ułatwia pracę programistów, sprawiając, że programowanie aplikacji internetowych jest przyjemne.

Czy Laravel jest darmowy?

Tak. Sporą zaletą frameworka jest licencja Open Source. Zapewnia ona stały rozwój, dobre wsparcie społeczności oraz wszechstronność zastosowania. Dodatkowo poprzez dokumentację prowadzoną na wysokim poziomie nauka frameworka nie sprawia trudności, a próg wejścia do grona programistów Laravela jest stosunkowo niski.

Oceń wpis
4.7
Ocena: 4.7 Liczba głosów: 62

Dziękujemy za ocenę postu!

Mamy więcej darmowych treści. Nie rezygnuj z nich!
Technologie, SEO, marketing - newsletter z poradami, które od razu możesz wdrożyć! Prosto na Twoją skrzynkę. Za darmo i bez spam
CAPTCHA