Laravel vs Symfony - kluczowe różnice, o których musisz wiedzieć

Denis Peszka
Autor: Denis PeszkaTech Lead

Wybranie właściwego frameworka do realizacji projektu może być trudnym zadaniem, zwłaszcza gdy nie jesteś osobą, która ma bezpośrednie programistyczne doświadczenie. Nie jest to tylko kwestia różnic technologicznych czy osobistych upodobań. W grę wchodzą też czynniki biznesowe, które będą miały wpływ na to, jakie decyzje podejmiesz. W tym artykule przyjrzymy się temu, który z frameworków PHP– Laravel czy Symfony powinieneś wybrać.

Laravel-vs-Symfony

Laravel vs Symfony– różnice

Symfony to niejako „standardowy” język PHP. Można tak powiedzieć, gdyż jest pisany zwykle w uniwersalnym kodzie, tak iż jego składnię można modyfikować do innego języka (jak Java albo C#) i dalej będzie działać. Każdy język programistyczny posiada pewne swoiste elementy, które czynią go unikalnym i lepszym pod określonymi względami od innych. Sam PHP posiada także wiele tzw. metod magicznych oraz traitów.

Właśnie Laravel korzysta z tych rozwiązań w szerszym zakresie. Dzięki temu kod jest nie tylko krótszy czy nie posiada wielu powtórzeń, ale jest także łatwiejszy do zrozumienia. Ponadto, zmiana działania aplikacji jest prostsza używając tego frameworka. A więc jak oba rozwiązania wypadają pod względem zastosowania ich do celów biznesowych?

Symfony – rozwiązanie dla aplikacji biznesowych

Korzystanie z Symfony wymaga więcej czasu oraz finansowych zasobów na początku projektu. Wynika to z konieczności włożenia większej ilości pracy w konfigurację jego elementów. Wciąż jest to dobry wybór dla długoterminowych oraz złożonych projektów. Zainwestowane zasoby zwrócą się, gdy projekt będzie wymagał spersonalizowanych funkcjonalności oraz bieżących zmian związanych z rozwojem firmy.

Oto kilka innych elementów charakterystycznych dla Symfony:

  • Bazowy framework bez dodatkowych zależności – wersja Symfony 4, która została wydana w roku 2017, przyniosła wiele zmian. Po instalacji Symfony uzyskuje się bazową paczkę, bez dodatkowych modułów. Framework nie zawiera już domyślnej biblioteki, szablonów silników oraz innych zależności, których zapewne i tak nie będziesz potrzebować. Symfony wychodzi z założenia, że powinien dostarczyć Ci podstaw, do których możesz dodać następnie potrzebne dla siebie elementy.
  • Modularna struktura składająca się z niezależnych elementów – kluczowe elementy Symfony to tzw. bundle, czyli paczki plików, które instaluje się, aby wprowadzić konkretne funkcjonalności. Przykładem może być koszyk zakupowy, blog albo takie komponenty jak Messenger czy translator. Zarówno owe paczki, jak i komponenty działają niezależnie, dlatego mogą być wprowadzone do nowego systemu, zostać usunięte lub przeniesione do innego projektu, a nawet i innego frameworka. Pomimo takich działań ryzyko powstania błędów w całości struktury jest i tak niskie. Jeśli chcesz wprowadzić dogłębne zmiany w rdzeniu projektu, wystarczy skonfigurować tylko konkretny element oraz jego architekturę, a nie cały projekt.
  • Szybkość działania – jeśli Symfony zostanie dobrze zaimplementowany, szybkość jego działania będzie wynikiem poszczególnych prędkości elementów, które posiada. Innymi słowy, szybkość Symfony będzie zależna od tego, jakie elementy postanowiłeś uczynić podstawowymi. Z tego względu omawiany framework jest szybszy niż inne mu podobne – pod warunkiem, że zostanie odpowiednio wykorzystany.

Laravel – narzędzie do szybkiego rozwijania aplikacji

W porównywaniu Laravel vs Symfony warto zauważyć, że pierwszy framework jest zbudowany na komponentach Symfony oraz używa go jako swojego szkieletu. Jednocześnie posiada własną logikę oraz swój pomysł na to, jak powinno odbywać się programowanie w PHP – więcej możliwości i mniej kodu. Laravel świetnie sprawdza się w przypadku projektów, które wymagają szybkiej realizacji przy ograniczonych zasobach.

Dzieje się tak dzięki jego charakterystycznym elementom:

  • Zainstalowane rozwiązania już na starcie – gdy instalujesz Laravel, otrzymujesz pewną liczbę gotowych zależności na przykład Eloquent ORM. Przydają się one wtedy, gdy programiści nie chcą pracować nad ustawianiem ich samodzielnie. Z drugiej strony nie wszystkie z otrzymywanych narzędzi będą przydatne, dlatego część kodu będzie niepotrzebna.
  • Metody magiczne, które oszczędzają czas– niektóre funkcjonalności Laravel nie są widoczne dla użytkownika, aby uniknąć tworzenia zbyt rozbudowanych linii kodu. Programista może dostosować się do sposobu działania frameworka, aby zrobić więcej, programując mniej. Oszczędza to czas, wysiłek oraz pozwala bardziej skupić się na projekcie. Z drugiej strony błędy powstałe w wyniku stosowania metod magicznych trudniej usunąć, a problemy z bezpieczeństwem są bardziej skomplikowane w analizie.
  • Łatwa autoryzacja– autoryzacja to jeden z ważniejszych elementów związanych z web developmentem. Z Laravel autoryzacja jest prostsza, gdyż framework posiada już wbudowany w tym celu system. Konieczne jest jedynie skonfigurowanie bazy danych przy migracji oraz modeli.

Podsumowanie

Laravel vs Symfony- na co się zdecydować? Wybór frameworku nie sprowadza się jedynie do określenia, czy posiada on więcej, czy mniej funkcjonalności. Rozważ to, jak owe rozwiązania pasują do Twojego projektu.

Potrzebujesz pomocy z wyborem frameworka?

Z chęcią pomożemy