Laravel vs Symfony - kluczowe podobieństwa i różnice
Wybranie właściwego frameworka do realizacji projektu może być trudnym zadaniem, zwłaszcza gdy nie masz bezpośredniego doświadczenia z programowaniem. Nie jest to tylko kwestia różnic technologicznych czy osobistych upodobań. W grę wchodzą też czynniki biznesowe, które będą miały wpływ na to, jakie decyzje podejmiesz. W tym artykule przyjrzymy się temu, który z frameworków PHP – Laravel czy Symfony – powinieneś wybrać.

Symfony – rozwiązanie dla aplikacji biznesowych
Symfony – rozwiązanie dla aplikacji biznesowych
Korzystanie z Symfony wymaga więcej czasu oraz finansowych zasobów na początku projektu. Wynika to z konieczności włożenia większej ilości pracy w konfigurację jego elementów. Wciąż jest to dobry wybór dla długoterminowych oraz złożonych projektów. Zainwestowane zasoby zwrócą się, gdy projekt będzie wymagał spersonalizowanych funkcjonalności oraz bieżących zmian związanych z rozwojem firmy.
Oto kilka innych elementów charakterystycznych dla Symfony:
- Bazowy framework bez dodatkowych zależności – wersja Symfony 4, która została wydana w roku 2017, przyniosła wiele zmian. Po instalacji Symfony uzyskuje się bazową paczkę, bez dodatkowych modułów. Framework nie zawiera już domyślnej biblioteki, szablonów silników oraz innych zależności, których zapewne i tak nie będziesz potrzebować. Symfony opiera się na założeniu, że powinien dostarczać solidne podstawy, do których możesz łatwo dodać potrzebne Ci elementy.
- Modularna struktura składająca się z niezależnych elementów – kluczowe elementy Symfony to tzw. bundle, czyli paczki plików, które instaluje się, aby wprowadzić konkretne funkcje. Przykładem może być koszyk zakupowy, blog albo takie komponenty jak Messenger czy translator. Zarówno paczki, jak i komponenty działają niezależnie, dlatego można je wprowadzać do nowego systemu, usuwać lub przenosić do innego projektu, a nawet innego frameworka. Pomimo takich działań ryzyko powstania błędów w całości struktury jest i tak niskie. Jeśli chcesz wprowadzić dogłębne zmiany w rdzeniu projektu, wystarczy skonfigurować tylko konkretny element oraz jego architekturę, a nie cały projekt.
- Szybkość działania – jeśli prawidłowo wdrożysz Symfony, jego szybkość będzie zależała od wydajności poszczególnych używanych komponentów. Innymi słowy, szybkość Symfony zależy od tego, jakie elementy zdecydujesz się wykorzystać jako podstawowe. Z tego względu framework jest szybszy niż inne mu podobne – pod warunkiem, że zostanie odpowiednio wykorzystany.
Laravel – narzędzie do szybkiego rozwijania aplikacji
Laravel – narzędzie do szybkiego rozwijania aplikacji
Porównując Laravel vs Symfony, warto zauważyć, że pierwszy framework jest zbudowany na komponentach Symfony oraz używa go jako swojego szkieletu. Jednocześnie ma własną logikę oraz swój pomysł na to, jak powinno odbywać się programowanie w PHP – więcej możliwości i mniej kodu. Laravel świetnie sprawdza się w przypadku projektów, które wymagają szybkiej realizacji przy ograniczonych zasobach.
Dzieje się tak dzięki jego charakterystycznym elementom:
- Zainstalowane rozwiązania już na starcie – gdy instalujesz Laravel, otrzymujesz pewną liczbę gotowych zależności, na przykład Eloquent ORM. Przydają się one, gdy programiści nie chcą tracić czasu na ich samodzielne konfigurowanie. Z drugiej strony, nie wszystkie dołączone narzędzia okażą się przydatne, co może sprawić, że część kodu będzie niepotrzebna.
- Metody magiczne, które oszczędzają czas – niektóre funkcje Laravel nie są widoczne dla użytkownika, aby uniknąć tworzenia zbyt rozbudowanych linii kodu. Programista może dostosować się do sposobu działania frameworka, aby zrobić więcej, programując mniej. Oszczędza to czas, wysiłek oraz pozwala bardziej skupić się na projekcie. Z drugiej strony, błędy powstałe w wyniku stosowania metod magicznych trudniej usunąć, a problemy z bezpieczeństwem są bardziej skomplikowane w analizie.
- Łatwa autoryzacja – autoryzacja to jeden z ważniejszych elementów związanych z web developmentem. Dzięki Laravel autoryzacja jest prostsza, ponieważ framework ma wbudowany gotowy system do jej obsługi. Konieczne jest jedynie skonfigurowanie bazy danych przy migracji oraz modeli.
Laravel vs Symfony – różnice
Laravel vs Symfony – różnice

Symfony można uznać za „standard” w świecie PHP. Jego kod jest zazwyczaj pisany w uniwersalny sposób, dzięki czemu składnia przypomina inne języki, takie jak Java czy C#. To ułatwia modyfikację i przenoszenie między technologiami. Każdy język programistyczny ma swoje unikalne cechy, które wyróżniają go i czynią unikalnym i lepszym pod określonymi względami od innych. Sam PHP ma także wiele tzw. metod magicznych oraz traitów.
Laravel korzysta z tych rozwiązań w szerszym zakresie. Dzięki temu kod jest nie tylko krótszy czy nie zawiera wielu powtórzeń, ale jest także łatwiejszy do zrozumienia. Ponadto, zmiana działania aplikacji jest prostsza, używając tego frameworka. Laravel pozwala komunikować się z bazą danych nie tylko przez bibliotekę Eloquent, ale też za pomocą najprostszych funkcji SQL. To również jest pewną przewagą nad Symfony, które wykorzystuje do tego wyłącznie biblioteki z rodziny Doctrine – o dużych możliwościach, ale nieco bardziej wymagające.
Ciekawie wygląda też porównanie wydajności obu frameworków. Według testów przeprowadzonych przez Merixstudio średni czas ładowania niewielkiej strony z Symfony na zapleczu to 250 milisekund; w przypadku Laravel jest to zaledwie… 60 milisekund. Warto tu zaznaczyć, że Symfony ładuje z pamięci podręcznej i widok, i kod źródłowy witryny, a Laravel – wyłącznie widok. Z drugiej strony, Symfony daje o wiele większą elastyczność jeśli chodzi o optymalizację kodu pod kątem wydajności, przez co w bardziej złożonych projektach to właśnie ten framework częściej jest górą.
Laravel i Symfony – podobieństwa
Laravel i Symfony – podobieństwa
Tak jak wspomnieliśmy, Laravel oparty jest na komponentach Symfony, więc podobieństw między tymi frameworkami naturalnie jest sporo.
- Oba frameworki są rozwijane jako projekty open-source’owe, z silnym wsparciem społeczności.
- Działają na niemal identycznej architekturze, według wzorca Model-View Controller.
- Oba obsługują to samo podejście do komunikacji z bazą danych, czyli mapowanie obiektowo-relacyjne (ORM).
- Można je bez problemu uruchomić zarówno na silniku bazodanowym, jak i na zwykłym systemie operacyjnym.
- Zarówno Laravel, jak i Symfony dysponują wbudowanymi opcjami lokalizacji i wspierają obsługę zmiennych w różnych językach w obrębie tej samej aplikacji.
Z tego też wynika fakt, że większość podstawowych funkcji – trasowanie, weryfikacja poprawności danych, system autoryzacji – w obu frameworkach działa, koniec końców, na tych samych zasadach.
Symfony czy Laravel? Kluczowe kryteria wyboru
Symfony czy Laravel? Kluczowe kryteria wyboru
Jeśli więc zastanawiasz się, na którym frameworku lepiej oprzeć swój projekt, warto spojrzeć na ich możliwości bardziej z perspektywy biznesowej, a nie tylko technicznej. Dobrzy back-endowcy będą w stanie zdziałać wiele i z Symfony, i Laravel; kwestia tego, czy będzie to opłacalne.
- Najważniejsza jest skala projektu. Symfony jest bardziej wymagającym i skomplikowanym frameworkiem, ale dlatego też o wiele, wiele lepiej spisuje się przy dużych projektach. Swoje bazy danych obsługują na nim m.in. Spotify, Trivago, Dailymotion i BlaBlaCar; Laravel w swoim stacku mają głównie aplikacje małych i średnich firm oraz projekty open-source’owe. To nie jest wada – Laravel po prostu jest wydajniejszy przy takich projektach.
- Kolejną kwestią do rozważenia będą ramy czasowe projektu, chociaż to też wiąże się po części z jego skalą. Laravel jest idealny do tego, aby w krótkim czasie zbudować w pełni funkcjonalny back-end. Praca z Symfony zajmie więcej czasu, ale w dłuższej perspektywie ułatwi skalowanie aplikacji – coś za coś. :)
- Zastanów się też, czy Twój projekt będzie wymagać customowych rozwiązań, czy jedynie podstawowych, typowych dla danego rodzaju strony/aplikacji funkcji. Jeśli to pierwsze – Symfony powinno być lepszym wyborem.
Podsumowanie
Podsumowanie
Symfony i Laravel mają dosyć podobny core, ale sprawdzają się w zupełnie innych typach projektów. Symfony to idealny framework PHP do pracy z dużymi, wymagającymi aplikacjami, które mają na swoim zapleczu ogromne bazy danych i muszą być skalowalne. Z kolei Laravel powinien znacznie skrócić i uprościć cały proces developmentu, nawet jeśli dysponujesz ograniczonymi środkami. Który z nich wybierzesz? To już zależy od potrzeb Twojego projektu.