Drupal CKEditor - jak wygląda edytor tekstu w Drupalu?

Drupal to CMS, który bardzo usprawnia prowadzenie działań z zakresu content marketingu. Jest tak między innymi za sprawą dostępnego w nim narzędzia, jakim jest Drupal CKEditor. Czym jest wspomniany edytor tekstu i jakie funkcje oferuje? Tego dowiesz się w tym artykule.

Drupal CKEditor - edytor tekstów

CKEditor w Drupalu – czym jest sam edytor?

CKEditor to edytor tekstu, który umożliwia tworzenie treści bezpośrednio wewnątrz stron internetowych lub aplikacji online. Jego kod źródłowy został napisany w języku JavaScript, a za projekt odpowiedzialne jest CKSource. Narzędzie dostępne jest na licencjach Open Source i komercyjnych.

CKEditor był znany wcześniej pod nazwą FCKeditor. Został jednak praktycznie całkowicie przerobiony, dzięki czemu działa znacznie sprawniej (zoptymalizowany kod), ładuje się szybciej (zmniejszona liczba plików, dzięki czemu wysyła mniej zapytań HTTP) i jest bardziej przyjazny dla programistów. Z tych powodów w Drupalu 8 stanowi on rdzenny moduł. Opisywany edytor tekstu Drupala nie znajduje jednak zastosowania tylko w nim. Korzystają z niego także takie firmy jak Adobe, Microsoft, IMB, Oracle, Siemens i wiele więcej.

Drupal CKEditor to WYSIWYG – czyli co dokładnie?

WYSIWYG (wymawiane jako „łyziłyg”) to skrót od „what you see is what you get”. WYSIWYG to narzędzie edycji treści, w której edytowany tekst oraz zawartość graficzna jest widoczna dla użytkownika od razu w takiej formie, w jakiej będzie się prezentować w końcowej, docelowej postaci. Przykładem edytora WYSIWYG jest choćby Word, gdyż wpisywany w nim tekst od razu wygląda tak, jak będzie prezentować się na wydrukowanej kartce.

Omawiany edytor tekstu Drupala to także WYSIWYG, jednak dotyczy on już stron internetowych. Oznacza to, że nie potrzebujesz zaawansowanych umiejętności kodowania, aby tworzyć i edytować content tak, jak chcesz. Co jeszcze lepsze, w samym edytorze od razu widzisz treści w takiej formie, w jakiej będą widoczne na stronie internetowej.

Drupal 8 CKEditor – dlaczego powinieneś wykorzystywać jego możliwości?

Twórcy Drupala poświęcili wiele czasu na wybranie edytora WYSIWYG do swojego CMS-a. Ostatecznie zdecydowano się właśnie na CKEditor, gdyż do jego zalet należą:

 • duża liczba przydatnych funkcji,
 • stabilność,
 • ugruntowana pozycja na rynku,
 • przystępność w obsłudze.

Warto też zaznaczyć, że zespół odpowiedzialny za rozwijanie CKEditora jest w bliskim kontakcie ze społecznością Drupala, dlatego na pewno zna jej potrzeby. Oprócz tego CKEditor jest najczęściej wykorzystywanym edytorem tekstu w przypadku tworzenia stron internetowych na Drupalu.

Z omówionych wyżej powodów warto korzystać z CKEditora w Drupalu, gdyż twórcy samego narzędzia, jaki CMS-a włożyli dużo pracy w to, aby dostarczyć jak najlepsze rozwiązanie do edytowania contentu. Jeśli nie wykorzystasz jego potencjału, dużo na tym stracisz.

Edytor tekstu w Drupalu – najważniejsze cechy

Na początek zwróćmy uwagę na pewne kwestie techniczne dotyczące omawianego narzędzia.

Drupal 8 CKEditor:

 • zawiera gotowe do użycia pluginy oraz przyciski dla takich tagów jak <!--break--> oraz <!--pagebreak-->.
 • zawiera gotowe do użycia pluginy oraz przyciski dla funkcji linktocontent i linktonode dla łatwego linkowania pomiędzy nodea'ami, elementami menu czy użytkownikami.
 • wspiera zewnętrzne narzędzia do przeglądania plików jak CKFinder lub IMCE.
 • pozwala na stworzenie indywidualnej konfiguracji (język, pasek opcji, kolor skórki) dla każdego użytkownika.
 • ułatwia wklejanie treści z Microsoft Word, Google Docs itp.
 • zawiera przyjazny dla użytkownika interfejs drag and drop w przypadku paska narzędzi, dzięki czemu jego przystosowanie do własnych preferencji jest bardzo łatwe.

Omówmy teraz podstawowe funkcje CKEditora w Drupalu. Przyjrzyj się także zdjęciu, które przedstawia przykładowy pasek narzędzi i pole edycji tekstu w CKEditorze:

CKEditor w Drupalu

Narzędzie pozwala na:

 • zmianę czcionki i wielkości tekstu,
 • ozdabianie tekstu (pogrubienie, kursywa, podkreślenie, przekreślenie),
 • tworzenie listy wypunktowanej i numerycznej,
 • wyrównywanie tekstu do wybranej strony,
 • wstawianie i usuwanie linków wewnętrznych i zewnętrznych,
 • dodanie obrazów w różnych formatach,
 • dodanie pola oznaczającego cytat,
 • i wiele innych.

Pamiętaj także, że Drupal CKEditor może działać w dwóch wersjach – podstawowym HTML i pełnym HTML. W pełnym masz do dyspozycji znacznie więcej opcji formatowania tekstu. Dostęp do omawianych trybów edycji można edytować w opcjach konfiguracji. Oprócz tego da się tam także dostosować ilość dostępnych funkcji edytowania contentu za pomocą wspomnianych funkcji drag and drop.

Drupal 8 CKEditor – podsumowanie

Omawiane narzędzie posiada naprawdę wiele przydatnych funkcji, które pozwolą Ci z łatwością zarządzać contentem na stronie Drupal. Jeśli zatem zamierzasz publikować wiele treści na omawianym CMS-ie, warto dobrze poznać CKEditor.

Potrzebujesz strony z przejrzystym systemem zarządzania treścią?

Poznaj ofertę