6 powodów, dla których Dyrektorzy IT wybierają Drupala

Drupal to system, na który decydują się setki firm. Dla każdego z użytkowników – redaktora, programisty czy sprzedawcy oferuje on inne funkcjonalności. Jednakże bardzo często decydujące zdanie przy wyborze systemu, na którym firma ma zbudować rozwiązanie webowe, ma Dyrektor IT. Co powoduje, że osoby odpowiedzialne za IT wybierają właśnie Drupala? Oto 6 argumentów.

Drupal - system dla Dyrektora IT

1. Open Source, czyli kilka korzyści w jednym

Jednym z pierwszych kryteriów wyboru systemu jest decyzja – SaaS, Open Source czy rozwiązanie dedykowane. Bardzo często wybór Dyrektorów IT pada właśnie na Open Source. Dlaczego? Korzyści otwartego oprogramowania jest naprawdę wiele. Przede wszystkim gwarantuje ono niezależność od twórców oprogramowania m.in. w kwestii update’ów czy feature’ów, co jest jedną z największych wad SaaS. Rozwiązanie dedykowane również ogranicza pole rozwoju projektu, ponieważ wymaga customizowanych funkcjonalności, które nierzadko muszą być tworzone od podstaw przez wiele godzin, dni czy tygodni.

Open Source to także rozwiązanie najbardziej elastyczne pod kątem finansowym, szczególnie w perspektywie długofalowej. Samo korzystanie z systemu jest darmowe, a o finalnym koszcie jego developmentu decyduje złożoność projektu, liczba dedykowanych modułów, wersji językowych itd. Są to koszty zależne od firmy, jej oczekiwań, a nie od oprogramowania per se. Dzięki temu Dyrektor IT może rozłożyć w czasie koszty prac developerskich, a także rozwój funkcjonalności platformy.

2. Elastyczność ponad wszystko

Wybierając CMS, Dyrektorzy IT muszą uwzględniać potrzeby różnych osób, które będą pracować na danym systemie – łatwość dodawania treści dla content managerów, przyjazność SEO dla specjalistów od pozycjonowania, integracje z CRM-ami dla działów sprzedaży itd. Właśnie dlatego jednym z podstawowych kryteriów wyboru jest elastyczność, która stanowi niepodważalną zaletę Drupala.

Podstawowa instalacja Drupala zawiera minimum funkcjonalności, które są potrzebne do poprawnego działania systemu od strony technicznej. Cała reszta zależy od tego, jakie firma ma potrzeby. Każdą funkcjonalność w Drupalu można dodać za pomocą modułów – gotowych rozwiązań dostępnych na oficjalnej stronie Drupala lub tych dedykowanych tworzonych przez programistów.

To nie wszystko – Drupal to system, który świetnie współpracuje z innymi technologiami, również w formule headless. Można go połączyć m.in. z bibliotekami JavaScript takimi jak Vue czy React, które odpowiadają za wyświetlanie elementów dynamicznych, czy stanowią front aplikacji w przypadku headless Drupal.

3. Bezpieczeństwo gwarantowane

Nie kto inny, jak Dyrektor IT jest rozliczany za wszelkie luki bezpieczeństwa, czy, co gorsza, wycieki danych lub ataki hakerskie. Jego obowiązkiem jest wybranie systemu, który będzie spełniał najwyższe standardy bezpieczeństwa. A taki właśnie jest Drupal. Należy on do grupy jednych z najbezpieczniejszych CMS-ów. Warunek jest oczywiście jeden – musi być regularnie aktualizowany do najnowszych wersji. Społeczność Drupala na bieżąco wypuszcza łatki bezpieczeństwa, które przy bezwzględnej implementacji zapewniają najwyższy poziom zabezpieczenia przed atakami hakerskimi. Nie bez powodu z Drupala korzystają dziesiątki stron rządowych, instytucji publicznych, organizacji czy firm z branży medycznej.

4. Stabilność i jasny kierunek rozwoju

Co roku powstaje coraz więcej mniej lub bardziej zaawansowanych rozwiązań programistycznych, na których można zbudować firmowy projekt. Jednakże bardzo często Dyrektorzy IT stawiają na sprawdzone rozwiązania. Dlaczego tak się dzieje? Powodów jest wiele, ale jednym z nich jest po prostu gwarancja stabilności. Tworząc stronę, platformę e-commerce czy aplikację dla firmy, Dyrektor IT nie może sobie pozwolić na wybór eksperymentalnego rozwiązania, które jest w fazie testowej, ma małą społeczność, a perspektywa jego rozwoju jest co najmniej niejasna.

Dyrektor IT musi polegać na doświadczeniu, jakości i perspektywach rozwoju oprogramowania. Drupal, jako technologia z prawie 20–letnim stażem na rynku, dziewiątą już wersją systemu i transparentnym planem rozwoju oraz aktualizacji spełnia wszystkie z wymienionych kategorii. Najlepszym potwierdzeniem jest premiera Drupala 9 zgodnie z zapowiedziami, a także przedłużenie supportu dla wersji 7 systemu o rok – tak, aby każda firma miała wystarczająco czasu na dostosowanie się do nowych realiów i funkcjonalności.

5. Dokumentacja i społeczność – niezawodne wsparcie

Wybierając produkt czy usługę, szukamy o nich jak najwięcej informacji. Chcemy wiedzieć, jak działają, czy mamy do kogo zwrócić się, gdy nie wiemy, jak je obsłużyć. Tak samo wygląda to w przypadku systemów dla firm – rozglądamy się za rozwiązaniem, które posiada dużą liczbę oficjalnych dokumentów czy zorganizowaną i rozbudowaną społeczność.

Jako system z wieloletnią historią, kilkoma dużymi upadate’ami i dziesiątkami mniejszych, Drupal jest rozwiązaniem kompletnym, które nie pozostawia wątpliwości w kluczowych kwestiach związanych z jego obsługą. Na oficjalnej stronie Drupala dostępna jest obszerna dokumentacja zarówno dla developerów, jak i użytkowników z minimalną wiedzą programistyczną. Oficjalne moduły w stabilnych wersjach również opatrzone są stosownymi instrukcjami dotyczącymi wdrożenia, które pozwalają programować zgodnie z najlepszymi praktykami.

O sile technologii Open Source świadczy również jej społeczność. Na przestrzeni lat Drupal zgromadził bardzo duże grono sympatyków, którzy nieustannie zajmują się udoskonalaniem systemu. Drupal posiada również specjalny Support Team, który zapewnia wsparcie dla developerów. W skrócie – tworząc w Drupalu, wiesz, że nie zostaniesz pozostawiony sam sobie.

6. Dostępność developerów

Budowanie projektów webowych w oparciu o niszowe lub stosunkowo nowe technologie niesie za sobą nie tylko ryzyko braku upadate’ów czy wsparcia technicznego, ale również problemy ze znalezieniem developerów. Dlatego podejmując decyzję o wyborze technologii, Dyrektor IT musi brać pod uwagę również to, czy na rynku dostępne są pożądane przez niego kompetencje, a jeżeli tak – to w jakiej ilości.

Drupal jest CMS-em zbudowanym w oparciu o PHP, wykorzystuje również framework Symfony, a więc powszechnie znane w świecie programistycznym rozwiązania. Oczywiście wyspecjalizowanie się w Drupalu nie jest prostym zadaniem, jednakże na polskim rynku istnieją agencje i software house, których podstawą działań od wielu lat jest właśnie Drupal. Oferują one również outsourcing programistów (body i team leasing), które mogą okazać się szczególnie przydatne, gdy chcesz rozpocząć budowę własnego team’u, ale brakuje Ci kompetencji na starcie projektu.

Drupal dla Dyrektora IT – podsumowanie

Drupal to wszechstronny system, który w rękach doświadczonych developerów może stać się niezwykle wydajnym narzędziem o różnym zastosowaniu. Jego elastyczność w połączeniu z wysokim bezpieczeństwem, stabilnością i jasnymi planami rozwoju powodują, że jest on kompletnym systemem, który bez problemów można dostosować do potrzeb danego biznesu. Wiedzą o tym również Dyrektorzy IT i między innymi z tych powodów decydują się na wdrożenia w oparciu o CMS Drupal.

Chcesz dowiedzieć się więcej o Drupalu?

Czytaj dalej