Meteor – co to jest?

Meteor – definicja

Meteor lub MeteorJS to darmowy, webowy framework JavaScript napisany za pomocą Node.js. Funkcjonuje on w charakterze open source.

Meteor framework został stworzony z myślą o tworzeniu aplikacji JavaScript. Gdy zostaną one przygotowane z jego pomocą, funkcjonują domyślnie w czasie rzeczywistym. MeteorJS wykorzystuje MongoDB, DDP (Distributed Data Protocol – protokół danych rozproszonych) oraz wzorzec publish-subscribe do automatycznej propagacji zmian danych do klientów.

Framework MeteorJS został wydany w 2011 roku jako Skybreak. Do oficjalnej publikacji doszło w 2012 roku już pod obecną nazwą.

Meteor – podstawowe informacje

  • Rodzaj technologii – framework JavaScript
  • Wydawca – Meteor Software
  • Technologia wykorzystana do stworzenia – JavaScript
  • Rok wydania – 2012
  • Oficjalna strona internetowa – meteor.com

MeteorJS – zalety i wady

Oto najważniejsze zalety, jakimi charakteryzuje się Meteor:

  • Cross-platform coding – Meteor tworzy kod, który raz napisany funkcjonuje bez przeszkód na różnych urządzeniach, niezależnie od tego, czy mowa o Windows, Androidzie czy iOS-ie.
  • Rozbudowana, ale jednocześnie przyjazna struktura – doświadczeni developerzy na pewno będą cenić sobie elastyczność i stopień zaawansowania technologii, podczas gdy początkujący, mimo braku podobnych umiejętności, dalej będą w stanie stworzyć przydatne rozwiązania.
  • Działanie w czasie rzeczywistym – użytkownicy automatycznie otrzymują najnowsze update’y zaraz po aktualizacji bazy danych, dzięki czemu ręczna ingerencja ze strony developera nie jest konieczna. Taka innowacja pozwala zaoszczędzić programistom mnóstwo czasu, jeśli produkt jest regularnie aktualizowany.

Oto wady, które warto mieć na uwadze w przypadku omawianej technologii:

  • Struktura pakietów – niektóre z pakietów do funkcjonowania potrzebują wielu zależnych plików/aplikacji, przez co ich instalacja może być trudna.
  • Wydajność – nie da się sprawić, aby mobilna aplikacja webowa stworzona za pomocą MeteorJS działała tak efektywnie, jak natywna. W takiej sytuacji lepiej mogą sprawdzić się inne technologie jak choćby Express.js.

Meteor framework – zastosowanie

Meteor to dobra technologia w przypadku projektów, które muszą być elastyczne, interaktywne (jak np. ten edytor PDF-ów stworzony za pomocą omawianego frameworka), a dodatkowo chciałbyś oszczędzić czas i środki na ich przygotowywaniu.

Pamiętaj jednak, że Meteor ma stosunkowo ograniczone możliwości skalowania, dlatego raczej nie sprawdzi się w przypadku bardzo dużych produktów, aplikacji itp.

Chcesz stworzyć aplikację?

Zgłoś się do nas
Udostępnij artykuł:
Oceń stronę:
0.0