Next.js – co to jest?
Next.js – definicja
Next.js to open-source’owy framework języka JavaScript, rozszerzający możliwości jego najpopularniejszej biblioteki — Reacta.
Rodzaj oprogramowania | Framework JavaScript dla Reacta |
---|---|
Rok wydania | 2016 |
Przeznaczenie | Tworzenie aplikacji internetowych |
Oficjalna strona internetowa | www.nextjs.org |
W swojej podstawowej wersji React pozwala tworzyć wyłącznie aplikacje webowe renderowane po stronie klienta. Next.js jest zaś gotowym zestawem narzędzi (tzw. toolchainem), który umożliwia budowę szybszych, lepiej zoptymalizowanych pod wyszukiwarki witryn renderowanych po stronie serwera. Co więcej, otwiera też furtkę do tworzenia stron statycznych.
Next.js w dużym stopniu korzysta ze starszego środowiska Node.js, dzięki któremu wykonywanie kodu JavaScript po stronie serwera jest w ogóle możliwe.
Dlaczego warto wybrać Next.js?
W ostatnich latach framework Next.js zaczął bardzo szybko zyskiwać na popularności — dziś jest jednym z najchętniej wybieranych narzędzi przez developerów pracujących z JavaScript. Rzeczywiście, framework oferuje kilka bardzo przydatnych funkcji, z których w „czystym” Reactcie nie skorzystasz.
Wsparcie dla różnych typów aplikacji
Jak już wspomnieliśmy, bez Next.js nie zbudujesz w Reactcie ani aplikacji renderowanej po stronie serwera (SSR), ani statycznej witryny (SSG). Jednak narzędzia oferowane przez framework pomogą także w optymalizacji „klasycznych” aplikacji CSR.
API Routes
Platforma Next.js pozwala uprościć integrację aplikacji z zewnętrznymi narzędziami. Zamiast implementować API na poziomie back-endu, możesz je wdrażać bezpośrednio w samej aplikacji, „wplatając” je w kod front-endowy.
Automatyczne dzielenie kodu na „paczki”
Na potrzeby złożonych, wymagających projektów twórcy Next.js wdrożyli też funkcję automatycznego code splittingu — dzielenia kodu aplikacji na mniejsze, szybciej przetwarzane przez przeglądarki paczki.
Wbudowana optymalizacja obrazów
Next.js sam zajmie się również optymalizacją rozdzielczości i formatu wszystkich plików graficznych. Czyli tych, które z reguły stanowią największy problem przy ładowaniu stron.
Zastosowanie Next.js
Framework Next.js znajduje zastosowanie w następujących branżach:
- E-commerce.
- Streaming.
- Finanse.
- Technologia.
- Newsy.
- Podróże.
- Rozrywka.
- Marketing.
Korzystają z niego takie firmy, jak:
- TikTok,
- Twitch,
- HBO,
- Hulu,
- Nike,
- Target,
- Vice,
- Nvidia,
- Western Union.
Zalety Next.js
Co konkretnie wynika z możliwości Next.js? Musimy tu wymienić:
- szybsze działanie stron oraz aplikacji webowych – kod aplikacji renderowanych po stronie serwera nie musi być wykonywany przez (wolniejsze) urządzenia użytkowników, co tylko skraca czas ładowania;
- szybkość wdrożeń – dzięki gotowym komponentom i efektywnej składni szybkie stworzenie wstępnie działającej wersji aplikacji jest bardzo łatwe,
- większe bezpieczeństwo danych – strony typu SSG działają niezależnie od serwera aplikacji oraz baz danych, co blokuje dwie z najczęściej wykorzystywanych przez hakerów ścieżki ataków;
- szybki proces wdrożenia – framework Next.js oferuje developerom narzędzia do użycia out of the box, bardzo efektywną składnię i możliwość „recyklingu” niektórych komponentów — na przykład elementów interfejsu użytkownika;
- bardzo dobrą optymalizację stron pod kątem wyszukiwarek – witryny i aplikacje budowane przy pomocy Next.js nie tylko szybko się ładują, ale mają też bardzo czytelną (w oczach robotów Google) strukturę.
Wady Next.js
Next.js ma także pewne wady:
- Ograniczenia w routingu – Next.js ma mniej elastyczne podejście do routingu. Dla bardziej złożonych aplikacji wymaga to dodatkowego kodowania i korzystania z serwerów Node.js.
- Czasami ograniczona elastyczność – framework wymusza pewne podejście do tworzenia aplikacji, co może być ograniczające dla zespołów chcących realizować bardziej niestandardowe integracje.
- Mała liczba rozszerzeń – choć społeczność wokół Next.js jest stosunkowo duża, trudno znaleźć łatwe do zaadaptowania pluginy.
- Trudności w znalezieniu doświadczonych developerów – mimo że React jest popularny, zdobycie prawdziwych ekspertów od Next.js może być wyzwaniem. Wiele osób dodaje tego frameworka do swojego CV, bo jest on popularny i ma niski próg wejścia. Mało kto ma jednak faktyczne doświadczenie w tworzeniu zaawansowanych projektów.