Tworzenie sklepów internetowych
Sklepy internetowe do sprzedaży B2B i B2C dostosowane do Twoich potrzeb
Zakładanie sklepów internetowych – dlaczego warto stworzyć e-sklep od podstaw?
Profesjonalne tworzenie sklepów internetowych to zaawansowany proces, którego celem jest wdrożenie rozwiązań umożliwiających skuteczną sprzedaż online. Realizacja takiego projektu wymaga szczegółowej analizy procesów biznesowych oraz ekspertyzy z zakresu UX, programowania i e-commerce, dzięki czemu rozwiązanie będzie idealnie dopasowane do specyfiki Twojego biznesu. W przeciwieństwie do rozwiązań SaaS, sklep internetowy na zamówienie zapewnia kontrolę nad wszystkimi funkcjami oraz elastyczność w rozbudowie serwisu.
Dlaczego warto zbudować swój e-commerce? Sprzedaż online z roku na rok zyskuje na znaczeniu, wypierając tradycyjne zakupy. Szacuje się, że w 2025 roku 24% ogólnej sprzedaży detalicznej będzie pochodzić ze sklepów internetowych. Sieciowych konsumentów przybywa również w Polsce – w 2023 r. odsetek internautów dokonujących zakupów online wynosił 79%. Rok później liczba wzrosła do 88%. Natomiast przyszłość światowego e-commerce maluje się w niezwykle kolorowych barwach – według obliczeń, ten segment rynku może wygenerować aż 14 bilionów dolarów zysku do 2040 roku.
Co sprawia, że zakupy w sieci są tak popularne? Przede wszystkim wygoda. Kupienie wymarzonego odkurzacza czy zegarka bez wychodzenia z domu to kusząca opcja. Jeśli dołożysz do tego szybką (i darmową!) dostawę, szeroki wybór metod płatność i możliwość łatwej personalizacji produktu, otrzymujesz rozwiązanie niemal idealne. A jak to wygląda z perspektywy właściciela e-commerce? Niskie koszty początkowe (w przypadku rozwiązań SaaS), możliwość sprzedaży 24/7 i elastyczność zarządzania z pewnością motywują do założenia własnego sklepu w sieci.
Budowanie sklepu internetowego wcale nie musi być długim, monotonnym procesem. Jeśli wybierzesz odpowiednią technologię i kompetentną firmę do współpracy, zyskasz rozwiązanie do sprzedaży online, które będzie służyć Ci przez długie lata.

Budowa sklepów internetowych w Smartbees - nasze kompetencje
Stworzenie sklepu internetowego, który będzie rozwijał się wraz z Twoim biznesem, to zadanie dla profesjonalistów. W Smartbees od ponad 12 lat zajmujemy się projektowaniem i tworzeniem sklepów internetowych dla firm z różnych sektorów gospodarki i na różnym etapie rozwoju działalności. Budujemy sklepy internetowe dla marek, które dopiero zaczynają działalność online, jak i dla firm z wieloletnim doświadczeniem w sprzedaży internetowej.
Nasze kompetencje nie kończą się na tworzeniu sklepu – zapewniamy kompleksową obsługę i rozwój Twojego e-commerce. Zakres tej usługi ustalamy indywidualnie w zależności od Twoich potrzeb.
Zakładanie sklepu internetowego ze Smartbees to:
Budowanie sklepu internetowego na technologii Open Source
Jak zaprojektować sklep internetowy, który sprzedaje?
Trendy w branży e-commerce zmieniają się dynamicznie, jednak niektóre aspekty projektowania pozostają niezmienne od wielu lat. Tworzenie sklepu internetowego powinno więc skupiać się przede wszystkim na użytkownikach – ich wygodzie i łatwości w poruszaniu się po serwisie.
Tworzenie skutecznego procesu zakupowego w sklepie internetowym
Budowę sklepu internetowego najlepiej rozpocząć od przemyślenia procesu zakupowego. To kluczowy aspekt, który, poprawnie wdrożony, zwiększy konwersję, poprawi doświadczenie użytkownika i zbuduje lojalność klienta. Co zatem powinien zawierać?
Przede wszystkim zadbaj o to, aby ścieżka realizacji zamówienia była jak najkrótsza – bardzo dużo konsumentów porzuca koszyk właśnie przez skomplikowany checkout. Zaoferuj więc zakupy bez rejestracji i wprowadź automatyczne uzupełnianie danych. Jasne informowanie klienta o ostatecznej cenie również odgrywa istotną rolę. Pamiętaj, aby wyeksponować ją w widocznym miejscu.
Kolejny aspekt, o którym warto pamiętać, to zapewnienie różnych metod płatności. Polacy chętnie płacą BLIK-iem oraz przy pomocy szybkich płatności. Nie ograniczaj się zatem tylko do przelewu bankowego lub płatności za pobraniem. To, co dodatkowo zachęci klientów do kupna, to również elastyczne opcje dostawy. Jest w czym wybierać – możesz skorzystać m.in. z kuriera, paczkomatu, Orlen paczki, Poczty Polskiej lub odbioru osobistego (jeśli prowadzisz też sklep stacjonarny).
Projektowanie responsywnego sklepu internetowego
Większość konsumentów dokonuje zakupów przez urządzenia mobilne. Nowoczesny sklep internetowy musi być zatem responsywny, czyli wyświetlać się równie dobrze na większych monitorach i smartfonach.
Zadbaj również o optymalizację i szybkość ładowania serwisu. Konsumenci online nie należą do najcierpliwszych, dlatego jeśli strona będzie ładowała się zbyt długo (czyli ponad 3 sekundy), mogą zrezygnować z zakupów i przejść do konkurencji.
Jeśli oferujesz sporo produktów, na pewno masz też sporo zdjęć. Niezoptymalizowane pliki graficzne mogą mocno wpływać na wydajność sklepu, dlatego zastosuj technikę progresywnego ładowania obrazów. Polega ona na tym, że zdjęcie najpierw ładuje się w niskiej rozdzielczości, a w miarę upływu czasu zyskuje na jakości. To mocno poprawia doświadczenie użytkownika, szczególnie przy wolniejszym połączeniu z internetem.
Budowanie przyjaznego sklepu internetowego dla użytkownika
Tworzony sklep internetowy musi oferować przejrzystą i intuicyjną nawigację, aby ułatwić klientom dostęp do poszukiwanych produktów. Serwis powinien mieć logicznie zorganizowane kategorie i zaawansowaną wyszukiwarkę z filtrowaniem. Dzięki temu przeciętny użytkownik spędzi mniej czasu na szukaniu tego, czego potrzebuje, a tym samym zwiększy się szansa na konwersję.
Pamiętaj również, że w procesie podejmowania decyzji zakupowej ważną rolę odgrywają 3 kwestie. Po pierwsze opisy produktów. Muszą być jasne, zwięzłe i prezentować wszystkie istotne informacje techniczne. Kluczowa jest także ich unikalność. Nie kopiuj ich ze strony producenta, aby nie duplikować treści. Po drugie zdjęcia produktowe – zadbaj o perfekcyjne wykonanie. Jeśli nie możesz zrobić ich sam, zleć to zadanie profesjonaliście. Po trzecie (i być może najważniejsze) – opinie innych konsumentów. Dowód społeczny bardzo mocno wpływa na decyzje zakupowe, dlatego dodaj opcję oceniania produktów i zachęcaj aktualnych klientów do dzielenia się opinią.
Tworzenie bezpiecznego sklepu internetowego
Sklep internetowy powinien budować zaufanie klientów poprzez wdrożenie kilku kluczowych aspektów dotyczących bezpieczeństwa. Jednym z nich jest certyfikat SSL. Szyfruje on dane przesyłane między serwerem a przeglądarką użytkownika. W rezultacie chroni informacje osobiste i finansowe przed przechwyceniem przez hakerów. Jak rozpoznać, czy dany sklep ma taki certyfikat? Adres URL zawiera HTTPS zamiast HTTP.
Strony sklepu internetowego powinny mieć również czytelną politykę zwrotów i reklamacji. Jasno określone zasady pomogą klientowi oddać produkt w przypadku niezadowolenia z zakupu. To również buduje zaufanie użytkownika. To samo dotyczy regulaminów i polityki prywatności. W jasny sposób poinformuj konsumenta, jakie dane zbierasz i w jaki sposób je wykorzystujesz.
Projektowanie sklepów internetowych z myślą o działaniach marketingowych
Nie można zapominać o tym, że projekty sklepów internetowych powinny uwzględniać potrzeby e-biznesu pod kątem przyszłych działań marketingowych. Nie tylko w kwestii ich prowadzenia, ale również mierzenia efektów. Na te aspekty zwróć szczególną uwagę:
- SEO - praca nad widocznością sklepu internetowego w organicznych wynikach wyszukiwania to bardzo ważny obszar marketingu online. Tworzenie sklepu internetowego z uwzględnieniem SEO jest konieczne, jeśli chcesz organicznie zdobywać Klientów. Każdy sklep powinien mieć m.in. możliwość dodawania meta tagów, automatycznego generowania mapy strony czy tworzenia przyjaznych adresów URL. Większość systemów Open Source oferuje bogate funkcje SEO, które można dodawać do sklepu wedle uznania, dzięki rozszerzeniom.
- Analityka - prowadząc marketing sklepu internetowego, na pewno chciałbyś śledzić skuteczność swoich działań. Każdy sklep internetowy powinien być domyślnie zintegrowany z podstawowymi, darmowymi narzędziami do analityki – Google Analytics, Google Search Console i Google Tag Manager. Większość zewnętrznych narzędzi do analityki sklepu internetowego ma gotowe integracje z systemami sklepowymi, a jeżeli takich nie ma – programiści mogą stworzyć moduł, integrujący sklep z narzędziem analitycznym.
- Blog - content marketing w sklepie internetowym to podstawa. Projektowanie sklepu internetowego powinno uwzględniać utworzenie sekcji blogowej, nawet jeśli nie będziesz chciał tworzyć bloga od samego początku działalności. Opcji założenia go jest naprawdę wiele, np. w ramach platformy sklepowej lub zintegrować z blogiem na innym systemie np. na WordPressie.
- Newslettery - podobnie jak w przypadku blogu, nie musisz startować z e-mail marketingiem już na etapie zakładania sklepu internetowego, ale samą funkcję warto mieć zaplanowaną od początku jego istnienia. Większość popularnych narzędzi do e-mail marketingu, jak MailChimp czy FreshMail, ma gotowe integracje z platformami sklepowymi, dzięki czemu możesz zarządzać wysyłką mailingów z poziomu swojego sklepu.

Tworzenie sklepów internetowych - najczęstsze pytania
Nasi Klienci
Co mówią o naszej współpracy?
Zobacz, jak tworzymy sklepy internetowe
Zbuduj z nami e-commerce, który będzie sprzedawać
Poznaj wycenę swojego sklepu internetowego