Dlaczego powinieneś się zainteresować w jakiej technologii zrobiony będzie twój projekt?

Stronę, sklep lub aplikację internetową zaprojektować można na wiele sposobów. Projekt możemy stworzyć w oparciu o gotowy system CMS, oprogramowanie open source lub HTML, CSS, JS i PHP. W tym artykule dokładnie opiszemy wady i zalety każdego rozwiązania oraz wytłumaczymy dlaczego klient powinien wiedzieć, w jakiej technologii zostanie zrealizowany jego projekt.

Dlaczego klient powinien wiedzieć w jakiej technologii zostanie zrealizowany jego projekt?

Software house tworząc proste oraz zaawansowane projekty nie ogranicza się do jednej technologii. Specjaliści projektując stronę, sklep lub aplikację internetową są dzięki temu w stanie stworzyć produkt dopasowany idealnie do wymagań klienta. Ten z kolei, wiedząc w jaki sposób zostanie zrealizowany jego projekt, może mieć realny wpływ na jego powstawanie oraz późniejszą edycję. Jest to bardzo ważny element współpracy między klientem, a software housem. O tym, dlaczego kooperacja obu stron jest istotna pisaliśmy w tym artykule – Jak dobrze wybrać firmę programistyczną i software house.

Wybór technologii, w której zostanie stworzony projekt, ma również wpływ na to, czy klient będzie w stanie w późniejszym czasie samodzielnie modyfikować oraz rozwijać oprogramowanie lub stronę internetową. Osoby nieposiadające żadnej wiedzy z języków programowania mogą mieć problem z wdrażaniem zmian w projekcie wykonanym w HTML, CSS, PHP i JS. W takiej sytuacji może pomóc software house, który w ramach współpracy dokona żądanych zmian w kodzie i strukturze strony. Klienci, którym zależy na samodzielności, powinni zdecydować się na gotowego CMS-a. Wdrażanie w nim jakichkolwiek zmian nie należy do najtrudniejszych zadań i każdy, kto posiada chociażby podstawową wiedzę informatyczną powinien sobie poradzić. Oczywiście my, jako software house, w swojej ofercie posiadamy również wsparcie techniczne IT nad takimi projektami.

projektowanie stron ux

Projekt w HTML, CSS, PHP i JS

Pierwszą technologią, w której wykonany może zostać projekt, jest połączenie HTML, CSS, PHP oraz JavaScript. Rozwiązanie to popularne jest przy tworzeniu firmowych stron. Najczęściej są to wizytówki, które mają przekazać potencjalnemu klientowi informacje na temat firmy oraz jej oferty.

Taka strona zostaje wykonana specjalnie pod zamówienie klienta (zleceniodawcy), co oznacza, że jej główną zaletą będzie unikalność.

Proces tworzenia takiego projektu zaczyna się od poznania branży przez software house. Graficy wybierają grafikę zgodną z tematem przewodnim strony, a następnie projektują wszystkie obrazy i układy, które mają znajdować się na stronie. Oczywiście klient ma prawo do tego, by wskazać własną propozycję dotyczącą wyglądu witryny. My, jako doświadczeni specjaliści, z chęcią udzielimy podpowiedzi, które mogą mieć wpływ na projekt graficzny projektu.

Następnie do projektu zasiadają programiści, którzy perfekcyjnie znajdą wyżej wymienione języki programowania. W tym miejscu należy wspomnieć o tym, że późniejsza edycja kodu strony nie jest zadaniem łatwym. Dlatego też jeżeli klient zdecyduje się na tą technologię, to powinien wiedzieć, że wszystkie późniejsze zmiany muszą być dokonane przez software house. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by właściciel strony mógł samodzielnie wprowadzać zmiany, jednakże jest to ryzykowne.

Projekt w CMS-ie

CMS jest skrótem od anglojęzycznego wyrażenia Content Management System. To oprogramowanie służące do zarządzania treścią na stronie. Pisząc o zarządzaniu, mamy na myśli tworzenie, edytowanie oraz udostępnianie.

W internecie znaleźć możemy wiele CMS-ów. Każdy z nich nadaje się do konkretnych rzeczy oraz posiada różne specyfikacje. Wybór systemu zależy więc od klienta i od jego oczekiwać względem strony, sklepu lub aplikacji internetowej.

stronyinternetowedrupal

Najpopularniejszym CMS-em na rynku jest WordPress. Miano to zawdzięcza przede wszystkim swojej prostocie oraz możliwościach rozbudowywania. Ten system wybierany jest przez klientów, którzy chcą stworzyć prostą stronę (bloga, portal, serwis lub wizytówkę firmową). WordPress jest dość łatwy w obsłudze, dzięki czemu klient może samodzielnie dokonywać zmian w oprogramowaniu.

Kolejnym popularnym CMS-em jest Drupal. System ten wybierany jest zarówno do prostych, jak i do bardzo zaawansowanych projektów. Jego skalowalność oraz modułowość pozwala na nieograniczone możliwości edycji treści. Tego CMS-a polecamy nawet najbardziej wymagającym klientom. Niestety, Drupal jest o wiele cięższy w obsłudze niż WordPress. Z tego względu klient, który nie posiada żadnej wiedzy informatycznej, może mieć problemy z samodzielnym wdrażaniem zmian. Oczywiście może to robić, jednakże zalecamy zlecenie tego dobremu software house-owi. Sprawdź, jak działa Drupal.

Open source-owe CMS-y mają wiele zalet oraz mogą zostać wykorzystane na wiele sposobów. Idealnym przykładem jest Magento, który wybierany jest najczęściej do tworzenia rozbudowanych sklepów internetowych. Możliwości edycji treści w tym systemie są wręcz nieograniczone. Obsługa Magento jest ciężka, dlatego też wdrażanie nowych funkcjonalności najczęściej zleca się specjalistom pracującym w firmie informatycznej. Klient ma możliwość również samodzielnie dokonywać prostych zmian, np. dodanie produktu do sklepu lub edycję jego opisu.

Podsumowanie

W dzisiejszym artykule poznaliśmy dwa sposoby, dzięki którym możemy stworzyć dowolną stronę, sklep lub aplikację internetową. Zleceniodawca, czyli klient, ma możliwość ingerencji w każdą opisaną technologię, jednakże wiąże się to z koniecznością posiadania co najmniej podstawowej wiedzy z danego systemu. O tyle o ile edycja WordPressa jest prosta, to dokonanie jakichkolwiek zmian w Drupalu, Magento lub projekcie opartym o HTML, CSS, PHP i JavaScript-a, może być bardzo ciężkie.

Potrzebujesz strony lub sklepu internetowego? Skontaktuj się z nami!