Makieta strony internetowej – jak ją zaprojektować?
W idealnym procesie projektowym wstępny szkic strony internetowej oraz jej ostateczną wersję dzieli przynajmniej kilka iteracji. Makieta jest pierwszą, która faktycznie pokazuje, co na swoim ekranie zobaczy użytkownik. Wyjaśniamy, co powinna zawierać makieta strony internetowej i podpowiadamy, jakie narzędzia pomogą Ci ją zaprojektować.

Czym jest makieta strony internetowej?
Czym jest makieta strony internetowej?
Makieta strony internetowej (mockup) to obrazowe przedstawienie koncepcji wyglądu nowej witryny WWW. Łączy ona logikę i strukturę szkieletu strony z rozwiązaniami graficznymi. Jest to swego rodzaju symulacja wyglądu witryny, jej szkic. Zwykle zawiera: hierarchię i układ, informacje o tym, w jaki sposób użytkownik będzie korzystał ze strony, wizualizację elementów oraz określenie ich rozmiaru, położenia, odstępów pomiędzy poszczególnymi komponentami, kolorystykę, typografię, pliki graficzne oraz zdjęcia. Makieta definiuje więc najważniejsze elementy strony. Wyróżnia się makiety lo-fi i hi-fi. Czym się różnią?
Makieta low fidelity (lo-fi)
Makieta low fidelity (lo-fi)
Makieta lo-fi to pierwsze próby przedstawienia strony WWW w formie graficznej. Do jej stworzenia wystarczy kartka i ołówek. To bardzo prosty rysunek, który zawiera schematy projektowanej strony. Warto już na tym poziomie przeprowadzać testy wśród potencjalnych użytkowników. Papierowa wersja makiety pozwala na wykrycie niezrozumiałych elementów na potencjalnej stronie i poprawienie jej użyteczności.
Makieta high fidelity (hi-fi)
Makieta high fidelity (hi-fi)
Makieta hi-fi zawiera więcej szczegółów. Po zebraniu informacji, dzięki początkowym testom może być bardziej rozbudowana. Taka makieta ma już kolorystykę, zdjęcia, logo, nawigację i wiele innych potrzebnych do stworzenia strony informacji.
Dlaczego warto projektować makietę strony www?
Dlaczego warto projektować makietę strony www?
Po co projektować makietę strony? Głównie za względu na wydajność i koszty rozwoju, które dzięki makiecie strony są znacznie obniżone. Makieta strony internetowej pozwala na wczesnym etapie sprawdzić, czy projekt jest funkcjonalny – czy zgodnie z naszymi oczekiwaniami działa na klienta docelowego. Umożliwia przeanalizowanie wyglądu strony, zastanowienie się nad odstępami pomiędzy elementami, nad ostateczną kolorystyką. Jest świetnym narzędziem do komunikacji między klientem zamawiającym stronę a zespołem programistów, którzy ją tworzą. Jeśli jest przygotowana szczegółowo i zawiera kluczowe informacje, pozwala na uniknięcie kosztownych przeróbek.
Podsumowując, makieta strony:
- obniża koszty rozwoju,
- usprawnia wprowadzenie produktu na rynek,
- pozwala na wykrywanie błędów na wczesnym etapie prac,
- ułatwia komunikację pomiędzy klientem a programistami,
- doprecyzowuje wygląd www,
- pozwala na przetestowanie nawigacji strony,
- umożliwia wizualne zobaczenie przez klienta strony głównej,
- niweluje koszty przeróbek na gotowym produkcie,
- wpływa pozytywnie na UX strony.
Tworzenie makiety funkcjonalnej strony krok po kroku
Tworzenie makiety funkcjonalnej strony krok po kroku
Podczas tworzenia makiety strony internetowej należy pamiętać, że jest ona przede wszystkim przeznaczona do testów na użytkownikach. Musi być przygotowana tak, aby odbiorcy mogli ją sprawdzić i przekazać swój feedback. Żeby opracować właściwą makietę funkcjonalną strony, należy stworzyć persony, przeanalizować możliwości rynkowe, zaplanować nawigację, pomyśleć o kwestiach wizualnych, ale przede wszystkim testować, testować i jeszcze raz testować rozwiązania, do skutku. Przyjrzyj się bliżej wszystkim najważniejszym elementom.

Krok 1: Sprawdź konkurencję
Krok 1: Sprawdź konkurencję
Najpierw przeanalizuj możliwości rynkowe, sprawdź, co oferuje konkurencja. Zastanów się, do czego ma służyć Twoja witryna, określ jej cel. Może się okazać, że w trakcie analiz zmienisz swój pomysł – i właśnie teraz jest na to najlepszy moment.
Krok 2: Poznaj użytkownika
Krok 2: Poznaj użytkownika
Stworzenie person użytkowników pozwoli przeanalizować cel projektu i sprawdzić, czego tak naprawdę oczekuje rynek. Warto wiedzieć, kim konkretnie są potencjalni użytkownicy strony, co lubią, czego nie, na co zwracają uwagę, co na nich działa. Liczba person jest dowolna, jednak pamiętaj, że wielość informacji spowoduje rozmycie się oczekiwań klientów i niemożność wdrożenia tylu wytycznych. Trzy, cztery persony to dobra liczba.
Krok 3: Zaplanuj nawigację
Krok 3: Zaplanuj nawigację
Zanim przystąpisz do tworzenia makiety, przemyśl nawigację. Rozrysuj ją na kartce i przetestuj na kilku użytkownikach – zobacz, jak z niej korzystają i czy jest dla nich intuicyjna. To pierwsze testy. Schemat strony, rozmieszczenie elementów, wielkość odstępów pomiędzy nimi są bardzo ważne. Testuj i poprawiaj projekt do skutku. Gdy już makieta funkcjonalna strony przygotowana na kartce będzie spełniała oczekiwania użytkowników, skorzystaj z programu do tworzenia makiet i przenieś projekt do komputera.
Krok 4: Zadbaj o właściwą kolorystykę makiety strony
Krok 4: Zadbaj o właściwą kolorystykę makiety strony
Gdy wiesz już, jak ma wyglądać schemat strony, masz przemyślany układ interfejsu użytkownika oraz kluczowe funkcje, możesz przystąpić do wizualnej wersji WWW. Zadbaj o nawigację oraz call to action na stronie, zaprojektuj przyciski, pomyśl o sposobie ich użycia. Zaplanuj wygląd poszczególnych elementów interfejsu, określ odstępy pomiędzy nimi.
Kluczową rolę w doświadczaniu użytkownika zapewniają kolory. To etap, na którym należy zaproponować kolorystykę strony. Pamiętaj również o jakościowych obrazach. Zadbaj o typografię – zbyt wiele fontów może zaburzyć właściwych odbiór informacji. Określ hierarchię elementów, upewnij się, że teksty są czytelne.
Krok 5: Przetestuj makietę na użytkowniku
Krok 5: Przetestuj makietę na użytkowniku
Nawet niewłaściwy dobór kolorów buttonów może wpłynąć negatywnie na cały projekt. Dlatego ostateczna decyzja co do wyglądu strony powinna być podjęta po jej przetestowaniu. Użytkownicy pomogą określić czytelność i funkcjonalność strony. Być może font jest za mały lub za duży? Masz za wiele elementów na stronie głównej, a może kolorystyka nie jest przyjemna dla oka i tworzy kontrast tam, gdzie nie powinna? Testuj dotychczasowe rozwiązania.
Krok 6: Wprowadź zmiany w makiecie funkcjonalnej strony
Krok 6: Wprowadź zmiany w makiecie funkcjonalnej strony
Wprowadzanie zmian na tym etapie jest bardzo ważne. Być może testy pokażą, że koncepcja jest zła i trzeba ją diametralnie zmienić. Ale po to jest właśnie makieta. :) Jej kluczową rolą jest ograniczenie zmian na właściwym projekcie i przygotowanie go tak, by odpowiadał na oczekiwania użytkowników. Makieta strony internetowej wpływa na funkcjonalność strony oraz jej użyteczność. Lepiej wprowadzić zmiany na tym etapie niż stworzyć kosztowne strony internetowe, które nie spełniają swojego celu.
Krok 7: Przekaż makietę strony deweloperom
Krok 7: Przekaż makietę strony deweloperom
Po testach i doprecyzowaniu wymagań oraz oczekiwań użytkowników projekt można przekazać developerom. Praca nad stroną internetową z gotową makietą przebiega znacznie sprawniej.
Elementy makiety strony internetowej
Elementy makiety strony internetowej
W tym miejscu warto zebrać, co powinno znaleźć się w makiecie, a na co jest miejsce na innych etapach procesu projektowego.
Makiety lo-fi są nieco bardziej rozwiniętą wersją wireframe’u, czyli szkieletu strony. Taki „szkic” prezentuje więc wyłącznie strukturę, hierarchię informacji na stronie – gdzie ma znaleźć się menu, a gdzie hero section. Na tym etapie projektant powinien wiedzieć, jak rozmieszczone będą nagłówki i ile ich będzie; gdzie pojawi się kluczowe CTA; jak ważną rolę będą pełniły grafiki. To, co konkretnie się w nich znajdzie nie ma jeszcze aż takiego znaczenia; liczy się struktura. Dlatego też w typowych makietach lo-fi raczej nie zobaczysz żadnych grafik czy elementów brandingowych, zamiast nich będą placeholdery, a w miejscu copy – jedynie proste, ogólne hasła lub… lorem ipsum.
To się jednak zmienia po wyjściu z etapu lo-fi. Makieta high fidelity powinna już prezentować nie tylko „logikę” działania strony, ale też jej estetykę. Na tym etapie można już planować same grafiki czy typografię, prezentować, jak będą wyglądać konkretne buttony i, oczywiście, wprowadzać do projektu branding: logotypy oraz kojarzoną z marką kolorystykę.
Ostateczna wersja makiety hi-fi może już do złudzenia przypominać ostateczny wygląd strony… tylko że bez możliwości interakcji (to domena prototypów), elementów animowanych, ewentualnie niektórych, mniej istotnych treści. To ostatnie zależy jednak od tego, na jakim etapie do projektu zostanie włączony copywriter; gotowe mockupy z zasady mogą się już pochwalić przynajmniej treścią nagłówków, głównych bloków tekstu, przycisków CTA oraz elementów interfejsu.
Makieta strony internetowej – kilka przydatnych wskazówek
Makieta strony internetowej – kilka przydatnych wskazówek
Tworząc makietę strony www, zwróć uwagę na kilka kwestii:
- Zachowaj równowagę między funkcjonalnością a estetyką – owszem, mockupy pomagają zaprezentować wizję graficzną strony… ale wciąż najważniejsza jest nawigacja oraz struktura treści i interfejsu. Kolorystykę zawsze można zmienić. Przebudować ścieżkę użytkownika jest znacznie trudniej.
- Makieta nie musi być idealna – nawet makiety hi-fi, zwłaszcza w pierwszych iteracjach, pomijają lub upraszczają część detali. Tak jak wspomnieliśmy, takie szczegóły można dopracowywać na kolejnych etapach projektu.
- Pierwszy pomysł nie zawsze jest najlepszy – projektując makietę nie warto jeszcze przywiązywać się do swoich pomysłów. Jeśli rozważasz zmianę struktury CTA lub liczbę ekranów prowadzących do konwersji, lepiej zrobić to teraz, zanim projekt trafi do developerów.
- Pamiętaj o testach – testuj swoje rozwiązania na użytkownikach pasujących do person, które określiłeś; tak, aby produkt końcowy faktycznie był użyteczny i zgodny z ich potrzebami.
- Przygotuj responsywną makietę – nie zapominaj o zasadzie mobile first. Standardem jest dziś tworzenie osobnych makiet dla wersji mobilnej i desktopowej strony, tak aby zaprezentować responsywność całej witryny.
- Makieta powinna też służyć developerom – dlatego postaraj się jak najdokładniej opisać typografię, kolory, odstępy między elementami, planowane animacje i interakcje. Dzięki temu o wiele łatwiej będzie im wdrożyć Twoje pomysły.
Programy, które umożliwiają projektowanie makiety strony www
Programy, które umożliwiają projektowanie makiety strony www
Aby zaprojektować makietę lo-fi wystarczy kartka i ołówek – choć radzimy, aby już pierwszy szkic strony internetowej przygotować w profesjonalnym programie. W ten sposób o wiele łatwiej będzie Ci rozwijać swoje pierwsze pomysły i, później, przenieść je na makietę high fidelity.
Standardem w branży jest oczywiście Figma, w której poprowadzisz projekt od pierwszego szkicu (wireframe’u), przez najbardziej szczegółową makietę hi-fi, po funkcjonalny już prototyp. To narzędzie głównie dla profesjonalistów… ale oferuje sporo gotowych szablonów makiet, co nieco obniża próg wejścia. Tym bardziej że Figma sama w sobie jest dość intuicyjna. Jeśli szukasz alternatywy, możesz również sprawdzić Adobe XD oraz Axure RP.
Jeżeli natomiast dopiero zaczynasz pracę nad projektem i potrzebujesz jedynie narzędzia do wykonania szkicu/makiety lo-fi – z myślą o Tobie istnieją m.in. Balsamiq, Miro, MockFlow czy, absolutnie najprostszy ze wszystkich, Wireframe.cc.
W każdym razie wybór programów jest szeroki; materiałów do ich nauki w internecie również. A więc – do dzieła!