Strona internetowa ze sklepem - jak ją stworzyć?
Dla części przedsiębiorców budowa e-sklepu to naturalny kolejny krok po uruchomieniu firmowej witryny WWW. W poniższym artykule pokażemy, dlaczego połączenie strony sprzedażowej z marketingowo-informacyjną ma sporo sensu i podpowiemy, jakie narzędzia mogą Ci w tym pomóc.
Jak zrobić stronę ze sklepem internetowym?
Jak zrobić stronę ze sklepem internetowym?
Chcesz jednocześnie prowadzić informacyjną stronę internetową i sklep online? Zastanawiasz się, czy jest to możliwe? Oczywiście, że tak. Strona i sklep internetowy 2 w 1 to świetne rozwiązanie, jeśli zależy Ci na centralizacji zarządzania obiema gałęziami działalności. Ponadto wiele systemów umożliwia dodanie opcji sprzedaży produktów lub usług nawet do istniejącej już strony. W dalszej części artykułu zaprezentujemy trzy opcje, które umożliwią Ci połączenie strony internetowej i sklepu.
Dlaczego warto postawić stronę internetową ze sklepem?
Dlaczego warto postawić stronę internetową ze sklepem?
Najpierw jednak wyjaśnijmy, dlaczego bezpośrednia integracja firmowej strony WWW i sklepu jest naszym zdaniem dobrym pomysłem.
Wygoda zakupów…
Każdy klient ceni sobie wygodę. A łącząc stronę internetową ze sprzedażą e-commerce, dajesz mu dostęp do praktycznie wszystkich informacji, których potrzebuje. W jednym miejscu będzie mógł nie tylko przejrzeć ofertę Twojego sklepu, ale także przeczytać artykuły na firmowym blogu czy obejrzeć klip prezentujący nowe produkty.
W ten sposób nie tylko skrócisz czas potrzebny na przejście od etapu zainteresowania Twoją ofertą do sprzedaży, ale także zapewnisz klientowi „narzędzia” do podjęcia świadomej decyzji zakupowej.
… oraz zarządzania aktywnością firmy w sieci
Spójrzmy teraz z Twojej perspektywy; strona ze sklepem zbudowana w ramach jednej platformy jest po prostu łatwiejsza w zarządzaniu. Jeśli na przykład postawisz i witrynę informacyjną, i sam sklep na Drupalu, wtedy wszystko — od katalogu produktów po treści promocyjne — będziesz mieć na oku z poziomu jednego panelu administratora.
To samo dotyczy danych analitycznych. Zintegrowany system pozwala na monitorowanie zachowań klientów na całej długości ścieżki zakupowej, a nie tylko od wejścia do sklepu.
Więcej możliwości w działaniach marketingowych
Łącząc stronę WWW ze sklepem, ułatwiasz pozycjonowanie swojego biznesu w wyszukiwarkach. Wszystkie działania contentowe na podstronach informacyjnych: teksty blogowe, aktualności czy case studies będą działały bezpośrednio na korzyść Twojego sklepu, sprowadzając na stronę ruch organiczny.
Co więcej, witryna zintegrowana ze sklepem z reguły dodaje e-commerce’owi wiarygodności. Informacje o zdobytych nagrodach, rekomendacje Twoich partnerów biznesowych czy nawet klasyczna zakładka przedstawiająca wartości i historię marki mogą wzbudzić w oczach potencjalnych klientów większe zaufanie.
O czym należy pamiętać podczas tworzenia strony internetowej ze sklepem?
O czym należy pamiętać podczas tworzenia strony internetowej ze sklepem?
Niezależnie, którą „ścieżkę” rozwoju swojej strony wybierzesz — podstawy są zawsze takie same.
Intuicyjna nawigacja
Tworzenie stron internetowych ze sklepem w ramach jednej platformy ma sens, gdy chcesz skrócić czas, jaki zajmie klientowi przejście przez cały proces zakupowy. A skoro tak, dobra nawigacja to must have. Zadbaj o to, aby:
- struktura strony była jak najprostsza — oparta na jasnych, łatwych do znalezienia kategoriach;
- klient miał pod ręką dobrze widoczną wyszukiwarkę i intuicyjny system filtrowania;
- na każdej podstronie znalazły się tzw. breadcrumbs (okruszki nawigacyjne).
UX
Na user experience składa się więcej czynników — na przykład przejrzystość interfejsu. Ten powinien być przede wszystkim czytelny! Jeśli chcesz designem wyrazić charakter swojej marki — skup się na tym w obrębie pozostałych sekcji strony. Sam sklep radzimy zawsze upraszczać do minimum.
Równie istotna jest ścieżka zakupowa — czyli to, w jaki sposób prowadzisz klienta od wejścia na stronę sklepu do zrealizowania płatności. Z zasady, im mniej kroków do zakupu, tym lepiej. Pamiętaj, że sam design powinien płynnie prowadzić użytkownika przez kolejne etapu procesu zakupowego.
Wydajność
Kolejna kwestia to wydajność samej strony. Długie czasy ładowania istotnie wpływają na liczbę porzuconych koszyków i spadek konwersji. Niezależnie więc od tego, czy w swojej ofercie masz pięć produktów, czy pięć tysięcy — strona WWW ze sklepem powinna ładować się jak najszybciej. Stosuj kompresję obrazów, unikaj niepotrzebnych skryptów i regularnie przeprowadzaj testy wydajności.
Responsywność
Według danych Statisty w 2023 roku już 60% przychodów ze sprzedaży e-commerce pochodziła z urządzeń mobilnych. Odmieniana przez wszystkie przypadki w ostatnich latach responsywność ma więc absolutnie kluczowe znaczenie dla sukcesu e-sklepu.
Mobilna wersja Twojej strony musi być lekka i szybka, a każdy jej element powinien automatycznie skalować się do warunków urządzeń mobilnych. Chodzi o to, aby użytkownik nie odczuł większej różnicy między robieniem zakupów w wygodnym fotelu przed ekranem laptopa a tymi w zatłoczonym tramwaju ze smartfonem w ręku.
SEO
Jeśli łączysz witrynę swojej firmy ze sklepem, możesz w pełni wykorzystać potencjał kryjący się w już znajdujących się tam treściach. Artykuły na blogu, opisy produktów i kategorii — wszystkie powinny być zoptymalizowane pod kątem odpowiednich słów kluczowych.
Warto zadbać też o linkowanie wewnętrzne. Jeśli publikujesz na swojej stronie artykuły o produktach w ofercie — koniecznie do nich podlinkuj. W podobny sposób warto powiązać ze sobą produkty podobne do siebie lub uzupełniające się wzajemnie.
Systemy płatności i dostawy
Bez dobrze skonfigurowanego systemu płatności oraz 2-3 opcji dostawy żaden sklep nie sprosta dziś oczekiwaniom klientów. Opcja płatności BLIK-iem to już standard — tak samo, jak możliwość wyboru między dostawą zamówienia „pod drzwi” a odbiorem w paczkomacie. Poza tym:
- zadbaj o bezpieczeństwo płatności — pamiętaj choćby o wdrożeniu certyfikatu SSL;
- upraszczaj cały proces — bez zbędnych formularzy, za to z opcją zapamiętywania danych dla powracających klientów;
- otwarcie informuj klientów o szacowanym czasie dostawy — i zapewnij możliwość śledzenia przesyłki po złożeniu zamówienia.
Strona internetowa ze sklepem – Drupal Commerce
Strona internetowa ze sklepem – Drupal Commerce
Drupal Commerce to zestaw modułów, które pozwalają zastosować w systemie zarządzania treścią Drupal funkcje e-commerce. Rozwiązanie jest konieczne, gdyż sam system Drupal nie jest przygotowany pod obsługiwanie sklepu, jednak daje ku temu pewne solidne podstawy, na których można budować.
Biorąc pod uwagę taki charakter CMS-a, rozwiązanie Drupal Commerce zostało zaprojektowane w określony sposób. Nie jest to oprogramowanie z mnóstwem gotowych funkcji do zastosowania od zaraz, a bardziej framework, na którym da się budować konkretne rozwiązania. Dlatego developerzy są w stanie wykorzystać możliwości platformy, aby dostosować ją do własnych potrzeb.
Jeśli chcesz założyć stronę internetową ze sklepem na Drupal Commerce, warto pamiętać, że jego instalacja jest nieco bardziej zaawansowana i wymaga zastosowania Composera. Różni się też w zależności od tego, czy mowa o całkowicie nowej stronie, czy już funkcjonującej od pewnego czasu. Sam Drupal Commerce ma oczywiście także wiele zalet. Oto niektóre z nich:
Solidny fundament
Drupal to CMS, który sprawdzi się zarówno w przypadku mniejszych integracji dla niedużych firm, jak i tych większych na tzw. enterprise level. Dlatego jeśli chcesz założyć stronę internetową ze sklepem z małą lub dużą liczbą produktów, Drupal Commerce do tego idealny.
Zaprojektowany z myślą o marketingu
Choć Drupal jest całkiem rozbudowaną platformą, to jednak nawet osoby bez technicznych umiejętności będą umieć go obsługiwać. W skład takiej grupy często wchodzą specjaliści ds. marketingu. Dzięki temu, że Drupal Commerce to CMS, marketerzy mogą łatwo aktualizować treści dotyczące produktów oraz content blogowy.
Elastyczność
Jak wspomnieliśmy na początku, Drupal Commerce to elastyczne narzędzie, dzięki któremu możesz dostosować platformę do swoich potrzeb. Jeśli potrzebujesz specjalnych, customowych modułów, wykonanie ich na tej platformie jest jak najbardziej możliwe.
Podsumowując, Drupal Commerce to rozwiązanie umożliwiające tworzenie strony internetowej sklepu planującego intensywny rozwój w najbliższych latach.
Strona internetowa sklepu – WooCommerce
Strona internetowa sklepu – WooCommerce
WooCommerce to kolejne rozwiązanie dla sklepów internetowych powiązane z WordPressem – najpopularniejszym CMS-em na świecie. Rozszerzenie wyposażono w liczne gotowe funkcje, dzięki czemu nawet początkujące osoby będą w stanie założyć na nim stronę internetową ze sklepem.
Jego instalacja jest także znacznie łatwiejsza w porównaniu do Drupal Commerce. Wystarczy, że na stronie administratora WordPress przejdziesz do pluginów, wyszukasz rozszerzenie WooCommerce i je zainstalujesz. WooCommerce ma oczywiście także wiele innych zalet. Oto niektóre z nich:
Nacisk na zarządzanie treścią
Jako że sam WordPress kładzie nacisk na publikację i zarządzanie contentem, naturalną koleją rzeczy jest to, że na WooCommerce także jest to odpowiednio zorganizowane.
Mnogość dostępnych rozszerzeń
O jakiejkolwiek funkcji byś nie pomyślał, w WooCommerce zapewne powstał już odpowiedni darmowy lub płatny plugin. Wzbogacenie strony internetowej sklepu o nowe opcje jest zatem bardzo łatwe.
Liczna społeczność
Przez lata swojej dużej popularności WordPress zdążył nagromadzić rozbudowaną rzeszę użytkowników. Jeśli potrzebujesz pomocy przy swojej stronie internetowej ze sklepem, znalezienie jej nie będzie stanowić większego problemu.
WooCommerce to rozwiązanie dla stron internetowych sklepu, który nie ma w planach dużej ekspansji.
Strona internetowa sklepu – osobna witryna
Strona internetowa sklepu – osobna witryna
Trzecim z rozwiązań jest stworzenie sklepu na osobnej domenie i prowadzenie sprzedaży właśnie tam. W tym przypadku ruch będzie przekierowywany ze strony głównej do tej docelowej. Można to zrealizować za pomocą odpowiedniego buttonu/widgetu. Trudność implementacji tego rozwiązania będzie zależna od technologii wybranej do stworzenia dedykowanej strony sklepu.
Strona sklepu internetowego w osobnej domenie zapewnia:
- elastyczność we wprowadzaniu integracji – budowa strony internetowej sklepu nie jest ograniczona przez sposób konstrukcji głównej strony i konieczność jej funkcjonowania,
- swobodę wyboru – możesz korzystać z dowolnej technologii w przypadku ustalania tego, jak chcesz zbudować stronę sklepu,
- bezpieczeństwo – jako że sklep działa na osobnej domenie, wszelkie problemy z bezpieczeństwem, które mogą mieć miejsce na głównej stronie, nie wpłyną na witrynę e-commerce.
Podsumowując, rozwiązanie może sprawdzić się w różnych przypadkach i jest bardzo uzależnione od okoliczności i celów.
Strona ze sklepem internetowym — podsumowanie
Strona ze sklepem internetowym — podsumowanie
Jak widać, nie ma idealnego rozwiązania, które sprawdzi się w każdym przypadku. Wybór uzależniony jest w dużej mierze od Twoich potrzeb oraz planów dalszej ekspansji i rozwoju sklepu. Dla małego biznesu, bez wygórowanych potrzeb strona sklepu na WooCommerce będzie bardzo dobrym rozwiązaniem, natomiast dla firm myślących bardziej rozwojowo warto zainwestować w sklep na Drupalu lub na osobnej domenie w innej technologii. Przeanalizuj swoje potrzeby i wybierz to, które uważasz za najlepsze.