Przejdź do treści

Nowe szaty pszczół! Dowiedz się więcej o rebrandingu naszej marki.

Pobierz e-book
Podobają Ci się nasze treści?
Sięgnij po unikalną wiedzę prosto od developerów i marketingowców. Zapisz się do newslettera.
CAPTCHA
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!
Aby otrzymywać najświeższe, branżowe informacje, potwierdź subskrypcję w mailu, który od nas dostałeś.
PS. Nawet tak ważne wiadomości lubią czasem pomylić folder, dlatego upewnij się, że mail nie trafił do SPAMU
Otwórz swoją skrzynkę e-mail

Jak sprawdzić stan strony na Drupalu?

Kategoria: 
Opublikowane: 
Czas czytania
: 3 min

Jeśli chcesz dbać o dobry stan swojej strony na Drupalu, musisz stale kontrolować jej liczne aspekty. Na szczęście w tym zadaniu mogą Ci pomóc liczne narzędzia oraz raporty, w jakie zaopatrzona jest ta platforma. Z artykułu dowiesz się, jak z nich korzystać.

Jak sprawdzić stan strony na Drupalu?

Sprawdzanie stanu strony na Drupalu – sekcja Raporty

Zaloguj się na konto z odpowiednimi uprawnieniami i rozwiń panel administratora po lewej stronie. Na samym dole znajdziesz odnośnik do sekcji Raporty:

Raporty

Wygląda ona następująco:

Sekcja raporty w panelu Drupala

Sekcje Nowe wersje, Ostatnie wpisy dziennika, Najczęstsze błędy nieznalezienia strony i Raport o stanie witryny omówimy dokładniej w dalszej części artykułu. Na początek przyjrzyjmy się pokrótce pozostałym kategoriom:

  1. Dostępne aktualizacje tłumaczeń - jeśli korzystasz z oficjalnych tłumaczeń Drupala na poszczególne języki, znajdziesz tutaj informacje na temat tego, które z nich (i w przypadku jakich sekcji) zostały zaktualizowane.
  2. Lista pól - z poziomu tej sekcji masz dostęp do szybkiego podglądu używanych pól, co ułatwia tworzenie nowych referencji.
  3. Metatag plugins - lista metatagów, z jakich korzysta strona wraz z ich specyfikacją i opisem.
  4. Najczęstsze błędy odmowy dostępu - znajdziesz tutaj listę ścieżek, w przypadku których wystąpił błąd 403, czyli odmowa dostępu.
  5. Najpopularniejsze słowa kluczowe - lista najczęściej wyszukiwanych wyrażeń.
  6. Wtyczki widoków - poszczególne widoki mogą korzystać z różnych wtyczek. W sekcji tej znajdziesz ich zestawienie wraz ze szczegółami na temat tego, gdzie dokładnie są używane.

Omówione sekcje mamy już za sobą. Przyjrzyjmy się zatem tym, na które powinieneś zwracać szczególną uwagę, jeśli chcesz kontrolować stan strony na Drupalu.

Nowe wersje

Omawiana sekcja prezentuje się następująco:

Administracja Raporty

Jeśli Twoja strona korzysta z licznych modułów i skórek, czasami może być trudno kontrolować, czy wszystkie są aktualne. Jak widać na powyższym screenie, system sam informuje "na czerwono" o wymaganych updatach. W raporcie tym znajdziesz ich zestawienie wraz z informacjami o najnowszych wersjach. Z poziomu tego menu da się także od razu pobrać aktualizacje.

Elementy w tej sekcji organizowane są jako projekty. Pamiętaj, że nazwa takiego projektu nie zawsze będzie pokrywać się z powiązanym modułem lub skórką.

Ostatnie wpisy dziennika

Omawiana sekcja prezentuje się następująco:

Ostatnie wpisy dziennika

Twoja witryna rejestruje zdarzenia systemowe w dzienniku, który może być później przeglądany przez upoważnioną osobę. Każdy log to lista zapisanych zdarzeń wraz z danymi dotyczącymi użytkowania, wydajności, błędów, ostrzeżeń i informacji operacyjnych. Warto regularnie sprawdzać logi, gdyż jest to często jedyny sposób, aby skutecznie znaleźć źródło licznych problemów.

Najczęstsze błędy nieznalezienia strony

Omawiana sekcja prezentuje się następująco:

Najczęstsze błędy nieznalezienia strony

Znajdziesz tutaj listę stron, w przypadku których wystąpił błąd 404. Do takiej sytuacji może dojść z licznych powodów:

  • Strona powiązana z odnośnikiem została przeniesiona lub usunięta i nie zaktualizowano kierujących do niej linków.
  • DNS nie jest w stanie konwertować adresu na IP.
  • Adres jest błędny.

Do powstawania błędów 404 niekiedy prowadzą czynniki, nad którymi nie masz pełnej kontroli. Załóżmy, że przeniesiesz dany artykuł blogowy na inny adres. Zewnętrzne strony, które do niego linkowały, raczej nie zorientują się szybko, że do tego doszło. Z tego powodu będą przekierowywać swoich użytkowników do podstrony, która już nie istnieje.

HTTP 404 ma jednak niestety negatywny wpływ na to, jak jest odbierana Twoja strona, dlatego tym bardziej warto monitorować ten raport.

Raport o stanie witryny

Omawiana sekcja prezentuje się następująco:

Raport o stanie witryny

Bardzo przydatne zestawienie, które daje szybki wgląd we wszystkie najważniejsze informacje dotyczące platformy jak zainstalowane wersje Drupala, serwera www, baz danych czy PHP. Znajdziesz tutaj także zestawienie błędów i ostrzeżeń.

Warto skorzystać z tej sekcji, jeśli potrzebujesz szczegółowych danych wymaganych podczas ubiegania się o wsparcie techniczne.

Podsumowanie - stan strony na Drupalu

Dzięki omówionym w tym artykule raportom będziesz w stanie skutecznie dbać o stan swojej strony na Drupalu. Pamiętaj zatem, aby korzystać z nich regularnie.

Oceń wpis
4.6
Ocena: 4.7 Liczba głosów: 13

Dziękujemy za ocenę postu!

Mamy więcej darmowych treści. Nie rezygnuj z nich!
Technologie, SEO, marketing - newsletter z poradami, które od razu możesz wdrożyć! Prosto na Twoją skrzynkę. Za darmo i bez spam
CAPTCHA