Moduły w Drupalu, czyli jak zwiększyć możliwości CMS-a
Drupal to znany CMS, który oferuje bogate funkcjonalności. Nic dziwnego, że zyskał popularność w szerokich kręgach. Funkcjonowanie omawianej platformy możesz jednak jeszcze bardziej polepszyć dzięki konkretnym modułom. Z tego artykułu dowiesz się, jakich funkcjonalności dostarczają rdzenne moduły w Drupalu oraz jak znaleźć nowe, które zaspokoją konkretne potrzeby Twojej witryny.
Moduły Drupal – rdzenne funkcjonalności
Według oficjalnej definicji Drupala moduł to kod, który poszerza działanie już istniejących funkcjonalności lub dodaje nowe. Omawiany CMS utworzono w 2001 roku i w ciągu tych lat zdążyło już powstać mnóstwo takich pluginów. Część z nich stało się szczególnie popularnych wśród społeczności użytkowników, gdyż dostarczały bardzo przydatnych (i często wręcz podstawowych) funkcjonalności. Właśnie w ten sposób doszło do powstania rdzenia systemu, czyli Drupal Core. Termin ten odnosi się do wspólnie budowanej bazy kodu, która może być rozszerzana poprzez dodatkowe moduły.
Oto przykładowe funkcje, jakie zapewnia Drupal Core:
- statystyki dostępu i logowań,
- zaawansowane wyszukiwanie,
- caching, lazy loading oraz throttling funkcji w celu poprawy wydajności,
- niestandardowe typy zawartości i pól,
- interfejs użytkownika do tworzenia, zarządzania i wyświetlania list zawartości,
- opisowe adresy URL,
- wielopoziomowy system menu,
- obsługa wielu witryn,
- tworzenie i edycja treści przez wielu użytkowników,
- kanał RSS i agregator kanałów,
- powiadomienia dotyczące zabezpieczeń i nowych wersji modułów,
- profile użytkowników,
- funkcje ograniczania dostępu (role użytkowników, adresy IP, e-mail itp.).
Powyższe funkcjonalności zapewniają minimum tego, co potrzebne jest do założenia strony internetowej oraz zarządzania nią.
Pod tym adresem znajdziesz aktualne wydania Drupala przeznaczone dla obecnie wspieranych wersji systemu – 7, 8 i 9. Warto dokładnie zapoznać się z ich opisami, gdyż obecnie Drupal wchodzi w fazę przejściową między wersją 8 i 9, przy czym wsparcie dla 7 kończy się w listopadzie 2022 roku. Z tego powodu poszczególne wersje Drupal Core nie będą kompatybilne z pewnymi modułami zewnętrznymi.
Zewnętrzne moduły dla Drupala
Oczywiście funkcje corowe to nie wszystko. Jeśli potrzebujesz konkretnych funkcjonalności, warto skorzystać z oficjalnej wyszukiwarki na tej stronie:
Co najważniejsze, zawarte tutaj rozszerzenia są darmowe! Oprócz tego do dyspozycji masz mnóstwo funkcji, aby wyszukać dokładnie takie moduły dla Drupala, jakich potrzebujesz.
Przyjrzyjmy się zatem poszczególnym polom z omawianej wyszukiwarki:
- Maintenance status – za pomocą tej funkcji możesz zawęzić swoje wyszukiwania do tych modułów, które są aktualizowane i poprawiane na bieżąco, rzadko lub nawet w ogóle.
- Development status – czy interesują Cię jedynie moduły, do których stale są dodawane nowe funkcje? A może wystarczy Ci jedynie to, że od czasu do czasu pojawiają się do nich poprawki? Za pomocą tej funkcji możesz to określić.
- Module categories – opcja ta pozwala na filtrowanie modułów Drupal według mnóstwa kategorii – od e-commerce, SEO i bezpieczeństwa po zarządzanie, media oraz taksonomię.
- Works with – wybierz, z którym wydaniem Drupala ma być kompatybilny moduł – dostępne są wersje od 4 do 10.
- Status – dostępne są tutaj 2 opcje. Sandbox Projects to projekty eksperymentalne. Full Projects przeszły już przez proces oficjalnego zatwierdzenia, choć nadal mogą być w fazie rozwoju.
- Stability – wybierz, czy moduł powinien mieć stabilną, wspieraną wersję.
- Security advisory coverage – wybierz, czy wyszukiwane moduły do Drupala powinny być zgodne z procedurami Drupal Security Team.
- Search modules – bezpośrednio znajdź moduł o konkretnej nazwie.
- Sort by – możesz sortować wyniki wyszukiwania w zależności od autora, popularności, zbieżności z wymaganiami, aktualnością itp.
Dedykowane moduły Drupal
Co jednak, jeśli gotowe moduły nie spełniają Twoich potrzeb? W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług software house’u, który specjalizuje się w Drupalu. Firmy takie mogą od zera przygotować specjalne rozszerzenie zgodnie z Twoimi wytycznymi. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że wspomoże ono działanie Twojej witryny.
A może znalazłeś moduł, który jest świetny, ale chciałbyś w nim wprowadzić nieco nowych funkcji z uwzględnieniem specyficznych potrzeb Twojej strony? Software house także może pomóc Ci w odpowiednim zmodyfikowaniu już istniejących modułów Drupala. W przypadku omawianego CMS-a nie jest to takie skomplikowane, gdyż wiele rozszerzeń jest wyposażonych w tzw. haki (hooks), które pozwalają nadpisać pewne funkcjonalności.
Drupal moduły – podsumowanie
Dzięki odpowiednim modułom Twoja strona na Drupalu będzie funkcjonować dokładnie tak, jak tego oczekujesz. Gdybyś z kolei potrzebował pomocy w budowaniu i utrzymywaniu strony na omawianym CMS-ie, skontaktuj się z nami.