Redis Cache w Magento 2 - dlaczego warto go zastosować?

Właściciele stron internetowych zawsze szukają rozwiązań, które pozwolą ulepszyć funkcjonowanie ich witryn. Jest tak zwłaszcza w przypadku sprzedawców korzystających z Magento 2, którzy często mają do czynienia z dużym ruchem, a więc i licznymi danymi. Jeśli zatem chcesz poprawić wydajność sklepu, warto skorzystać z Redis Cache. Czym jest to rozwiązanie i na czym polega jego działanie? Tego dowiesz się w tym artykule.

Redis Cache w Magento 2

Redis Cache – co to jest?

Redis to inaczej Remote Dictionary Server. Projekt narodził się wtedy, gdy Salvatore Sanfilippo, czyli jego twórca, próbował poprawić skalowalność swojego włoskiego startupu. W tym celu zaprojektował Redis Cache, czyli solidny Open Source’owy system cachowania danych, który znajduje zastosowanie w przypadku Magento, jak i wielu innych aplikacji webowych. Pomaga on zwiększyć szybkość działania back-endu i front-endu stron internetowych.

Redis umożliwia osiąganie czasów odpowiedzi mniejszych niż jedna milisekunda, co pozwala obsługiwać miliony zapytań w przypadku aplikacji, które przetwarzają dane w czasie rzeczywistym. Właśnie dlatego narzędzie znalazło zastosowanie m.in. w usługach finansowych, służbie zdrowia, Internecie Rzeczy, streamingu mediów oraz analityce.

Jak działa Redis?

Wszystkie dane wykorzystywane przez Redis Cache są przechowywane w jego wirtualnej pamięci, podczas gdy większość baz danych wykorzystuje do tego celu HDD lub SSD. Dzięki temu, że narzędzie nie musi zaciągać danych z zewnętrznych magazynów pamięci, znacznie obniża to opóźnienia, a potrzebne dane mogą być uzyskane nawet w mikrosekundach.

Oprócz standardowej wersji istnieje także Redis Enterprise, który potrafi natychmiastowo skalować się do praktycznie każdych wymagań, utrzymując przy tym czas reakcji poniżej milisekundy. Oferuje on także zaawansowane mechanizmy bezpieczeństwa, które zapewniają ochronę nawet w przypadku najbardziej niebezpiecznych scenariuszy dotyczących baz danych.

Redis – największe zalety

Redis w Magento 2 może pomóc Twojemu sklepowi na naprawdę wiele sposobów. Przeanalizujmy kilka z nich.

Elastyczne struktury danych

Redis posiada wiele struktur danych, które spełnią różne potrzeby aplikacji:

  • Strings – dane tekstowe lub binarne o wielkości do 512 MB.
  • Lists – kolekcja tekstowych typów danych (string) w takiej kolejności, w jakiej zostały dodane.
  • Sets – nieuporządkowany zbiór tekstowych danych z możliwością przeprowadzania na nich operacji intersect, union oraz diff.
  • Sorted Sets – Sets uporządkowane według wartości.
  • Hashes – struktura danych do przechowywania listy pól i wartości.
  • Bitmaps – typ danych, który oferuje operacje na poziomie bitów.
  • HyperLogLogs – probabilistyczna struktura danych umożliwiająca oszacowanie unikalnych pozycji w zbiorze danych.

Prostota i łatwa obsługa

Redis upraszcza kod, dzięki czemu potrzebna jest jego mniejsza ilość do przechowywania, odbierania i wykorzystywania danych w aplikacjach. Jeśli na przykład Twoja aplikacja posiada dane przechowywane w hashmapie, a wolałbyś wykorzystać do tego data store, wystarczy po prostu użyć hashowej struktury danych Redis, aby przechowywać te informacje.

Wykonanie takiego zadania bez dostępu do hashowej struktury danych wymagałoby wielu linii kodu potrzebnych do przeprowadzenia konwersji z jednego formatu w drugi. Redis posiada natywne struktury danych i wiele opcji do manipulacji i interakcji z danymi. Obsługuje takie języki jak Java, Python, PHP, C, C++, C#, JavaScript, Node.js, Ruby, R, Go i wiele innych.

Dostępność i skalowalność

Redis ma architekturę typu primary-replica. Pozwala to na tworzenie rozwiązań zapewniających stałą wydajność i niezawodność. W przypadku konieczności dostosowania wielkości klastra dostępne są również różne opcje skalowania w górę i w dół. Dzięki temu Redis w Magento 2 będzie dostosowywał się do potrzeb Twojego sklepu.

Open Source

Redis to projekt Open Source, dzięki czemu utworzyła się przy nim liczna i aktywna społeczność. Z tego powodu łatwo znaleźć rozwiązania problemów, jakie napotykasz, gdyż istnieje duża szansa, że ktoś już wcześniej zmagał się z podobnym wyzwaniem. Oprócz tego omawiane narzędzie można stosować w przypadku praktycznie każdej technologii.

Sprawdź również: Wdrożenia Magento

Redis – najczęstsze zastosowania

Redis można wykorzystać w licznych sytuacjach. Oto najczęstsze z nich:

Caching

Jak już wspomniano wcześniej, sposób działania Redis pozwala na bardzo szybki dostęp do danych niezależnie od ich ilości. Obsługiwanie zapytań dotyczących produktów wiąże się z przetwarzaniem dużej ilości informacji, dlatego Redis w Magento 2 świetnie się sprawdzi.

Sesja użytkownika

Redis pozwala osiągnąć opóźnienia poniżej jednej milisekundy oraz obsługiwać taki zasób danych, aby przechowywać informacje na temat profilu użytkownika, danych uwierzytelniających, stanu sesji czy jego ustawień dotyczących preferencji.

Analityka w czasie rzeczywistym

Analityka tego rodzaju wymaga przetwarzania dużej ilości informacji z jak najmniejszym opóźnieniem, a o kwestię danych Redis jest w stanie zadbać doskonale.

Redis w Magento 2 – podsumowanie

Redis ma bardzo wiele przydatnych funkcjonalności, z których warto skorzystać. Jednak jego instalacja na Magento wymaga dość dużych umiejętności technicznych, dlatego w tym celu najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów.

Chcesz przyspieszyć swój sklep na Magento?

Postaw na Redisa