Sklep na Magento 2- lista elementów do wdrożenia

Magento 2 to nowoczesne oprogramowanie sklepowe, które przyciąga uwagę developerów intuicyjnym interface'm czy też nowymi możliwościami rozwoju e-commerce. Jakie elementy trzeba jednak najpierw wdrożyć, by swobodnie przenieść sklep na Magento i wykorzystać bardziej nowoczesne rozwiązanie technologiczne?

Migracja sklepu na Magento 2

Czy Magento to dobra platforma sprzedażowa?

Na początek zastanówmy się jednak, dlaczego Magento jest popularnym rozwiązaniem? Badania wskazują na to, że około 8% wszystkich sklepów postawionych w sieci opiera swoje działania na tym właśnie silniku. Bez wątpienia jego mocnymi stronami są chociażby:

  • bezpieczeństwo,
  • dobre obwarowania przed atakami hakerów,
  • ogromna skalowalność,
  • możliwość wprowadzania rozbudowanych zmian oraz w zasadzie nieograniczonych modyfikacji.

To wszystko sprawia, że doświadczeni programiści często wybierają Magento, nawet jeśli są prostsze systemy, łatwiejsze do wdrożenia.

Dlaczego warto przeprowadzić aktualizacje i przejść z Magento 1 na Magento 2?

Jeszcze w ubiegłym roku pojawiły się informacje, że pierwsza wersja platformy sprzedażowej lada moment nie będzie wspierana. Co prawda tego typu informacja ma zostać podana z co najmniej 18-miesięcznym wyprzedzeniem, ale wydaje się to tylko formalnością. Brak wsparcia to jednocześnie większe narażenie na ataki z zewnątrz, co może doprowadzić sklepy oparte na przestarzałym systemie do ogromnych strat. Dlatego migracje sklepu na Magento 2 warto zaplanować z wyprzedzeniem, by w trakcie aktualizacji wszystko mieć dopięte na ostatni guzik.

Co trzeba przygotować?

Migracja do Magento wymaga wiedzy i doświadczenia, jak poruszać się w środowisku Magento. Dlatego odpowiedni zespół, który ma wiedzę w temacie oprogramowania, jest w tym wypadku czynnikiem must have. Szczególnie, że przejście na wersję 2.x to nie są kosmetyczne poprawki, ale w zasadzie budowa całego sklepu od nowa w oparciu o niewielkie elementy z jego starej wersji. Dlatego wykorzystanie wiedzy i umiejętności deweloperów, którzy mają już doświadczenie z tego typu wdrożeniami nowej wersji, jest niezbędne. Jeśli nie mamy takich informatyków w swojej firmie, to warto wykorzystać wiedzę oraz zasoby software house, który oferuje tego typu usługi.

Przeniesienie wyglądu sklepu na Magento 2 także nie jest proste. Automatyczne powielenie layoutu jest w zasadzie niemożliwe. Dlatego też przygotowując się do uruchomienia sklepu na platformie Magento 2.x trzeba mieć na uwadze koszty związane z nowym layoutem graficznym sklepu internetowego. Można w tym dostrzec także plusy – daje to możliwość odświeżenia motywu witryny i dopasowania go do trendów panujących w 2019 roku. Więcej informacji o migracji Magento znajdziesz w tym wpisie.

Rozszerzenia i nowe moduły

Ponownie trzeba zastanowić się także nad optymalnym doborem dostępnych rozszerzeń. Dlaczego? Wszystkie rozszerzenia, które zostały napisane i zakupione dla Magento 1.x, nie będą działać na nowej wersji oprogramowania. To z kolei oznacza, że wszelkie tego typu rozszerzenia będzie trzeba stworzyć lub zakupić ponownie, by oferować klientom funkcjonalności, jakie dawała nam poprzednia wersja. Trzeba przy tym pamiętać, że choć gotowych rozwiązań jest wiele, to nie zawsze znajdziemy takie, które w pełni spełni nasze oczekiwania – wówczas potrzebna jest dodatkowa opłata za stworzenie takiego rozszerzenia i późniejsze rozwijanie oprogramowania.

No i ostatni, kluczowy element to oczywiście backup. Zanim przystąpimy do jakiejkolwiek aktualizacji czy migracji sklepu na Magento 2, należy upewnić się, że mamy pełną kopię wszystkich posiadanych elementów. Podczas źle przeprowadzonej migracji pewne dane mogą zniknąć, dlatego lepiej być na to przygotowanym i mieć w zapasie kopię wszelkich zapisów.

Sprawdź również: Ile kosztuje sklep na Magento?

Cztery kluczowe etapy migracji

Sam upgrade sklepu na Magento składa się z czterech kluczowych elementów. Co składa się na ten proces przechodzenia na wyższą wersję oprogramowania?

  • Migracja baz danych, czyli przeniesienie wszystkich danych ze starego sklepu na Magento do tego nowego. Składa się na to kompletna historia zamówień, produkty i ich opisy, czy też baza klientów. Jednocześnie w trakcie migracji można pozbyć się archiwalnych, niepotrzebnych danych, by docelowo przyspieszyć działanie Magento.
  • Migracja layoutu, czyli w tym przypadku albo stworzenie oryginalnego layoutu, albo po prostu wykupienie jednego z gotowych szablonów na nową wersję, bo powielić dotychczasowego się nie da. Pierwsze rozwiązanie daje większe możliwości personalizacji, drugie jest zdecydowanie tańsze.
  • Migracja rozszerzeń oznacza wykorzystanie lub napisanie nowych rozszerzeń, które zwiększą funkcjonalność sklepu i ułatwią konsumentom ścieżkę zakupową.
  • Jeśli sklep funkcjonuje od dawna, to z pewnością stosował pewne indywidualne, dedykowane rozwiązania. Jeśli chce się je uwzględnić w nowej wersji, to trzeba je przygotować na nowo lub oprzeć się na alternatywnych, gotowych modułach.

Przeniesienie Magento na nową wersję 2.x może być ogromnym wyzwaniem dla developerów, a także kosztem dla właściciela sklepu, które jednak warto ponieść. Zastosowanie nowoczesnego, ciągle rozwijanego oprogramowania daje większe możliwość modyfikacji, a także skalowania platformy e-commerce. Dlatego warto dokładnie zaplanować cały proces migracji i wdrożenia nowej edycji Magento.

Masz pytania odnośnie migracji Magento?

Odpowiemy na nie