Przejdź do treści

Nowe szaty pszczół! Dowiedz się więcej o rebrandingu naszej marki.

Pobierz e-book
Podobają Ci się nasze treści?
Sięgnij po unikalną wiedzę prosto od developerów i marketingowców. Zapisz się do newslettera.
CAPTCHA
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!
Aby otrzymywać najświeższe, branżowe informacje, potwierdź subskrypcję w mailu, który od nas dostałeś.
PS. Nawet tak ważne wiadomości lubią czasem pomylić folder, dlatego upewnij się, że mail nie trafił do SPAMU
Otwórz swoją skrzynkę e-mail

Kopia zapasowa strony na Drupalu, czyli jak zrobić backup?

Kategoria: 
Opublikowane: 
Czas czytania
: 8 min

Backup to kluczowy proces dla utrzymywania bezpieczeństwa Twojej witryny. Zabezpiecza serwis przed utratą danych, np. podczas ataków hakerskich, błędów w aktualizacji czy awarii. W tym artykule skupimy się na tym, jak tworzyć kopię zapasową w Drupalu.

Tworzenie kopii zapasowej w Drupalu

Czym jest backup?

Backup, znany również jako kopia zapasowa, to proces tworzenia i przechowywania duplikatu danych w celu zabezpieczenia się przed ich utratą lub uszkodzeniem. Jest to kluczowy element strategii zarządzania danymi, szczególnie istotny w kontekście systemów informatycznych, stron internetowych, czy baz danych.

Backup to absolutna podstawa, jeśli chodzi o bezpieczeństwo Twojej strony internetowej opartej na Drupalu. To kopia wszystkich istotnych danych Twojej witryny, włączając w to treści, pliki, ustawienia, a nawet tablice bazy danych. Jest to zabezpieczenie awaryjne, które pozwala przywrócić działanie strony w przypadku utraty danych z różnych powodów, takich jak atak hakerski, błąd w aktualizacji lub awaria sprzętowa.

Dlaczego to takie istotne? Ponieważ nawet najbezpieczniejsze i najlepiej zarządzane witryny mogą ulec awarii. A gdy tak się stanie, backup to najlepsze narzędzie do szybkiego przywrócenia działania strony i minimalizacji strat.

Metody backupowania w Drupalu

Istnieje kilka metod, które możesz zastosować, aby regularnie wykonywać backupy Twojej witryny.

Drush

Drush to potężne narzędzie wiersza poleceń, które często wykorzystuje się do zarządzania witrynami opartymi na Drupalu. Możesz użyć go do tworzenia kopii zapasowych Twojej strony. Wystarczy wydać odpowiednie polecenie w terminalu, aby szybko utworzyć backup:

drush sql-dump > /ścieżka-do-pliku-zrzutu-bazy-danych.sql

Aby uzyskać więcej informacji, skorzystaj z polecenia drush help sql-dump.

Wykorzystanie silnika bazy danych

Aby wykonać dump silnikiem bazy danych, możesz użyć odpowiedniego polecenia w terminalu. Oto przykładowa komenda dla silnika MySQL:

mysqldump -u USERNAME -p'PASSWORD' DBNAME > /ścieżka-do-pliku-zrzutu-bazy-danych.sql

Gdzie:

 • Username to nazwa użytkownika do bazy danych,
 • Password to hasło użytkownika do bazy danych,
 • Dbname to nazwa Twojej bazy danych,
 • /ścieżka-do-pliku-zrzutu-bazy-danych.sql to ścieżka do pliku, gdzie chcesz zapisać kopię zapasową bazy danych.

W specyficznych przypadkach może być wymagany dodatkowy host lub port. Więcej szczegółów związanych z tą komendą znajdziesz tutaj.

Backupy serwera

Inną metodą tworzenia kopii zapasowych jest wykorzystanie funkcji backupowania oferowanej przez Twój hosting. Wiele firm hostingowych oferuje narzędzia do tworzenia kopii zapasowych witryn internetowych, które można skonfigurować w panelu administracyjnym.

Ręczne tworzenie backupów

Jeśli preferujesz większą kontrolę nad procesem tworzenia backupów, zawsze możesz wykonać je ręcznie. Skorzystaj z narzędzi do zarządzania bazą danych, takich jak phpMyAdmin, aby utworzyć kopię zapasową bazy danych. Natomiast pliki witryny możesz skopiować manualnie za pomocą klienta FTP lub przez panel administracyjny hostingu. Warto zaznaczyć, że lepszą praktyką jest wcześniejsze spakowanie wszystkich plików do archiwum, tak aby pobierać jeden plik zamiast tysięcy. Jest to szybsze, zajmuje mniej miejsca i ułatwia zarządzanie backupami.

Częstotliwość tworzenia kopii zapasowych

Tworzenie kopii zapasowych witryny opartej na Drupalu to kluczowy krok w zapewnieniu bezpieczeństwa danych. Jednak częstotliwość, z jaką je tworzysz, może mieć istotny wpływ na skuteczność Twojej strategii backupowej. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek dotyczących tego, jak ustalić odpowiednią częstotliwość tworzenia kopii zapasowych dla Twojej witryny.

 1. Określ swoje potrzeby

  Przed podjęciem decyzji dotyczącej częstotliwości tworzenia kopii zapasowych, zastanów się, jak często Twoja witryna ulega zmianom. Określenie swoich potrzeb pomoże Ci ustalić, jak często powinieneś tworzyć kopie zapasowe.

 2. Zastosuj zasadę „im częściej, tym lepiej"

  W większości przypadków lepiej tworzyć kopie zapasowe częściej niż rzadziej. Nawet jeśli Twoja witryna nie ulega częstym zmianom, regularne tworzenie backupu zwiększa bezpieczeństwo danych i minimalizuje ryzyko utraty informacji.

 3. Dostosuj częstotliwość do rodzaju treści

  Jeśli na Twojej stronie publikowane są treści o dużej zmienności, takie jak blogi, aktualności czy produkty, rozważ tworzenie kopii zapasowych częściej. W przypadku strony internetowej, na której treści zmieniają się rzadziej, częstotliwość tworzenia kopii zapasowych może być mniejsza.

 4. Ustal harmonogram

  Regularność jest kluczem do skutecznej strategii backupowej. Skonfiguruj automatyczne tworzenie kopii zapasowych zgodnie z ustalonym harmonogramem, aby nie zapomnieć o tym ważnym kroku.

 5. Pamiętaj o elastyczności

  Twoja strategia tworzenia kopii zapasowych powinna być elastyczna. Monitoruj zmiany na swojej witrynie i regularnie oceniaj skuteczność swojej strategii, aby dostosować częstotliwość tworzenia kopii zapasowych do zmieniających się potrzeb i warunków.

  Ustalenie odpowiedniej częstotliwości tworzenia kopii zapasowych dla Twojej witryny opartej na Drupalu jest kluczowym elementem zapewnienia bezpieczeństwa danych i minimalizacji ryzyka utraty informacji. Dostosuj harmonogram tworzenia kopii zapasowych do indywidualnych potrzeb i charakterystyki Twojej witryny, aby mieć pewność, że Twoje dane są odpowiednio zabezpieczone.

Moduł Backup and Migrate

Moduł Backup and Migrate to narzędzie, które oferuje wcześniej zdefiniowane metody i umożliwia automatyczne tworzenie kopii zapasowych bazy danych oraz plików Twojej strony. Po zainstalowaniu i skonfigurowaniu tego modułu możesz ustawić harmonogram wykonywania backupów, co pozwoli Ci na regularne tworzenie kopii zapasowych.

Instalacja modułu

Możesz zainstalować moduł ręcznie lub korzystając z Composera. Obecnie do instalacji wszystkich rozszerzeń zaleca się tę drugę opcję. Podczas ręcznej instalacji nie ma pewności, czy wszystkie potrzebne zależności zostaną automatycznie pobrane. Wykorzystanie Composera eliminuje ten problem.

Aby zainstalować moduł Backup and Migrate przy użyciu Composera, postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

 1. Przejdź na stronę modułu Backup and Migrate.
 2. Skopiuj gotową komendę instalacyjną modułu z sekcji Releases: composer require 'drupal/backup_migrate:^5.0'.
 3. Wykonaj tę komendę w wierszu poleceń. Powinno pojawić się potwierdzenie, że moduł został dodany do pliku composer.json w Twoim projekcie.
 4. Włącz moduł. Możesz to zrobić za pomocą Drusha: drush en backup_migrate
Jak zainstalować moduł za pomocą Composera?

Alternatywnie możesz zrobić to w panelu administracyjnym – kliknij zakładkę Extend. Znajdź na liście moduł Backup and Migrate i zaznacz pole obok niego. Kliknij Install, aby aktywować moduł.

Aktywacja moduł

Eksportowanie bazy danych

Aby skorzystać z tego modułu, przejdź w panelu administracyjnym ścieżką Configuration > Development > Backup and Migrate. W zakładce Quick Backup możesz łatwo i szybko pobrać zrzut bazy danych, korzystając z dostępnych opcji i klikając przycisk Backup now:

Eksportowanie danych w module

Natomiast jeżeli chcesz przejść do ustawień zaawansowanych, skorzystaj z zakładki Advanced Backup. Jest tutaj mnóstwo pól konfiguracyjnych, które pozwolą Ci dopasować tworzony zrzut bazy do Twoich potrzeb. Oto najważniejsze pola, na które warto zwrócić uwagę:

 • backup source – określa, co dokładnie ma być objęte kopią zapasową. Może to być zawartość bazy danych, pliki witryny lub oba te elementy,
 • backup destination – określa miejsce docelowe, gdzie zostanie zapisana kopia zapasowa, na przykład lokalny katalog, zdalny serwer FTP, AWS S3 itp.,
 • backup schedule – umożliwia ustawienie harmonogramu automatycznych kopii zapasowych,
 • exclusions – pozwala wykluczyć określone pliki, foldery lub tabele bazy danych z kopii zapasowej,
 • compression – umożliwia skompresowanie kopii zapasowej, aby zmniejszyć rozmiar pliku i zaoszczędzić miejsce na dysku,
 • take site offline – pozwala na automatyczne wyłączenie witryny podczas procesu tworzenia kopii zapasowej. Wybór tej opcji może być przydatny, aby uniknąć wprowadzania zmian w danych, które mogą się pojawić w trakcie tworzenia kopii zapasowej.
Zaawansowane opcje modułu

Importowanie bazy danych

W zakładce Restore możesz zaimportować wcześniej utworzony zrzut bazy danych do obecnej strony Drupal, kiedy zajdzie taka potrzeba:

Import danych w Backup and Migrate

Przeglądanie zapisanych backupów

Aby zobaczyć ostatnie backupy utworzone przez moduł, przejdź do zakładki Saved backups.

Utworzone kopie zapasowe

Harmonogramy backupów

W zakładce Schedule możesz zobaczyć listę harmonogramów oraz dodać kolejny.

Harmonogram backupu

Konfiguracja harmonogramu jest bardzo podobna do ustawień pojedynczego backupu z oczywistą różnicą – musisz też ustawić częstotliwość powtarzania w polu Frequency.

Niemniej ważnym ustawieniem jest opcja Numbers to keep, która określa, ile najnowszych kopii zapasowych będzie przechowywanych. Ustawiając tę wartość na np. 7, system będzie automatycznie usuwał starsze kopie zapasowe po utworzeniu kolejnych siedmiu, co pozwoli kontrolować ilość zajmowanego miejsca na dysku.

Edytowanie harmonogram

Ustawienia

W zakładce ustawień można skonfigurować miejsca docelowe i źródła, z których korzystasz przy tworzeniu backupów. Można również dodać profile konfiguracji.

Dodatkowe funkcje

Warto zauważyć, że istnieją także dodatkowe moduły i wtyczki, które rozszerzają funkcjonalność modułu Drupal Backup and Migrate. Przykładowo, aby szyfrować pliki kopii zapasowych, można zainstalować bibliotekę Defuse PHP-encryption Composerem za pomocą poniższej komendy:

composer require defuse/php-encryption

Backup and Upgrade jest też wspierany przez serwisy zewnętrzne, które oferują kompleksowe rozwiązania do tworzenia i przechowywania kopii zapasowych stron internetowych. Możesz wybrać usługę chmurową lub dedykowany serwis do backupowania witryn, który zapewni Ci dodatkową ochronę i elastyczność w zarządzaniu backupami.

Dzięki tym dodatkowym modułom i serwisom można rozszerzyć możliwości tworzenia i zarządzania kopiami zapasowymi w Drupalu, dostosowując je do specyficznych potrzeb i wymagań projektu.

Zasada 3-2-1

W kontekście kopii zapasowych warto wspomnieć bardzo przydatną zasadę, zwaną 3-2-1 backup. Polega na utworzeniu 3 kopii danych, z których 2 są przechowywane na różnych typach dysków, a 1 poza głównym miejscem przechowywania danych.

Dzięki tej zasadzie znacząco zwiększasz bezpieczeństwo swoich danych szczególnie w przypadku awarii jednego nośnika czy uszkodzenia jednej kopii.

Podsumowanie

Oto najważniejsze aspekty tworzenia kopii zapasowej:

 1. Regularne backupowanie witryny Drupal jest niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa danych.
 2. Istnieje wiele metod tworzenia kopii zapasowych, od narzędzi wiersza poleceń po moduły w Drupalu, takie jak Backup and Migrate.
 3. Odpowiednia strategia backupowa minimalizuje ryzyko utraty danych i zapewnia spokój umysłu.
 4. Skonfigurowanie harmonogramu tworzenia kopii zapasowych oraz określenie liczby przechowywanych kopii zapasowych jest kluczowe dla efektywnej strategii backupowej.
 5. Regularne monitorowanie i aktualizacja strategii backupowej są niezbędne dla zapewnienia optymalnego poziomu bezpieczeństwa danych.
 6. Przestrzeganie zasady 3-2-1 zapewnia większy stopień bezpieczeństwa kopii zapasowych.

Zapisz się do darmowego newslettera

Zdobywaj wartościową wiedzę z obszaru technologii i marketingu

CAPTCHA
Oceń wpis
0

Dziękujemy za ocenę postu!

Mamy więcej darmowych treści. Nie rezygnuj z nich!
Technologie, SEO, marketing - newsletter z poradami, które od razu możesz wdrożyć! Prosto na Twoją skrzynkę. Za darmo i bez spam
CAPTCHA