Drupal wsparcie - co powinieneś o nim wiedzieć?

Drupal to popularny CMS, który pozwala tworzyć bezpieczne i funkcjonalne strony. Jednak witryny działające nawet w tak sprawnym systemie, nie mogą zostać pozostawione same sobie. Z tego powodu na rynku powstały liczne usługi supportowe związane z platformą Drupal – wsparcie stron i sklepów na nim zbudowanych pozwala na efektywniejsze funkcjonowanie platform.

Możesz jednak zastanawiać się, na czym dokładnie takie wsparcie Drupala polega? Czy i kiedy warto z niego skorzystać? Jakie korzyści daje taka inwestycja? Tego dowiesz się w tym artykule.

Wsparcie Drupala - na czym polega?

Drupal wsparcie – co wchodzi w jego skład?

W skrócie tego typu usługa sprowadza się do takiej obsługi istniejących stron na Drupalu, aby zapewnić im jak największą stabilność, bezpieczeństwo, aktualność, szybkość działania itp. Firma specjalizująca się w takim supporcie rozpocznie od przeprowadzenia dokładnej analizy Twojej strony. Warto także będzie wytłumaczyć ekspertom, jakie są Twoje cele biznesowe, plany na przyszłość oraz ogólnie historia rozwoju witryny. Pomoże im to w ustaleniu priorytetów oraz w odpowiednim podejściu do realizowania wsparcia.

W przypadku istniejących platform Drupal support może obejmować następujące kwestie:

Naprawa błędów

Nawet najmniejsze błędy mogą w końcu poważnie zaszkodzić bezpieczeństwu i sprawnemu funkcjonowaniu strony – potrafi to przełożyć się także na reputację Twojej firmy. Eksperci od supportu Drupala zajmą się zatem szybkim i sprawnym zlokalizowaniem oraz wyeliminowaniem wszelkich błędów.

Monitoring

Jeśli chcesz odgórnie zapobiec pojawieniu się na stronie problemów, eksperci od Drupal supportu zajmą się stałym monitorowaniem funkcjonowania witryny. Dzięki temu będą w stanie zidentyfikować wszelkie problematyczne kwestie, zanim przybiorą na sile.

Aktualizacje

W niektórych przypadkach aktualizowanie Drupala czy wykorzystywanych przez stronę rozszerzeń może być nieco problematyczne. Nieodpowiednie przeprowadzenie tego procesu potrafi doprowadzić do wadliwego funkcjonowania witryny. Z tego powodu w skład omawianych usług wsparcia Drupala będzie wchodzić także sprawna instalacja aktualizacji.

Dostosowanie strony do osób niepełnosprawnych

Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) to wytyczne określające sposób dostosowania strony do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wymogi te są stale aktualizowane, a ich implementacja wymaga bardzo przemyślanego projektowania poszczególnych elementów strony (np. kontrast kolorów, funkcje powiększania i pomniejszania elementów itp.).

Integracje

Usługa supportu może obejmować wprowadzenie na stronie nowej funkcjonalności, aplikacji czy innej integracji. Zadanie to można zrealizować zarówno za pomocą gotowych, jak i dedykowanych rozwiązań.

Drupal wsparcie – kiedy można uznać, że koniecznie go potrzebujesz?

Może Ci się wydawać, że z Twoją stroną właściwie wszystko jest w miarę w porządku. Niestety, nagle przestaje ona funkcjonować. Takie scenariusze zdarzają się całkiem często. Jak im zapobiec?

Zwracaj uwagę na takie symptomy:

 • w panelu administratora lub w panelu konfiguracyjnym pojawia się informacja, że dostępne są aktualizacje.
 • strona funkcjonuje na starej wersji Drupala.
 • niska szybkość działania witryny.
 • niedziałające adresy URL.
 • zwiększona ilość błędów w Google Search Console.
 • zwiększony współczynnik odbicia oraz liczba porzuconych koszyków w przypadku sklepów internetowych.
 • zbieranie i analizowanie danych staje się coraz bardziej problematyczne.
 • spadki pozycji strony w organicznych wynikach wyszukiwania.

Załóżmy jednak, że strona nie ma żadnych większych problemów technicznych. Jej funkcjonowanie w przyszłości dalej jednak zależy od wielu skomplikowanych czynników. Pod uwagę należy także wziąć umiejętności Twoje, jak i Twoich pracowników.

Z takich usług jak Drupal wsparcie powinieneś zatem skorzystać, jeśli:

 • używasz wielu dedykowanych modułów.
 • przenosisz się na inną wersję Drupala.
 • korzystasz z kilku różnych serwerów.
 • nigdy nie przeprowadzałeś wcześniej aktualizacji strony.
 • Ty ani Twoi pracownicy nie macie umiejętności związanych z utrzymaniem bezpieczeństwa witryny.
 • backend strony jest bardzo skomplikowany.

Drupal support – dlaczego warto w niego zainwestować?

Kiedy można powiedzieć, że usługa wsparcia dla Drupala działa doskonale? Wtedy, gdy zapominasz o jej istnieniu. Tak – jeśli specjaliści zajmujący się obsługą witryny wykonują odpowiednio swoją pracę, strona rozwija się stabilnie, nie pojawiają się żadne krytyczne błędy, a wszelkie oprogramowanie działa na najnowszej wersji. W takiej sytuacji można wręcz zapomnieć, że za tym wszystkim stoi wartościowa usługa.

Niestety często o wartości usług typu Drupal support zdajemy sobie sprawę, gdy jest za późno – przykładowo strona przestała funkcjonować. Jeśli zależy Ci na zyskach, lepiej dmuchać na zimne i zadbać o odpowiednią obsługę funkcjonowania strony.

Oto niektóre korzyści, jakie wynikają z inwestycji w profesjonalny support Drupala.

 1. Dostosowanie do najnowszych wymagań Google związanych z SEO – dzięki temu Twoja strona będzie zajmować wysokie pozycje w organicznych wynikach wyszukiwania.
 2. Wysoka szybkość ładowania – czynnik ten korzystnie wpływa zarówno na user experience, jak i pozycjonowanie strony.
 3. Bezpieczeństwo – wyciek wrażliwych danych klientów może bardzo zniechęcić ich do skorzystania z Twojej oferty, dlatego wysoki poziom bezpieczeństwa jest kluczowy.
 4. Aktualność i sprawne funkcjonowanie rozszerzeń – aktualizowanie rozszerzeń to jeden z lepszych sposobów na redukcję luk w zabezpieczeniach strony. Oprócz tego sprowadzanie ich do najnowszej wersji zadba o ich jak najefektywniejszą funkcjonalność.
 5. Monitoring – dokładna analityka strony pozwoli nie tylko wychwycić błędy, zanim rozwiną się do poważnych rozmiarów, ale i zdobyć dokładne dane dotyczące funkcjonowania strony, co pozwoli m.in. przy planowaniu jej rozwoju.
 6. Lepsze wykorzystanie zasobów ludzkich – jeśli zlecisz zajmowanie się utrzymaniem strony specjalistom, będziesz w stanie wykorzystać umiejętności oraz czas swój, jak i pracowników w znacznie efektywniejszy sposób.

Drupal wsparcie – co wpływa na koszty?

Jeśli zatem zdecydujesz się na skorzystanie z omawianych usług dotyczących Drupala, wsparcie zostanie zorganizowane w odpowiedni sposób. Jak wygląda to w Smartbees? Oferujemy kompleksową ofertę supportu, której koszt jest ustalany indywidualnie. Na samą wycenę będą mieć wpływ różne czynniki:

 • liczba wykupionych godzin na support – oczywiście koszt rośnie wraz z ilością godzin.
 • szybkość reakcji na błędy – jeśli przykładowo na problemy pojawiające się na stronie przydzielony zespół ma reagować priorytetowo, będzie się to wiązać z większym kosztem.
 • wielkość strony – naturalną kolejnością rzeczy jest to, że rozbudowane strony wymagają bardziej absorbującej obsługi ze strony specjalistów.
 • ilość wersji językowych – dodatkowe wersje językowe wymagają większego nakładu pracy. Oprócz tego podczas wprowadzania różnych zmian na witrynie należy uwzględniać to, że istnieją różne warianty językowe tej samej podstrony.

Drupal support – podsumowanie

Choć może nie być to widoczne na pierwszy rzut oka, to jednak inwestycja w support strony na Drupalu jest bardzo wartościowa. Korzyści mogą jednak nie być aż tak łatwe do dostrzeżenia – w końcu w ich skład będą wliczać się m.in. awarie, które nie nastąpiły lub bugi, które zostały tak szybko usunięte, że nie zdążyły nawet być problematyczne. Wsparcie witryny usprawni oprócz tego bieżące funkcjonowanie strony m.in. jej szybkość, dostosowanie do mobile i wiele więcej.

Potrzebujesz profesjonalnego wsparcia dla Drupala?

Zapewnimy Ci je