Drupal – 15 podstawowych pojęć, które musisz znać

Drupal to ceniony CMS, który coraz bardziej zyskuje na popularności. Jeśli jesteś nim zainteresowany lub już z niego korzystasz, zapewne przeczytałeś na jego temat kilka mniej lub bardziej technicznych artykułów. Czy byłeś jednak w stanie zrozumieć stosowaną w nich branżową terminologię? Poniższy tekst ma Ci w tym pomóc. Znajdziesz tutaj definicje 15 podstawowych pojęć odwołujących się do budowy oraz funkcjonowania Drupala.

Drupal - 15 podstawowych pojęć, które trzeba znać

1. Zawartość (node)

Node to osobny element contentu jak strona, ankieta, temat na forum czy wpis na blogu. Na przykład ta strona jest nodem. Komentarze nie są traktowane jako zawartość, jednak zawsze są z nią powiązane. Taka konfiguracja pozwala na większą elastyczność, jeśli chcesz tworzyć i edytować nowe typy zawartości (content type – definicja w punkcie 3.).

2. Encja (entity)

Element zawartości lub danych konfiguracyjnych, choć w powszechnym użyciu termin ten często odnosi się do encji zawartości. Ich przykłady to:

 • elementy zawartości,
 • bloki niestandardowe,
 • terminy taksonomii,
 • definicje typów zawartości.

Pierwsze trzy pozycje to encje zawartości, a ostatni jest encją konfiguracji.

3. Typ zawartości (content type)

Typ zawartości jest predefiniowaną kolekcją typów danych, które odnoszą się do siebie poprzez kontekst informacyjny, czyli ich elementy tworzą powiązaną całość.

Za pomocą Typów treści edytorzy witryny mogą wprowadzać oryginalne treści na stronie, podczas gdy widoki (views – definicja w punkcie 4.), to jeden ze sposobów, w jaki można przedstawiać owe treści użytkownikom docelowym.

4. Widok (view)

Widok jest listą zawartości na stronie internetowej. Podstawowy moduł (moduł – definicja w punkcie 5.) Views obsługuje wyświetlanie widoków, a podstawowy moduł Views UI pozwala na ich tworzenie i edycję w interfejsie administratora. Kiedy definiujesz widoki, pobierasz w ten sposób dane ze swojej strony i przedstawiasz je użytkownikom.

5. Moduł (module)

Moduł w Drupalu to odpowiednik wtyczek np. w WordPressie. Choć Drupal zawiera podstawowe funkcje potrzebne do tworzenia i zarządzania stroną (Drupal Core – definicja w punkcie 14.), to jednak niektóre funkcjonalności nie są oczywiście domyślnie dostępne.

Jeśli chcesz na przykład, aby Twoja strona dla biznesu integrowała się z określoną zewnętrzną bazą danych, potrzebujesz w tym celu konkretnego modułu. Takie rozwiązania znane są jako contributed modules, aby odróżnić je od modułów rdzennych (core modules). Tworzone są zwykle za pomocą PHP, JavaScript i CSS. Nawet jeśli witryna zawiera wiele tego typu wtyczek, możesz kontrolować, które moduły są aktywnie używane, włączając lub wyłączając je w odpowiednim menu w panelu administratora.

6. Ścieżka (path)

Unikalna, ostatnia część wewnętrznego adresu URL, który system przypisuje do strony w witrynie. Owa strona może być zarówno skierowana do odwiedzających, jak i służyć celom czysto administracyjnym.

Dla przykładu wewnętrzny adres URL dla strony Usługi może wyglądać następująco:

http://xyz.pl/node/10

W tym przypadku ścieżka to node/10.

7. Taksonomia (taxonomy)

Taksonomia jest używana do klasyfikowania zawartości witryny. Jednym z często spotykanych przykładów taksonomii są tagi używane do klasyfikowania lub kategoryzowania postów na blogu. Strona kulinarna może z nich korzystać, aby klasyfikować poszczególne przepisy.

Wybrane elementy taksonomii są znane jako terms (definicja w punkcie 8.).

Zbiór terminów jest znany jako słownik (vocabulary – definicja w punkcie 9.).

8. Term

Term można łatwo przetłumaczyć na termin, choć taka wersja nie jest oficjalnie przyjęta. Poszczególne elementy z omówionej wcześniej taksonomii znane są właśnie jako terms. Przykładem są poszczególne kategorie artykułów na blogu ustalone w formie tagów.

Technicznie rzecz biorąc, terminy taksonomii są typem encji, a podtypy encji są słownikami. Podobnie jak inne encje, terminy taksonomiczne mogą mieć dołączone pola (fields – definicja w punkcie 9.). Przykładowo możesz dołączyć do nich pole obrazu, dzięki czemu każdemu terminowi będzie towarzyszyć ikona.

9. Słownik (vocabulary)

Grupa terminów taksonomicznych, z których można korzystać podczas klasyfikowania treści w określony sposób. Przykładem jest lista wszystkich marek odzieżowych w sklepie internetowym. Technicznie rzecz biorąc, słowniki są podtypem encji dla typu encji terminu taksonomicznego.

Pojedynczy słownik może organizować swoje terminy w sposób hierarchiczny lub płaski. Tagi na blogach internetowych zwykle stosują tę drugą strukturę, gdzie wszystkie poszczególne kategorie treści są sobie równe. Strona kulinarna może jednak organizować swoją zawartość hierarchicznie – na przykład pomidory to termin podrzędny w stosunku do warzyw, a same pomidory dzielą się jeszcze na czerwone i zielone.

10. Pola (fields)

Dane określonego typu, które są dołączone do elementu zawartości. Weźmy jako przykład sklep internetowy – typy zawartości w nim mogą odnosić się do opisu sprzedawcy, pliku graficznego prezentującego logo i terminu taksonomicznego.

11. Blok (block)

Bloki to fragmenty z treścią (tekst, zdjęcia, linki itd.), które są renderowane w konkretnym obszarze strony internetowej, np. login użytkownika. Omawiane bloki są wyświetlane w predefiniowanych regionach (definicja w punkcie 12.) jak choćby stopka lub pasek boczny. W Drupalu 8 wprowadzono funkcję Custom Blocks, która pozwala tworzyć własne wersje bloków pod konkretne potrzeby.

12. Region

Region to zdefiniowany obszar strony, na którym da się umieścić content. Przykłady regionu to stopka, pasek boczny, nagłówek itd. Sam wygląd regionów jest oczywiście zdefiniowany przez szablon (theme – definicja w punkcie 13.) zastosowany na stronie, a zawartością contentu rządzą bloki.

13. Szablon (theme)

Oprogramowanie i inne zasoby (obrazy, CSS, kod PHP), które określają styl i układ witryny. W Drupalu znajdziesz podstawowe motywy, które są zawarte w Drupal Core (definicja w punkcie 14.) oraz dodatkowe – do pobrania z zewnętrznych źródeł i tworzone na zlecenie.

14. Rdzeń (Drupal core)

Core to standardowa wersja omawianego CMS-a. Zawiera ona najważniejsze funkcjonalności potrzebne do prowadzenia strony internetowej. Wliczają się w to takie funkcje jak:

 • edycja układu wizualnego strony,
 • administracja systemem,
 • edycja menu i struktury witryny,
 • zarządzanie użytkownikami,
 • kanał RSS,
 • taksonomie.

15. Rola (role)

Rola to zestaw pozwoleń i dostępów przydzielanych do danego konta użytkownika. Dzięki nim właściciel strony jest w stanie dostosować, kto ma jaki zakres ingerencji w stronę internetową. Przykładowe role to:

 • administrator,
 • moderator,
 • anonimowy użytkownik,
 • zarejestrowany użytkownik.

Dwie ostatnie role są dostępne domyślnie w Drupalu. Pierwsza przydzielana jest osobom, które nie mają konta lub jeszcze go nie zweryfikowały. Druga nadawana jest automatycznie zalogowanym użytkownikom.

Słownik pojęć Drupala – podsumowanie

To zaledwie wstęp do całego cyklu z obsługi Drupala, dzięki któremu lepiej poznasz jeden z najbardziej wszechstronnych CMS-ów na świecie. Zapoznanie się z naszym słownikiem pojęć to dobry punkt wyjścia do lepszego przyswojenia pozostałych treści na temat Drupala. 

Chcesz wiedzieć więcej o Drupalu?

Czytaj dalej