Drupal multisite - co musisz wiedzieć o prowadzeniu wielu stron na Drupalu?

Drupal to jedno z lepszych rozwiązań dla biznesu. Jak sprawdzi się w przypadku większych firm, które muszą zarządzać jednocześnie licznymi, rozbudowanymi stronami? Odpowiedzią jest Drupal multisite. W tym artykule dowiesz się, jakie jest jego zastosowanie.

Drupal multisite – co to jest?

W największym skrócie Drupal multisite (określany także jako multi-instalacja Drupala) to liczne strony połączone w jednej instalacji Drupala. Każda z nich znajduje się w innym folderze katalogu systemu platformy i ma przyporządkowane oddzielne pliki settings.php oraz bazy danych. Oczywiście witryny różnią się adresami internetowymi i mogą mieć inną zawartość – wszystko wedle Twoich potrzeb.

Drupal multisite

W przypadku Drupal multisite strony dzielą ze sobą:

 • rdzeń,
 • dostępne moduły,
 • dostępne motywy,
 • bazowy kod.

Jednocześnie strony nie mają tych samych:

 • domen,
 • adresów URL,
 • baz danych,
 • włączonych modułów,
 • włączonych motywów,
 • konfiguracji,
 • profili użytkowników,
 • contentu,
 • plików.

Dzięki takiemu układowi można stworzyć zbiór stron, które są wygodnie tworzone, zarządzane, wdrażane i aktualizowane z jednego miejsca, a jednocześnie różnią się między sobą zawartością i wyglądem.

Korzyści z zastosowania Drupal multisite

Podstawowym powodem, dla którego warto zastosować omawiane rozwiązanie, jest oszczędność czasu w przypadku zarządzania więcej niż jedną witryną, które korzystają z tej samej wersji rdzenia Drupala. Otóż za każdym razem, gdy wydawana jest nowa aktualizacja Drupala, wystarczy przeprowadzić ją na jednej bazie kodu, zamiast robić to dla każdej witryny z osobna.

Korzyści z takiej instalacji są widoczne nie tylko na etapie zarządzania stronami, ale także ich wstępnego tworzenia. W przypadku Drupal multisite wystarczy bowiem zaprojektować główny, podstawowy motyw. Następnie mechanizm dziedziczenia motywu pozwoli przekazać ten fundament pod kolejne projekty, aby w ich przypadku móc szybko przejść do pracy nad unikatowymi funkcjami.

Multi-instalacja Drupala to także korzyści długoterminowe. Pozwala ona zredukować i spłacić w przyszłości dług technologiczny, który pojawia się, gdy firmy idą na kompromisy, aby zrealizować założone plany. Takie decyzje są w biznesie często nieuniknione. Problem pojawia się, gdy dług technologiczny przybiera zbyt duże rozmiary. W jego rezultacie coraz trudniejsze jest utrzymywanie stron, a wprowadzenie większych edycji (np. zmiana motywu) jest zbyt skomplikowane z powodu starego kodu, który dodatkowo w przypadku każdej witryny jest inny.

Strony działające w systemie Drupal multisite nie tylko mają mniejszy problem z długiem technologicznym, ale także odznaczają się lepszą jakością niż liczne witryny internetowe postawione osobno. Jest tak, gdyż omawiane rozwiązanie pozwala oszczędzić zasoby, które w przeciwnym razie trzeba byłoby wykorzystać np. na zatrudnianie innej agencji do tworzenia kolejnego projektu. Sami developerzy, tworząc fundament projektu multisite, będą także bardziej starać się przygotować elastyczne i trwałe rozwiązania, gdy zdają sobie sprawę z tego, że włożenie w tym aspekcie odpowiedniego wysiłku zaprocentuje na przyszłość.

Zobacz, jak wdrożyliśmy Drupal multisite

dla Wyższych Szkół Bankowych

Przeczytaj case study

Drupal multisite – wady

Drupal multisite nie jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli strony, jakie zamierzasz prowadzić, będą w znaczący sposób różnić się funkcjonalnością i projektem. Oczywiście takie przedsięwzięcie jest możliwe, jednak niepotrzebnie spędzisz zbyt wiele czasu, walcząc z samą platformą, zamiast wykorzystywać jej prawdziwy potencjał.

Inną kwestią, jaką należy mieć na uwadze, jest bezpieczeństwo. Jeśli jakieś problemy pod tym względem pojawią się na jednej stronie, zapewne dotkną one także resztę powiązanych witryn. Podobnie konsekwencje błędów wykonanych podczas instalacji lub aktualizacji będą mieć szerokie znaczenie.

Drupal multisite – typy instalacji

Istnieje kilka sposobów na zaprojektowanie architektury Drupala multisite. Poniżej w skrócie przedstawiamy każdy z nich.

1. Podejście klasyczne multisite

Projekt ten prezentuje się tak, jak zostało to omówione wcześniej – oddzielne konfiguracje, bazy danych itp. Wspólna jest jednak podstawowa baza kodu. Z drugiej strony moduł Features pozwala korzystać z tych samych funkcjonalności poprzez importowanie konfiguracji. Z kolei dzięki Configuration Split da się segregować, które konfiguracje powinny być współdzielone, a które zlikwidowane.

2. Architektura multi-domain

Model ten jest także podobny do poprzedniego. Różnica tkwi jednak w tym, że wszystkie strony dzielą wspólną bazę danych. W tym rozwiązaniu przydaje się moduł Domain, który pozwala zarządzać licznymi stronami, kategoryzować content oraz ustalać, który i gdzie ma się pokazywać. Dzięki takiej konstrukcji aktualizowanie pojedynczych stron sprawia mniej kłopotów. Wadą jest jednak to, że dodawanie oddzielnych funkcjonalności do poszczególnych witryn jest znacznie trudniejsze. Wszystkie powinny być w jeszcze większym stopniu zbliżone do siebie.

Multi-instalacja Drupala – podsumowanie

Drupal multisite to świetne rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku firm prowadzących wiele stron internetowych jednocześnie. Dzięki inwestycji w multisite możesz znacznie ograniczyć czas spędzony na zarządzaniu witrynami, a co za tym idzie, zaoszczędzić sporo pieniędzy. Rozważ korzyści tego rozwiązania przy tworzeniu wielu stron dla swojego biznesu.

Myślisz o stworzeniu wielu stron na Drupalu?

Porozmawiaj z nami