Drupal multisite - co musisz wiedzieć o prowadzeniu wielu stron na Drupalu?

Drupal to jedno z lepszych rozwiązań dla biznesu. Jak sprawdzi się w przypadku większych firm, które muszą zarządzać jednocześnie licznymi, rozbudowanymi stronami? Odpowiedzią jest Drupal multisite. W tym artykule dowiesz się, jakie jest jego zastosowanie.

Multi-instalacja Drupala

Drupal multisite – co to jest?

W największym skrócie Drupal multisite (określany także jako multi-instalacja Drupala) to liczne strony połączone w jednej instalacji Drupala. Każda z nich znajduje się w innym folderze katalogu systemu platformy i ma przyporządkowane oddzielne pliki settings.php oraz bazy danych. Oczywiście witryny różnią się adresami internetowymi i mogą mieć inną zawartość – wszystko wedle Twoich potrzeb.

Drupal multisite - specyfikacja

W przypadku Drupal multisite strony dzielą ze sobą:

 • rdzeń,
 • dostępne moduły,
 • dostępne motywy,
 • bazowy kod.

Jednocześnie strony nie mają tych samych:

 • domen,
 • adresów URL,
 • baz danych,
 • włączonych modułów,
 • włączonych motywów,
 • konfiguracji,
 • profili użytkowników,
 • contentu,
 • plików.

Dzięki takiemu układowi można stworzyć zbiór stron, które są wygodnie tworzone, zarządzane, wdrażane i aktualizowane z jednego miejsca, a jednocześnie różnią się między sobą zawartością i wyglądem.

Korzyści z zastosowania Drupal multisite

Podstawowym powodem, dla którego warto zastosować to rozwiązanie, jest oszczędność czasu w przypadku zarządzania więcej niż jedną witryną, które korzystają z tej samej wersji rdzenia Drupala. Za każdym razem, gdy wydawana jest nowa aktualizacja Drupala, wystarczy przeprowadzić ją na jednej bazie kodu, zamiast robić to dla każdej witryny z osobna.

Korzyści z takiej instalacji są widoczne nie tylko na etapie zarządzania stronami, ale także ich wstępnego tworzenia. W przypadku Drupal multisite wystarczy bowiem zaprojektować główny, podstawowy motyw. Następnie mechanizm dziedziczenia motywu pozwoli przekazać ten fundament pod kolejne projekty, aby móc szybko przejść do pracy nad unikatowymi funkcjami.

Multi-instalacja Drupala to także korzyści długoterminowe. Pozwala zredukować i spłacić w przyszłości dług technologiczny, który pojawia się, gdy firmy idą na kompromisy, aby zrealizować założone plany. Takie decyzje są w biznesie często nieuniknione. Problem pojawia się, gdy dług technologiczny przybiera zbyt duże rozmiary. W rezultacie coraz trudniejsze jest utrzymywanie stron, a wprowadzenie większych edycji (np. zmiana motywu) jest zbyt skomplikowane z powodu starego kodu, który dodatkowo w przypadku każdej witryny jest inny.

Strony działające w systemie Drupal multisite odznaczają się lepszą jakością niż witryny internetowe postawione osobno. Dlaczego? Rozwiązanie pozwala oszczędzić zasoby, które w przeciwnym razie trzeba by było wykorzystać np. na zatrudnianie innej agencji do tworzenia kolejnego projektu. Sami developerzy, tworząc fundament projektu multisite, przygotowują elastyczniejsze i trwalsze rozwiązania, gdy zdają sobie sprawę z tego, że włożenie odpowiedniego wysiłku zaprocentuje na przyszłość.

Zobacz, jak wdrożyliśmy Drupal multisite

dla Wyższych Szkół Bankowych

Przeczytaj case study

Korzyści biznesowe i techniczne z zastosowania Drupal multisite

Biznesowe Techniczne
Elastyczne rozwiązanie - jeśli Twój zespół developerski wie, że dany szablon/moduły będą wykorzystywane na wielu podstronach, od razu pracują nad konfigurowalnymi rozwiązaniami. Jedna baza kodu dla wszystkich stron - aktualizacje wprowadzane dla jednej strony są od razu dostępne dla wszystkich stron korzystających z danej funkcji.
Tańsze ulepszanie - nowe funkcje czy aktualizacje przygotowuje się tylko raz i można je wdrożyć na wszystkich stronach jednocześnie, zamiast przygotowywać je osobno dla każdej strony. Możliwość dodawania modułów do jednej/kilku instalacji - mimo że mowa o miltiinstalacji w Drupalu, możesz dodać moduły (również customowe), które nie będą dostępne na pozostałych stronach.
Łatwość edycji - pracownik obsługujący jedną stronę, bez problemów będzie umiał publikować treści na pozostałych witrynach, bez konieczności poznawania nowego interfejsu edytorskiego. Szybsze i tańsze uruchomienie kolejnych stron - mając właściwie przygotowany bazowy szablon, konfiguracja zazwyczaj sprowadza się do przełączenia kilku ustawień i włączenia wybranych funkcji na nowej stronie.
Oszczędność - dzięki temu, że w multisite jest jedna baza kodu, wszystkie strony bez problemu może utrzymywać jeden zespół developerski. Więcej możliwości na testowanie - dzięki jednej bazie kodu, można poświęcić więcej czasu na rozbudowane testy, code review i redukcję długu technologicznego, zachowując przy tym ustalone terminy.
Standaryzacja działań - dzięki wspólnej bazie funkcji łatwiej utrzymać wysoki, jednolity poziom tworzenia i modyfikacji treści na wszystkich stronach w obrębie multisite. Szybsze wdrażanie aktualizacji bezpieczeństwa - podobnie jak w przypadku dodawania nowych funkcji, aktualizację bezpieczeństwa przygotowuje się raz i wdraża od razu na wszystkich stronach.

Drupal multisite – wady

Drupal multisite nie jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli strony, jakie zamierzasz prowadzić, będą w znaczący sposób różnić się funkcjami i projektem. Oczywiście takie przedsięwzięcie jest możliwe, jednak niepotrzebnie spędzisz zbyt wiele czasu, walcząc z samą platformą, zamiast wykorzystywać jej prawdziwy potencjał. Inną kwestią, jaką należy mieć na uwadze, jest bezpieczeństwo. Jeśli problemy pod tym względem pojawią się na jednej stronie, zapewne dotkną także resztę powiązanych witryn. Podobnie konsekwencje błędów wykonanych podczas instalacji lub aktualizacji będą mieć szerokie znaczenie.

Drupal multisite – typy instalacji

Istnieje kilka sposobów na zaprojektowanie architektury Drupala multisite. Poniżej w skrócie przedstawiamy każdy z nich.

 1. Podejście klasyczne multisite

  Klasyczne podejście do multisite wymaga:

  • znajomości struktury plików Drupala,
  • wskazania miejsca docelowego domeny,
  • wpisu w sites.php, kierującego na konkretny folder strony,
  • stworzenia bazy danych.

  Klasyczny multisite prezentuje się tak, jak omówiliśmy wcześniej – ma oddzielne konfiguracje, bazy danych itp. Wspólna jest jednak podstawowa baza kodu. Chcąc dodać do każdej multiinstalacji nowy element, specjaliści korzystają z konfiguracji eksportowanych do pliku tekstowego yml. Mogą także użyć modułu Configuration Split. Daje on możliwość segregowania konfiguracji - wybrania, które mają być współdzielone, a które dostępne tylko dla wybranej strony.

 2. Architektura multi-domain (z wykorzystaniem modułu Domain)

  W architekturze multi-domain wszystkie strony dzielą wspólną bazę danych, co sprawia, że mogą korzystać z tej samej biblioteki mediów. Przy dobrze skonfigurowanej stronie, tzn. ignorując konfiguracje poszczególnych domen, wystarczy dodać nową domenę w panelu i ją przekierować.

  W tym rozwiązaniu przydaje się moduł Domain, który pozwala zarządzać licznymi stronami, kategoryzować content oraz ustalać, który i gdzie ma się pokazywać. Jeśli Twoje strony mają takie same treści, nie musisz ich kopiować i wklejać osobno, a jedynie zaznaczyć, na których domenach mają się pojawić. W efekcie aktualizowanie pojedynczych stron sprawia mniej kłopotów - zarządzasz całym contentem z jednego miejsca.

Multi-instalacja Drupala – podsumowanie

Drupal multisite to świetne rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku firm prowadzących wiele stron internetowych jednocześnie np. stron marek lub submarek, filii firm w innych krajach. Dzięki inwestycji w multisite możesz znacznie ograniczyć czas spędzony na zarządzaniu witrynami, a co za tym idzie - zaoszczędzić sporo pieniędzy. Rozważ korzyści tego rozwiązania przy tworzeniu wielu stron dla swojego biznesu.

Myślisz o stworzeniu wielu stron na Drupalu?

Porozmawiaj z nami