Jaką technologię wybrać? Dopasowanie technologii do pomysłu na projekt

Do każdego projektu wybierana jest technologia, która pozwoli na wdrożenie wymaganych funkcjonalności, a także będzie odpowiednio pasowała do tematyki strony. Zależnie od tego, czy potrzebujemy bloga, sklepu lub strony internetowej, dopasowujemy technologię idealną do konkretnego projektu.

1
Wybór odpowiedniej technologii dla Twojego biznesu

Jaką technologię wybrać do małej strony internetowej lub bloga?

Małe strony internetowe, czyli takie, które nie wymagają wdrożenia dużej ilości modułów, oraz blogi, nie potrzebują zaawansowanej technologii. Pisząc zaawansowanej mamy na myśli takiej, która wymaga dobrej wiedzy informatycznej oraz ingerencji programisty.

Jednym z rozwiązań dla tego typu projektu jest CMS WordPress. Jest to najpopularniejszy system zarządzania treścią. Umożliwia łatwe jej tworzenie, edycję oraz udostępnianie. WordPress jest intuicyjny oraz prosty w obsłudze, dzięki czemu klient może dokonywać samodzielnie zmian.

WordPress sprawdzi się przy tworzeniu małych stron internetowych oraz blogów. Przy pomocy tej platformy możemy stworzyć w nieskomplikowany sposób wizytówkę firmy, prosty portal informacyjny lub bloga osobistego.

System posiada intuicyjny panel administracyjny, dzięki czemu nawet nowicjusz poradzi sobie z wdrożeniem prostych zmian w strukturze strony.

Rozwiązanie dla średnich i dużych stron

W momencie, gdy zależy nam na rozwijaniu strony internetowej oraz rozbudowywaniu jej funkcjonalności, w celu pozyskiwania większego ruchu, WordPress może okazać się niewystarczający. Wcześniej opisany przez nas CMS wymaga instalacji dziesiątek modułów, które negatywnie wpływają na działanie strony. Dla większych projektów polecany jest CMS Drupal, który doskonale radzi sobie z większymi portalami. Ten system jest prawdopodobnie najbardziej skalowalnym systemem dostępnym na rynku. Co to oznacza? W praktyce świadczy to o tym, że możemy nieustannie rozwijać stronę internetową bez ryzyka spadku jej wydajności oraz funkcjonalności.

Drupal doskonale sprawdzi się przy średnich oraz dużych projektach, w których estymowany ruch wynosić może nawet ponad milion użytkowników miesięcznie. Tego CMS-a możemy wykorzystać do stworzenia bardzo rozbudowanego portalu o dowolnej tematyce.

CMS Drupal w odróżnieniu od swojego poprzednika wymaga posiadania co najmniej średniozaawansowanej wiedzy programistycznej. Dlatego też wdrażanie nowych zmian oraz przeprowadzanie aktualizacji systemu zleca się firmie informatycznej, która specjalizuje się w tym systemie.

Małe i większe sklepy internetowe – wybór technologii

W poprzednich punktach opisaliśmy technologie, które sprawdzą się przy tworzeniu stron. Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku sklepów internetowych. Do obsługi małych platform e-commerce mogą posłużyć nam WordPress wraz z dodatkowym rozszerzeniem - WooCommerce.

Moduł ten pozwala na otwarcie platformy sprzedażowej bezpośrednio w systemie CMS. Jest to bardzo dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy prowadzimy stronę firmową i wraz z upływem czasu chcemy swój portal dodatkowo wyposażyć w mały sklep. Poprzez instalację odpowiedniego modułu możemy zrobić to bez najmniejszego problemu oraz utraty danych.

Drupal Commerce to rozwiązanie, które doskonale sprawdzi się zarówno w przypadku małych, jak i większych sklepów. System posiada możliwości , dzięki którym może być sporą platformą sprzedażową.

W sytuacji, gdy do bazy danych chcemy dodać większą ilość asortymentu, WordPress + Woocommerce może nie być dobrym rozwiązaniem. Pojedyncze zmiany opisów produktów oraz ich dodawanie może być kłopotliwe. Dlatego też WooCommerce zalecamy do małych projektów.

Jaki system wybrać dla rozbudowanych sklepów internetowych?

W sytuacji, gdy planujemy rozszerzenie działalności lub zbudowanie bardzo dużego i rozbudowanego sklepu internetowego, poprzednie rozwiązania nie są rekomendowane. Nie poradzą sobie one z obsługą sporej ilości produktów oraz klientów.

Gdy zależy nam na dużym sklepie internetowym, w którym oferować będziemy ogromną ilość produktów i obsługiwać będziemy wielu użytkowników jednocześnie, sklep Magento wydaje się być rozwiązaniem idealnym.

Magento jest bardzo popularnym i jednocześnie najbardziej rozbudowanym skryptem umożliwiającym tworzenie sklepu internetowego. Na ten system decydują się przedsiębiorstwa, które w asortymencie mają setki, a nawet tysiące produktów i chcą bezproblemowo obsługiwać jeszcze większą liczbę klientów jednocześnie. System posiada bardzo rozbudowaną funkcjonalność - zaawansowane systemy analiz, płatności, dostaw, zarządzania produktami oraz jest w pełni responsywny (czyli dostosowany do urządzeń mobilnych).

Wdrażanie jakichkolwiek zmian w systemie jest dość problematyczne i wymaga większej wiedzy programistycznej. Z tego też powodu wszystkie działania najlepiej zlecić firmie informatycznej, która specjalizuje się w tym systemie.

Dopasowanie technologii do pomysłu – podsumowanie

W dzisiejszej publikacji przedstawiliśmy technologie, przy pomocy których można zrealizować dowolny projekt. Są one wybierane indywidualnie do każdego zlecenia. Ma to na celu zredukowanie kosztów i czasu pracy, a także dopasowanie rozwiązania do wymagań klienta. Nie ma sensu tworzyć małego sklepu internetowego na tak rozbudowanej platformie e-commerce jaką jest Magento.

Podsumowując – dla małych stron i blogów doskonale nada się CMS WordPress, zaś dla średnich i dużych portali – CMS Drupal. Gdy zależy nam na otwarciu niedużego sklepu internetowego możemy do WordPressa zainstalować odpowiednią wtyczkę – WooCommerce. W przypadku, gdy zależy nam na stworzeniu bardziej rozbudowanego sklepu internetowego, powinniśmy wybrać Drupal lub Magento, które doskonale radzą sobie z dużą ilością produktów, użytkowników oraz modułów.