Skąd brać darmowe grafiki na stronę internetową?

Każda strona internetowa bez względu na to czy jest blogiem, sklepem internetowym, serwisem informacyjnym czy zwykłą firmową wizytówką – potrzebuje contentu. Mówiąc o treściach mamy tu na myśli nie tylko słowo pisane, ale również grafiki, zdjęcia czy inne multimedia. Artykuł czy opis produktu, zawierający zdjęcia jest dla użytkownika bardziej atrakcyjny oraz zachęca go do działania, czy to kupna przedmiotu, czy to przeczytania artykułu.

Większość zdjęć w internecie objęta jest prawami autorskimi, a robienie zdjęć czy grafik to zajęcie drogie lub czasochłonne. Dlatego w sieci istnieją miejsca, dzięki którym możesz zapełnić swoją stronę internetową całkowicie darmowymi zdjęciami. Skąd je weźmiesz?

Sklep internetowy

Kwestia zdjęć produktów do sklepu internetowego wygląda najciężej. Otóż produkt jest czymś specyficznym i dokładnym. O ile w tekście o pielęgnacji brody, można wstawić po prostu zdjęcie brodacza, o tyle jeśli mowa o jakimś produkcie, musi to być zdjęcie właśnie tego produktu. Zdjęcia oczywiście możemy wykonać sami, ale co jeśli mamy bardzo dużo produktów w swoim sklepie lub nasz sklep internetowy działa na zasadzie dropshippingu. Rozwiązanie tej kwestii istnieje jedno. Zdjęcia legalnie można pozyskać od producenta produktu, powinno to najzwyczajniej leżeć w jego interesie. Nie zawsze jednak jest to uwzględniane przez politykę firmy, dlatego też przed pobraniem zdjęć, należy zawsze, skrupulatnie zapoznać się z treścią na stronie producenta.

Darmowe stocki zdjęć na strony internetowe

Gdy posiadamy bloga, czy innego rodzaju stronę internetową, poszukiwanie zdjęć staje się o wiele łatwiejsze. Owszem nadal możemy mieć problem ze znalezieniem fotografii bardziej specyficznych, jednak w większości przypadków darmowe stocki zdjęć i grafik powinny nam wystarczyć. Miejsc, w których je znajdziemy istnieje wiele, dlatego też warto poznać chociaż część z nich.

Pixabay

Na Pixabay znajdziesz 930.000 darmowych zdjęć, grafik wektorowych oraz ilustracji. Ich tematyka jest przeróżna, dlatego też jeśli poszukujesz konkretnych miejsc, czynności itd., to istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajdziesz je właśnie tutaj. Zdjęcia na Pixabay wyszukasz wpisując nazwy po polsku.

pixabay

Pexels

Kolejne miejsce w sieci z darmowymi zdjęciami wysokiej jakości. Pexels jest wyszukiwarką zdjęć w serwisach z bezpłatnymi grafikami. Wszystkie fotografie na Pexels zawierają licencję Creative Commons. W Pexels wyszukasz zdjęcia jedynie w języku angielskim.

Google Images

Darmowych fotografii równie dobrze możesz wyszukiwać w Google Grafika. Oczywiście nie można korzy Narzędzia wyszukiwania i zmień Prawa do użytkowania.

google_images

Freepik

Freepik wyszukuje grafiki w innych źródłach. Posiada bardzo dużą bazę ikon, wektorów i innego rodzaju grafik. Warto przed pobraniem zdjęcia zapoznać się z licencją, gdyż wiele treści na Freepik wymaga podania linku oraz nazwy autora.

Flickr

Ogromnym bankiem zdjęć, a może jednym z największych w całej sieci jest Flickr. Ogólnodostępność serwisu powoduje, że fotografie, które się na nim znajdują są zarówno profesjonalne, jak i bardzo amatorskie. Pamiętaj, aby przed pobraniem zdjęcia do celów komercyjnych, zmienić ustawienia w zaawansowanej wyszukiwarce.

Foter

Foter posiada ogromną bazę darmowych fotografii i grafik – znajduje się w niej aż 335 milionów obrazów. Stock nie wymaga rejestracji, a posiadane przez niego zdjęcia są w wysokiej jakości.

Inne popularne stocki ze zdjęciami to m.in.: sxc.hu, freerangestock.com, freeimages.co.uk, picjumbo.com, imcreator.com i wiele innych.

Kiedy zajmujesz się stronami internetowymi czy też ogólnie rozumianą reklamą, dostęp do zdjęć z prawem do użytku komercyjnego jest dla Ciebie niezbędny. Szczególnie jeśli prowadzisz mały projekt i nie możesz pozwolić sobie na kupowanie fotografii za wysoką cenę. Powyższa lista z pewnością pomoże Ci w uatrakcyjnianiu swojego bloga, strony internetowej czy sklepu internetowego.