Skąd brać darmowe grafiki na stronę internetową? 20 darmowych źródeł

Każda strona internetowa, bez względu na to, czy jest blogiem, sklepem internetowym, serwisem informacyjnym czy zwykłą firmową wizytówką – potrzebuje contentu. Mówiąc o treściach, mamy na myśli nie tylko słowo pisane, ale również grafiki, zdjęcia czy inne multimedia. Artykuł czy opis produktu zawierający zdjęcia jest dla użytkownika bardziej atrakcyjny oraz zachęca go do działania – czy do kupna przedmiotu, czy przeczytania artykułu.

Większość zdjęć w internecie objęta jest prawami autorskimi, a robienie zdjęć czy grafik to zajęcie drogie lub czasochłonne. Dlatego w sieci istnieją miejsca, dzięki którym możesz zapełnić swoją stronę internetową całkowicie darmowymi zdjęciami. Skąd je weźmiesz?

Gdzie znaleźć darmowe grafiki w internecie?

Kwestia licencji

Zanim zdecydujesz się skorzystać z jakiegokolwiek zdjęcia, warto przyjrzeć się temu, jakie licencje są im przypisane i co oznaczają.

 • Creative Commons (CC) – rodzina licencji pozwalających na różne stopnie wykorzystania dzieł, od całkowicie otwartych po takie wymagające przypisania autorstwa, użycia niekomercyjnego lub udostępniania na tych samych warunkach. Przykładowo CC0 pozwala rozpowszechniać materiały bez żadnych ograniczeń nawet w celach komercyjnych bez konieczności przypisania autorstwa.
 • Public Domain (PD) – zdjęcia bez zastrzeżeń praw autorskich dostępne do dowolnego wykorzystania bez wymogu przypisania autorstwa np. historyczne fotografie i dzieła sztuki.
 • Royalty-Free (RF) – licencja umożliwia nieograniczone używanie zdjęcia po jednorazowej opłacie bez konieczności płacenia za każde kolejne użycie.
 • Rights Managed (RM) – licencja na użycie zdjęcia w określony sposób, na określony czas, w określonym regionie. Każde dodatkowe użycie wymaga nowej licencji.

Darmowe stocki zdjęć na strony internetowe

Gdy prowadzisz bloga czy innego rodzaju stronę internetową, poszukiwanie zdjęć w sieci jest konieczne. Możesz mieć problem ze znalezieniem bardziej specyficznych fotografii, jednak w większości przypadków darmowe stocki zdjęć i grafik powinny Ci wystarczyć. Miejsc, w których je znajdziesz, jest wiele, dlatego warto poznać chociaż część z nich.

Poniższa lista zawiera darmowe stocki oraz większe serwisy, których bank przynajmniej częściowo jest darmowy.

 1. Google Images

  Darmowe fotografie da się szybko znaleźć za pomocą Google Grafika. Oczywiście nie można tak po prostu wybrać dowolnego zdjęcia. Aby wyszukać takie z odpowiednimi prawami użytkowania, w Google Grafika kliknij „Narzędzia” i w „Prawa do użytkowania” wybierz „Licencja Creative Commons”.

  Pamiętaj jednak, że nie wszystkie zdjęcia oznaczone w Google licencją Creative Commons mogą być dowolnie używane. Niektóre mogą wymagać przypisania autorstwa lub zawężać użycie tylko do celów niekomercyjnych. Dlatego należy sprawdzić szczegółowe informacje o licencji na stronie źródłowej.

  Swego czasu w Google Grafika dało się wybrać opcję „Oznaczone do ponownego wykorzystania w celach niekomercyjnych z modyfikacją”. Od kilku lat nie jest już jednak dostępna.

  Stock zdjęć Google Grafika
 2. Freepik

  Freepik wyszukuje grafiki w innych źródłach. Ma bardzo dużą bazę ikon, wektorów i innego rodzaju grafik. Warto przed pobraniem zdjęcia zapoznać się z licencją, gdyż wiele treści na tej platformie wymaga podania linku oraz nazwy autora.

 3. Flickr

  Ogromnym bankiem zdjęć, a może jednym z największych w całej sieci, jest Flickr. Ogólnodostępność serwisu powoduje, znajdujące się na nim fotografie są zarówno profesjonalne, jak i amatorskie. Pamiętaj, aby przed pobraniem zdjęcia do celów komercyjnych zmienić ustawienia w zaawansowanej wyszukiwarce.

  Stock zdjęć Flickr
 4. Unsplash

  Unsplash to jeden z gigantów, jeśli chodzi o strony z darmowymi zdjęciami. Serwis należy do Getty, a odpowiedzialny za niego zespół ręcznie wybiera każde zdjęcie i akceptuje tylko te najlepsze. Sama witryna gromadzi ponad 300 000 fotografów – od hobbystów po profesjonalistów.

 5. Depositphotos

  Depositphotos to kolejny gigant, jeśli chodzi o stocki zdjęć. W serwisie znajdziesz ponad 280 milionów plików oraz niemal 69 000 darmowych zdjęć.

  Stock zdjęć Depositphotos
 6. Burst od Shopify

  Platforma Burst od Shopify to baza zdjęć skierowana głównie do przedsiębiorców. Pliki mogą być swobodnie pobierane, edytowane i wykorzystywane. Podanie autorstwa nie jest wymagane, ale właściciele strony do tego zachęcają.

 7. Pixabay

  Na Pixabay znajdziesz ponad 4,4 miliona darmowych zdjęć, grafik wektorowych oraz ilustracji. Ich tematyka jest przeróżna, dlatego też, jeśli poszukujesz konkretnych miejsc, czynności itd., to istnieje duże prawdopodobieństwo, że znajdziesz je właśnie tutaj.

  Stock zdjęć Pixabay
 8. Pexels

  Kolejne miejsce w sieci z darmowymi zdjęciami wysokiej jakości. Pexels jest wyszukiwarką zdjęć w serwisach z bezpłatnymi grafikami. Wszystkie fotografie na Pexels zawierają licencję Creative Commons.

 9. Foter

  Foter posiada ogromną bazę darmowych fotografii i grafik – znajduje się w niej aż 335 milionów obrazów. Stock nie wymaga rejestracji i oferuje wysokiej jakości zdjęcia.

 10. FreeImages

  FreeImages zawiera ponad 300 000 darmowych zdjęć stockowych, do których ma licencję. Dzięki temu ich zakres zastosowania jest bardzo szeroki – istnieje tylko kilka ograniczeń.

 11. Kaboompics

  Kolejna strona z darmowymi grafikami także publikuje pod własną licencją. W praktyce oznacza to, że zdjęcia nie są objęte prawami autorskimi, jednak niedozwolona jest ich ponowna redystrybucja. Ten polski bank grafik zawiera wiele przydatnych opcji jak wyszukiwanie po kolorze czy wskazywanie palety kolorów dominujących na wybranym zdjęciu.

  Stock zdjęć Kaboompics
 12. Canva Photos

  Canva znana jest przede wszystkim ze swojego świetnego i łatwego w obsłudze narzędzia do tworzenia i edytowania grafik. Serwis oferuje także darmowy stock ze zdjęciami. Dostęp do biblioteki obrazów Canva możesz uzyskać, korzystając z funkcji wyszukiwania w edytorze lub przechodząc bezpośrednio do Canva Photos.

 13. Gratisography

  Gratisography to strona z darmowymi grafikami, które charakteryzują się tym, że są niecodzienne, wręcz fantazyjne. Zdjęcia objęte są specjalną licencją serwisu, dzięki czemu m.in. „możesz dostosowywać i modyfikować obrazy oraz otrzymywać wynagrodzenie za pracę, która zawiera te zdjęcia”.

 14. MorguFile

  MorguFile także pozwoli Ci znaleźć niecodzienne darmowe grafiki na stronę. Publikowane są tu zdjęcia przypadkowych osób i przedmiotów codziennego użytku. Ich autorami nie są profesjonaliści, a same pliki nie przechodzą procesu selekcji.

 15. New Old Stock

  Oto kolejna darmowa strona ze zdjęciami, która stara się czymś wyróżnić. New Old Stock to kolekcja starych zdjęć z publicznych archiwów, wolnych od ograniczeń praw autorskich.

 16. Vecteezy

  Vecteezy wyróżnia się rozbudowaną wyszukiwarką, która pozwala filtrować zdjęcia według koloru, orientacji, stylu, liczby osób czy wieku modeli. Oprócz tego serwis w razie potrzeby pozwala podpisać zgodę na udostępnianie modeli i praw własności do wszystkich bezpłatnych zdjęć. Zapewnia to ochronę użytkowników przed wszelkimi zobowiązaniami prawnymi.

  Stock zdjęć Vecteezy
 17. Stockvault

  Stockvault to kolejne świetne źródło darmowych zdjęć stockowych, tapet oraz tekstur. Na uwagę zasługuje sprawna wewnętrzna wyszukiwarka oraz liczne kategorie i kolekcje.

 18. Rawpixel

  Rawpixel to bardzo rozbudowany bank grafik. Według serwisu znajdziesz na nim „inspirującą kolekcję ponad 2 milionów profesjonalnie wykonanych bezpłatnych zasobów twórczych, edytowalnych szablonów, makiet i projektów”.

 19. FOCA Stock

  Jeśli interesuje Cię grafika na stronę internetową o tematyce natury, zajrzyj na FOCA Stock. Znajdziesz tutaj wiele materiałów z zakresu makrofotografii, czyli „dużych zdjęć małych rzeczy”.

  Stock zdjęć FOCA Stock
 20. SplitShire

  Darmowy stock zawierający około 1 000 zdjęć charakteryzujących się bardzo wysoką jakością. Pliki zostały także przyporządkowane do kilkunastu kategorii.

Zdjęcia produktowe w sklepie internetowym

Kwestia zdjęć produktów do sklepu internetowego jest nieco trudniejsza niż np. w przypadku bloga. Produkt jest czymś konkretnym. O ile w tekście o pielęgnacji brody można wstawić po prostu zdjęcie brodacza, o tyle, jeśli mowa o produkcie, musi to być zdjęcie właśnie tego produktu. Możesz oczywiście zrobić je sam, ale co jeśli masz bardzo dużo produktów lub Twój sklep internetowy działa na zasadzie dropshippingu?

Istnieje jedno rozwiązanie. Możesz pozyskać zdjęcia bezpośrednio od producenta produktu. Nie zawsze jednak jest to uwzględniane przez politykę firmy, dlatego przed pobraniem zdjęć należy zawsze skrupulatnie zapoznać się z treścią na stronie producenta.

Podsumowanie

Kiedy zajmujesz się stronami internetowymi czy też ogólnie rozumianą reklamą, dostęp do zdjęć z prawem do użytku komercyjnego jest niezbędny. Szczególnie jeśli prowadzisz mały projekt i nie możesz pozwolić sobie na kupowanie fotografii za wysoką cenę. Powyższa lista z pewnością pomoże Ci w uatrakcyjnianiu swojego bloga, strony internetowej czy sklepu internetowego.

Chcesz zbudować atrakcyjną stronę internetową?

Napisz do nas!