Chatbot w Twoim biznesie- czym jest i jakie niesie korzyści?

Jakub Czyż
Autor: Jakub CzyżProject Manager

Chatbot jest programem komputerowym, który pełni rolę Wirtualnego Doradcy. Jego zadaniem jest prowadzenie rozmowy z internautą w taki sposób, aby ten myślał, że rozmawia z żywym konsultantem. Chatbot, dzięki swojemu oprogramowaniu, rozpoznaje pytania i stara się dopasować do nich odpowiedzi. Bardziej zaawansowane programy nie ograniczają się tylko do odpowiadania, ale same próbują prowadzić rozmowę.

Chatbot w Twoim biznesie

Sposób działania Wirtualnego Doradcy

Współcześnie działające chatboty można podzielić na dwa typy. Pierwszy z nich jest mocno ograniczony. Chatbot odpowiada tylko na konkretne polecenia. Źle sformułowane pytanie sprawi, że program kompletnie się pogubi i wyśle jedną z kilku przygotowanych odpowiedzi, a ta z pewnością nie zadowoli potencjalnego klienta. Z pytaniami, z którymi nie radzi sobie pierwszy typ chatbotów z łatwością poradzi sobie oprogramowanie korzystające z uczenia maszynowego. Taki „wirtualny doradca” jest przygotowany na nieszablonowe pytania. Pełni rolę stałego komunikatora i błyskawicznie reaguje na wątpliwości internautów.

Dlaczego chatbot jest potrzebny w Twoim biznesie?

Stały kontakt

Korzystanie z doradcy klienta w postaci chatbota ma wiele zalet, ale główna to oszczędność czasu i pieniędzy. W dzisiejszych czasach każda sekunda jest na wagę złota. Potencjalny klient nie lubi długo czekać, więc jeśli szybko nie uzyska odpowiedzi, to swoje pieniądze zostawi u konkurencji, która rozwiała jego wątpliwości szybciej od nas i być może wykorzystała do tego chatbota. Wirtualny asystent pozwala na zachowanie płynności w komunikacji. Przy jego zastosowaniu pora dnia nie będzie miała znaczenia. Klient zawsze będzie mógł otrzymać informację na temat interesujących go produktów czy usług.

Mniejszy dział obsługi klienta

Użycie chatbota zmniejszy nakłady potrzebne na zatrudnienie pracowników zajmujących się działem obsługi klienta. Dzięki botom konsultant może zajmować się tylko najbardziej nietypowymi sprawami, których nie może rozwiązać program komputerowy. Wirtualny asystent, w odróżnieniu od człowieka, jest w stanie obsłużyć kilku klientów jednocześnie.

Tworzenie bazy danych

Mocną stroną wirtualnego doradcy jest tworzenie baz danych klientów. Odpowiedzi internauty umożliwiają gromadzenie informacji i tworzenie spersonalizowanych ofert. Wykorzystanie programu do obsługi klienta jest świetną metodą na zorientowanie się, czego szukają nasi klienci i gdzie spotkali największe problemy podczas wyszukiwania informacji na temat naszych produktów.

Jedynym ograniczeniem w obsłudze klienta za pomocą chatbota jest Twoja wyobraźnia. Korzystanie z pomocy wirtualnego doradcy to nie tylko odciążenie tradycyjnych konsultantów, ale także sposób na zmniejszenie wydatków i podniesienie sprzedaży. Popularność botów z roku na rok będzie rosła, dlatego już dziś warto zainwestować w nowoczesne technologie, które usprawnią działanie Twojego biznesu.

Potrzebujesz pomocy przy wdrożeniu chatbota?

Pomożemy Ci
Udostępnij artykuł: