Cena sklepu internetowego - co wpływa na jej finalny koszt?

Ile kosztuje zbudowanie i utrzymanie sklepu internetowego? Od razu można zaznaczyć, że nie istnieje jedna odpowiedź dla wszystkich przypadków. W rzeczywistości koszty mogą wahać się od 5 tysięcy do ponad miliona złotych, w zależności od platformy i wymagań. Założenie sklepu to poważna inwestycja, dlatego musisz zrozumieć kluczowe elementy, które mogą mieć wpływ na koszty. W tym artykule zapoznasz się z podstawowymi czynnikami, które wpływają na cenę sklepu internetowego.

Uwaga – przedstawione szacowane ceny to ceny netto.

Co wpływa na cenę sklepu internetowego

1. Platforma e-commerce

W zależności od tego, jak prosta lub złożona jest platforma, koszty sklepu internetowego mogą się znacznie różnić w przypadku podobnych funkcjonalności. Można wymienić następujące podstawowe rodzaje platform:

  • rozwiązania specjalnie dla branży e-commerce (np. Magento CMS),
  • rozszerzenie dla systemów CMS (np. WooCommerce dla WordPress),
  • oprogramowanie jako usługa „SaaS” (np. Shopify).

Przy najniższych kosztach, jeśli nie potrzebujesz pomocy z zewnątrz, niektóre platformy SaaS zaczynają się od ok. 100 złotych miesięcznie. Wystarczą one do pewnego momentu, jednak po jakimś czasie zapewne pojawi się potrzeba skalowania sklepu lub implementowania specjalnych funkcji. W takim przypadku model SaaS ma ograniczone możliwości, które mogą nie wystarczyć.

Choć gotowe rozwiązania są do pewnego stopnia zaletą, to później mogą stanowić problem – trudno wyróżnić się wśród innych sklepów, gdy korzystasz z gotowych modułów dostępnych także dla innych.

Na szczęście istnieją bardziej elastyczne rozwiązania, które nie muszą się wiązać z wysoką ceną sklepu internetowego. Dla przykładu Drupal CMS oraz Magento Community Edition to darmowe platformy open-source, które dają dużo swobody w działaniu. Korzystanie z nich wymaga niemniej jednak zaawansowanych umiejętności technicznych lub posiadania zespołu programistów. Jeśli jednak zależy Ci na bardziej spersonalizowanych rozwiązaniach, polecamy właśnie te platformy.

2. Design sklepu

Skoro omówiliśmy kwestie wykorzystywanej platformy, musimy zastanowić się, jak będzie wyglądać nasz sklep. Ma to bardzo duże znaczenie, gdyż niska jakość może odstraszyć klientów. Jeśli z kolei Twoja firma to duża marka, jakość witryny powinna to odzwierciedlać. Dodatkowym ważnym elementem jest dostosowanie wyglądu strony do urządzeń mobilnych, które odgrywają teraz ogromną rolę w sprzedaży internetowej.

Tanie rozwiązanie to zakup gotowego szablonu. Oznacza to, że projekt jest już wykonany, a Ty możesz dodać do niego logo i dostosować kolorystykę. Nie sugerujemy takiego rozwiązania w przypadku większego wdrożenia e-commerce, ale może się sprawdzić, jeżeli działasz z mniejszym budżetem.

Spodziewaj się wydać do 250 złotych na zakup szablonu, a nawet i kolejne 1 000 do 2 000 złotych na zmiany i modyfikacje.

Kiedy jednak zamówisz indywidualny projekt, górne limity praktycznie nie istnieją. W zależności od specyfiki i wymagań koszt sklepu internetowego może wynieść tutaj nawet kilka tysięcy złotych.

3. Hosting i domena

Hosting sklepu internetowego jest bardzo ważny, gdyż to jego jakość w dużym stopniu będzie decydować o bezpieczeństwie i wydajności sklepu.

Istnieją następujące główne typy hostingu:

  • Hosting współdzielony – kilka stron internetowych znajduje się na jednym serwerze. Takie rozwiązanie bardzo utrudnia skalowanie sklepu.
  • Hosting w chmurze – wynajęcie wirtualnej powierzchni serwera to także inny model płatniczy. Taka konstrukcja hostingu pozwala na radzenie sobie nawet z nagłym wzrostem ruchu. Będzie to się jednak wiązało z większymi kosztami, gdzie model płatniczy będzie przewidywał koszt w przeliczeniu na tydzień, miesiąc czy rok.
  • Hosting dedykowany – praktycznie najlepsze rozwiązanie dla większości sklepów. W takiej sytuacji masz pełną kontrolę nad powierzchnią sklepu oraz możliwościami infrastruktury. Taki hosting wiąże się oczywiście z większymi kosztami.

Koszt hostingu będzie zatem wynosił 500, 5 000, a nawet i 10 000 złotych rocznie w przypadku odpowiednio małych, średnich i dużych sklepów.

Co do domen internetowych, to większość dostawców pozwala na ich zakup na pierwszy rok za małe kwoty, wynoszące niekiedy nawet i promocyjnie kilka złotych. Jest tak, jeżeli rejestrujesz nowe domeny. Gdy zechcesz kupić istniejącą domenę z dobrą historią i pasującą do branży nazwą, ceny na aukcjach potrafią osiągać kilka tysięcy złotych. Kolejne koszty pojawiają się w przypadku przedłużania domen, gdzie licencja na kolejny rok to zwykle od 50 do 100 złotych.

4. Reklama

Nawet najlepszy i najładniejszy sklep na nic się zda, jeżeli nikt na niego nie trafi. Istnieje wiele sposobów na przyciągnięcie ruchu do strony internetowej, w tym media społecznościowe, SEO, czy e-mail marketing. Wiele małych firm wydaje około 2 000 złotych miesięcznie na marketing, przez co cena sklepu internetowego rośnie.

W skład marketingu należy wliczyć także opisy produktów (kilkadziesiąt złotych za sztukę), treści na poszczególne podstrony (kilkaset złotych za jedną podstronę) oraz artykuły na ewentualnego bloga sklepowego (50-200 złotych za sztukę).

Podsumowanie kosztów sklepu internetowego

Oto podstawowe elementy, jakie wpływają na ostateczną cenę sklepu internetowego. W grę wchodzi oczywiście wiele innych czynników. Można jednak w przybliżeniu założyć, że roczne koszty prowadzenia małego, średniego i dużego sklepu to odpowiednio 20 000, 80 000 i 200 000 złotych rocznie.

Chcesz dowiedzieć się, ile będzie kosztować Twój sklep?

Napisz do nas