Bezpieczeństwo wideokonferencji - 5 porad jak je zapewnić

Trwająca obecnie pandemia w znaczący sposób wpłynęła na nasze codzienne funkcjonowanie. Środki bezpieczeństwa wymagają tego, aby zachowywać odpowiedni dystans społeczny. Na szczęście wiele firm dalej może kontynuować swoją działalność, aranżując opcje pracy zdalnej dla pracowników. Zorganizowanie wszystkiego w należyty sposób często wiąże się ze spotkaniami online. Jak jednak zadbać o bezpieczeństwo wideokonferencji w firmie?

W tym artykule poznasz 5 porad, które pomogą Ci zorganizować w firmie bezpieczne wideorozmowy.

Bezpieczeństwo wideokonferencji - jak je zapewnić?

Bezpieczne wideorozmowy – skorzystaj z odpowiedniego oprogramowania

Podejmowanie nawet najlepszych środków zaradczych na niewiele się zda, jeśli Twoja firma wykorzystuje nieodpowiednie oprogramowanie. Łatwo jest dokonać złego wyboru, jeśli podczas podejmowania decyzji, kierujesz się popularnością danego rozwiązania. Zwykle w przypadku najczęściej używanych technologii gromadzi się jednocześnie mnóstwo osób o złych zamiarach.

Z tego powodu bezpieczeństwo firmowych wideokonferencji jest bardzo zagrożone, jeśli wybierasz taki software jak Zoom czy Webex. W przypadku tego pierwszego ukuto nawet termin Zoombombing, czyli wtargnięcie osób niepowołanych do konferencji online, które prowadzi do jej zakłócenia. Oczywiście nazwa ta weszła do użytku dlatego, że to właśnie na Zoomie praktyki te miały miejsce najczęściej. Z kolei w przypadku Webexa już na początku 2020 roku wykryto błąd, który pozwalał niepowołanym użytkownikom dołączyć do prywatnych spotkań. Wystarczyło, że znali jedynie ID spotkania oraz posiadali aplikację mobilną Webex.

Jaki z tego wniosek? Aby zapewnić bezpieczne wideorozmowy, korzystaj z wewnętrznego oprogramowania zakupionego lub stworzonego konkretnie na potrzeby Twojej firmy. W przypadku zewnętrznego softu jak Zoom masz znacznie mniejszą kontrolę nad technicznymi sprawami dotyczącymi bezpieczeństwa oraz tego, w jaki sposób korzystają z niego pracownicy.

Skoro te podstawy mamy za sobą, przejdźmy do omówienia konkretnych porad.

Jak zapewnić bezpieczeństwo wideokonferencji w 5 krokach?

1. Ustaw hasło dla wideokonferencji

Porada ta może wydawać się bardzo oczywista, jednak wiele osób pomija ten krok. Niektórzy wychodzą z założenia, że jeśli dane spotkanie ma swoje ID, nikt niepowołany do niego nie dołączy. W praktyce jednak nieupoważniona osoba jest w stanie celowo lub nawet przypadkiem zdobyć dostęp do identyfikatora spotkania. Z tego powodu hasło to podstawa bezpiecznej wideorozmowy.

2. Nie dziel się informacjami dotyczącymi spotkania na publicznych platformach

Udostępnienie danych dostępowych np. w mediach społecznościowych może być szybkie i wygodne, jednak na pewno nie jest bezpieczne. Niewiele trzeba, aby nieumyślnie wrażliwe dane dostały się w niepowołane ręce. Pod koniec marca premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson opublikował na Twitterze zdjęcie wirtualnego spotkania gabinetu politycznego. Nie ukrył jednak ID konferencji organizowanej do tego na Zoomie wbrew zaleceniom Ministerstwa Obrony.

3. Wyłącz funkcję udostępniania plików

Aby zrealizować swój cel, hakerzy często zamieszczają pliki zawierające złośliwe oprogramowanie w takich miejscach, aby zostały one pobrane przez niczego niespodziewające się osoby. W przypadku wideokonferencji wykorzystają zatem chat spotkań. Jeśli chcesz temu zapobiec, domyślnie wyłącz funkcję przesyłania plików dla wszystkich użytkowników. Dane powinny być przesyłane z wykorzystaniem zewnętrznych narzędzi (np. e-maili) lub po tym, gdy osoba uprawniona udzieli prawa do publikacji plików wybranym członkom spotkania.

4. Korzystaj z zaawansowanych funkcji szyfrowania wideorozmów

Bezpieczeństwo wideokonferencji jest w stanie zapewnić Advanced Encryption Standard (AES), który wykorzystuje klucz o długości 128 bitów. Taki standard szyfrowania pozwala zapewnić bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Klucze są generowane na początku każdego spotkania online. Według badań superkomputer potrzebowałby „miliard miliardów” lat, aby złamać takie zabezpieczenie. Upewnij się zatem, że zarówno hardware, jak i software są chronione przez właśnie taki standard.

5. Ustal sprawdzony standard logowania

Dobre programy do prowadzenia bezpiecznych wideokonferencji często korzystają z funkcji single sign-on (SSO) w celu autentyfikacji użytkownika. W ten sposób ryzyko tego, że dane logowania zostaną skradzione lub utracone, jest znacznie mniejsze. Oprócz tego SSO pozwala na śledzenie informacji związanych z logowaniem. Dzięki temu dział IT jest w stanie zidentyfikować wszystkich członków konferencji. Gdyby ich dane logowania dostały się w nieodpowiednie ręce, incydent ten zostanie szybko wykryty. IT oprócz tego uzyska bardziej szczegółowe informacje na temat tego, jak dokładnie doszło do problemów z bezpieczeństwem.

Bezpieczeństwo wideokonferencji – podsumowanie

W przypadku korzystania z technologii zawsze należy brać pod uwagę potencjalne niebezpieczeństwa. W trudnych dla biznesu czasach, które teraz nastały, osoby o złych zamiarach mogą dodatkowo wzmóc swoją działalność. Wyposaż się zatem w odpowiednie oprogramowanie do prowadzenia wideokonferencji oraz zastosuj się do wspomnianych tutaj porad. Dzięki temu spotkania online będą w Twoim biznesie przebiegać bezproblemowo.

Potrzebujesz dedykowanej platformy do wideokonferencji?

Sprawdź naszą ofertę