Dobra platforma e-learningowa - jak ją stworzyć?

W ostatnim czasie sytuacja zmusza nas do przenoszenia działań edukacyjnych i szkoleniowych w stronę online’u. Jednakże, aby były one równie lub nawet bardziej skuteczne od tradycyjnych metod przekazywania wiedzy, potrzebują odpowiedniego narzędzia – platformy e-learningowej. I to właśnie jej poświęcony będzie ten artykuł. Pokażę Ci w nim m.in., jakie funkcjonalności powinna posiadać dobrze skonstruowana platforma e-learningowa.

Platforma e-learningowa i jej zastosowanie

Czym jest platforma e-learningowa?

Mianem platformy e-learningowej określa się aplikację, dzięki której możliwe jest prowadzenie zdalnej edukacji, szkoleń, konsultacji i innych aktywności szkoleniowo – edukacyjnych. W ramach jej funkcjonowania użytkownikom można przypisywać różne funkcje i uprawnienia – prowadzącego, słuchacza czy administratora. Platforma e-learningowa jest połączeniem kilku funkcjonalności w ramach jednego narzędzia. Umożliwia połączenia audio i wideo, zamieszczanie materiałów edukacyjnych, zadawanie pytań i udzielnie odpowiedzi. A przede wszystkim – wspólną naukę na odległość (distance learning).

W skrócie – to wielofunkcyjne narzędzie pozwalające na przeniesienie lekcji, korepetycji, zajęć dodatkowych, szkoleń czy konsultacji do sieci.

Jakie są zalety platformy e-learningowej?

Systemy do e-learningu to ratunek dla branży edukacyjnej i szkoleniowej w momencie, gdy nauczanie lub przeprowadzanie szkoleń stacjonarnie jest niemożliwe. Wśród wielu zalet tego rozwiązania można wyróżnić m.in.:

 • dostęp do platformy z dowolnego urządzenia,
 • możliwość prowadzenia lub uczestnictwa w zajęciach i szkoleniach z dowolnej lokalizacji,
 • dostęp do zróżnicowanych narzędzi ułatwiających pracę i naukę – wideo, czat, udostępnianie prezentacji itd.,
 • prowadzenie zajęć dla dowolnej liczby uczestników,
 • oszczędność finansowa – brak konieczności wynajmowania sal,
 • oszczędność czasu m.in. na dojazdy,
 • możliwość śledzenia postępów w nauce,
 • elastyczność w doborze godzin zajęć.

A jakie są wady platform do e-learningu?

No właśnie. Platformy do e-learningu posiadają mnóstwo zalet, ale jak każde rozwiązanie mają też słabsze strony, wynikające głównie ze specyfiki narzędzia. Należą do nich:

 • brak fizycznego kontaktu między uczestnikami,
 • konieczność zaznajomienia się z aplikacją, poznania tajników jej obsługi,
 • zależność od jakości połączenia internetowego,
 • potencjalnie wydłużony czas opracowywania materiałów do zdalnej edukacji.

Dla kogo platforma do e-learningu będzie dobrym rozwiązaniem?

Dla każdego, kto prowadzi działalność edukacyjną lub szkoleniową i chciałby przenieść ją do świata online. O kim dokładnie mowa? Platforma e-learningowa świetnie sprawdzi się w przypadku:

 • prywatnych szkół policealnych i wyższych,
 • szkół językowych,
 • firm oferujących korepetycje,
 • biznesów prowadzących kursy zwiększające kompetencje,
 • firm szkoleniowych.
Platforma do e-learningu i jej wykorzystanie w biznesie

Przydatne funkcjonalności platformy do zdalnej edukacji

Organizacja spotkań indywidualnych i grupowych

Jest to szczególnie przydatna funkcja w przypadku prowadzenia korepetycji, konsultacji czy szkoleń. W zależności od potrzeb można decydować, ilu uczestników może brać udział w danym spotkaniu. Oczywiście dobrze zbudowane platformy e-learningowe umożliwiają prowadzenie kilku wideo rozmów, o różnej liczbie uczestników jednocześnie.

Sprawdź również: System do wideokonferencji dla firm

Udostępnianie ekranu

To jedna z funkcjonalności must-have platformy do distance learningu. Możliwość udostępniania ekranu można nadawać zarówno prowadzącym, jak i uczestnikom – w zależności od potrzeb danego spotkania. Opcja będzie szczególnie przydatna przy objaśnianiu np. zadań matematycznych, omawianiu projektów czy prezentacji.

Udostępnianie materiałów do nauki

Oprócz połączeń wideo platforma do e-learningu powinna dawać możliwość publikacji różnorodnych materiałów naukowych czy szkoleniowych w zróżnicowanych formatach. Mogą to być prezentacje, zadania domowe, pliki audio czy testy sprawdzające wiedzę.

Czat

Kultowe ,,Jak mnie słychać?” to tylko jeden z przykładów, dlaczego czat jest niezbędny przy platformach do zdalnej nauki czy szkoleń. Może on służyć zarówno do potwierdzania zrozumienia informacji, jak i dzielenia się spostrzeżeniami czy wzajemnego udostępniania sobie linków/plików. Pozwala on na bieżąco komunikować się bez konieczności włączania mikrofonów i kamer.

Nagrywanie rozmów

Szczególnie przydatne dla organizatorów szkoleń i webinarów, którzy bardzo często po swoich prelekcjach lub warsztatach wysyłają uczestnikom nagranie do ponownego odsłuchu. Oczywiście w dobrze zaprojektowanej platformie nagrywanie rozmów jest opcjonalne – można je włączać lub wyłączać w trakcie prowadzonych zajęć.

Grupowanie użytkowników

W przypadku gdy zajęcia prowadzone są stacjonarnie, uczestników bardzo łatwo można podzielić w mniejsze zespoły. Wydawać by się mogło, że ta funkcjonalność zarezerwowana tylko do spotkań face to face. Nic bardziej mylnego! Platformę e-learningową bez problemów można wyposażyć w możliwość dzielenia uczestników spotkania w mniejsze grupy. Administrator spotkania może dołączać do poszczególnych zespołów, nadzorując ich pracę lub pomagając rozwiązywać problemy.

Przydzielanie dostępów

Bardzo ważna część platformy. Inne uprawnienia do zarządzania spotkaniem będzie mieć jego prowadzący, a odmienne uczestnik. W grę wchodzi zarówno dostęp do konkretnych materiałów, jak i dodawanie nowych członków spotkania czy udostępnianie ekranu. Można również zastosować opcję czasowej dostępności danej funkcji dla konkretnego użytkownika.

Kto pomoże mi stworzyć platformę do distance learningu?

Wiesz już, jakie funkcjonalności może mieć twoja platforma, pytanie tylko, jak można ją zbudować? Od strony technicznej stworzenie systemu do e-learningu nie jest potoczną ,,bułką z masłem’’. Wymaga ono specjalistycznej wiedzy z zakresu tworzenia aplikacji webowych, wyposażonych w wiele funkcjonalności.

Najlepiej ze swoim pomysłem skierować się bezpośrednio do agencji interaktywnej lub software house’u, które mają odpowiednie kompetencje i pomogą Ci zarówno w dobrze technologii, jak i z samym zakresem funkcjonalności platformy.

Podsumowanie

Platforma do e-learningu to z pewnością dobra inwestycja w czasach, gdy dostęp do zajęć i szkoleń stacjonarnych jest wyraźnie ograniczony. Należy pamiętać, że nie jest to rozwiązanie tymczasowe, a możliwość permanentnego przeniesienia chociaż części swoich kompetencji do sieci. Wygoda, dostępność, wydajność – to tylko kilka z argumentów, które powinny cię utwierdzić w przekonaniu, że warto dać szanse e-learningowi.

Potrzebujesz skutecznej platformy e-learningowej?

Stworzymy ją