Shoper – co to jest?
Shoper – definicja
Shoper to polska platforma e-commerce, która pozwala założyć i prowadzić sklep internetowy, nawet jeśli nie dysponujesz umiejętnościami z zakresu programowania. Początkowo oprogramowanie było sprzedawane w wersji pudełkowej, jednak gdy w roku 2010 opublikowano wersję 5.0, wdrożono model SaaS (Software as a Service).
Pod koniec 2021 roku platforma Shoper była wykorzystywana przez ponad 33 000 klientów. System Shoper jest dostępny w 3 pakietach cenowych. Ich ceny we wrześniu 2022 roku wyglądają następująco:
- Shoper Standard – 180 złotych/miesiąc,
- Shoper Premium – od 499 złotych/miesiąc,
- Shoper Enterprise – od 5 999 złotych/miesiąc.
Droższe plany zapewniają takie korzyści jak nielimitowana liczba obsługiwanych produktów, obsługa wielu magazynów, dodatkowy zakres wsparcia, dostosowanie szablonu graficznego pod indywidualne potrzeby, bardziej zaawansowana wyszukiwarka produktowa, szkolenia z nowości produktowych i wiele więcej.
Shoper – podstawowe informacje
- Rodzaj oprogramowania – kreator sklepów internetowych
- Rok wydania – 2005
- Dystrybucja – Software as a Service, darmowa wersja próbna
- Oficjalna strona – shoper.pl
Funkcjonalności platformy Shoper
Sklepy Shoper wyposażone są w wiele przydatnych funkcji:
- integracje z Allegro, Facebookiem i Google Analytics;
- integracje z usługami przewozowymi/paczkowymi jak InPost, Apaczka i Furgonetka;
- rozbudowany program lojalnościowy;
- zaawansowana wyszukiwarka produktowa z wbudowaną autosugestią produktów;
- nowoczesne i stylowe szablony graficzne;
- wbudowany system nowoczesnych płatności Shoper Płatności;
- liczne aplikacje i narzędzia dostępne za pośrednictwem Shoper App Store;
- kilka wersji językowych;
- system do fakturowania online Shoper Faktury i Magazyn;
- system do integracji sprzedaży wielokanałowej Aplio.
Zalety platformy Shoper
Oto kilka powodów, dla których klienci cenią sobie sklepy na Shoper.
Okres próbny
Jeśli masz wątpliwości co do tego, czy omawiana platforma sprawdzi się w Twoim przypadku, skorzystaj z darmowego okresu próbnego, który trwa 14 dni.
Przystępna obsługa
Sklepy na Shoper są intuicyjne i przystępne w obsłudze – świetnie sprawdzą się dla osób, które zaczynają przygodę z e-commerce.
Bezpieczeństwo
Jako że Shoper to platforma SaaS, stanowi ona zamknięty system, nad którym jej twórcy mają bardzo dokładną kontrolę. Dzięki temu są w stanie szybko wprowadzać aktualizacje i dbać o zaplecze techniczne, zapewniając w ten sposób wysoki poziom bezpieczeństwa.
W skład abonamentów wchodzi także obsługa techniczna, dzięki czemu w razie problemów z bezpieczeństwem na pewno będziesz mógł skorzystać z pomocy specjalistów.
Wady platformy Shoper
Oto kilka kwestii problematycznych, które warto mieć na uwadze, gdy zamierzasz założyć sklep Shoper.
Dodatkowe koszty
Oprócz opłacania miesięcznego abonamentu bądź także gotów na inne wydatki w postaci rozszerzeń, czy dodatkowych usług w postaci niestandardowych integracji.
Problemy z niektórymi integracjami
W przypadku niektórych funkcji jak obsługa e-mail transakcyjnych, segmentacja subskrybentów czy zarządzania porzuconymi koszykami można napotkać różne problemy. Z drugiej strony twórcy Shoper zwykle szybko pracują nad ich naprawą.
Optymalizacja SEO
Model SaaS, jak wspomnieliśmy wcześniej, zapewnia większe bezpieczeństwo, jednak wiąże się z pewnymi problemami. Przykładowo brak możliwości bezpośredniego ingerowania w kod strony utrudnia niektóre działania z zakresu SEO jak ustawianie indywidualnych nagłówków H1 czy zmienianie całego adresu URL.
Sklep na systemie Shoper – dla kogo?
Sklep Shoper to świetna opcja dla początkujących przedsiębiorców, którzy stawiają pierwsze kroki w e-commerce. Omawianą platformę weź także pod uwagę, jeśli zależy Ci na szybkim rozpoczęciu sprzedaży w Internecie – model SaaS pozwala w krótkim czasie skonfigurować sklep.
Shoper może sprawdzić się także w przypadku większych sklepów internetowych – skierowany jest do nich pakiet Enterprise. Miej jednak na uwadze to, że formuła SaaS dalej będzie nakładać duże ograniczenia, jeśli chodzi o ingerencję w funkcjonowanie sklepu.
Z drugiej strony pakiet Enterprise obejmuje wiele indywidualnych bonusów jak dostosowanie szablonu graficznego do potrzeb danego sklepu, przeprowadzanie audytów, szkolenia oraz konsultacje, konfiguracja Google Analytics, analiza konkurencji i wiele więcej.
Jeśli jednak chcesz prowadzić duży sklep, przemyśl rozwiązanie open source – PrestaShop lub Magento.
Integracje Shoper
Platforma Shoper jest wspomagana przez wiele integracji, które zapewniają dodatkowe funkcjonalności:
Szybkie płatności
Shoper Płatności pozwala szybko zintegrować sklep z licznymi metodami płatności, jak karty płatnicze, Google Pay, Apple Pay, BLIK, PayPo i wiele więcej. Nowi klienci przez pierwsze 90 dni nie są obciążani żadną prowizją lub wynosi ona jedynie 1%.
Integracja z Allegro
Zamiast wybierać między Allegro, a Shoperem najlepiej zdecyduj się na obie opcje. Omawiana platforma zapewnia dwustronną integrację sklepu z Allegro, dzięki czemu możesz łatwo kopiować oferty i produkty, zarządzać wszystkimi zamówieniami z jednego panelu oraz automatycznie aktualizować stany magazynowe, biorąc pod uwagę oba kanały.
Przesyłki
Dzięki integracji Shoper InPost możesz korzystać z dwóch głównych usług InPostu – Paczkomatów InPost oraz Kuriera InPost. Otrzymujesz w ten sposób dostęp do jednej z najpopularniejszych metod dostaw w Polsce. Oprócz tego, dzięki usłudze Shoper Przesyłki możesz korzystać z usług wielu innych popularnych dostawców jak DHL, FedEx czy DPD.
Marketing w sklepie Shoper
System Shoper wyposażony jest w liczne narzędzia marketingowe. Użytkownicy mają także dostęp do wielu opcjonalnych usług w tym zakresie. Oto niektóre z nich:
- Shoper Kampanie – autorska usługa reklamowa dla sklepów;
- Google – reklamy produktowe w Google;
- system rekomendacji – gotowe narzędzie podsuwające rekomendacje produktowe;
- Amazon – obsługa sprzedaży na lokalnej wersji Amazonu, jak i tych zagranicznych;
- porównywarki cen – integracje z najpopularniejszymi porównywarkami cenowymi jak Skąpiec i Ceneo.