Inwestycja w startup- jaką technologię wybrać?

Wybór technologii to dla wielu startupów podstawa rozwoju produktu i finansowego sukcesu. Dlaczego? To właśnie rozwiązanie IT może być kluczową inwestycją w startup i mieć ogromny wpływ na skalowalność biznesu, szybkość działania aplikacji czy nawet obsługę klienta i jej czas. Co zrobić, by podjąć dobrą decyzję przy wyborze technologicznych rozwiązań?

Inwestycja w technologię dla start-upu

Czym się kierować i na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim technologia powinna być dostosowana do start-upu. Nie ma uniwersalnego rozwiązania – dla jednych kluczowa będzie niezawodność, jeszcze inni postawią na elastyczność rozwiązania i możliwość dostosowania jej do innych rynków. To wszystko zależy od rodzaju start-upu, jego celu i niezbędnych funkcjonalności. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka najważniejszych czynników i to w zgodzie z nimi podjąć decyzję co do inwestycji w start-up przy wykorzystaniu optymalnej technologii.

  • Jaki by to nie był startup, technologia powinna wyróżniać się niezawodnością i stabilnością. Szczególnie jeśli to ona jest podstawą proponowanej usługi. Wszelkiego rodzaju bugi, przerwy w działaniu systemu i inne technologiczne wpadki nie wchodzą w grę. Konsumenci rzadko kiedy dają startupom czy markom drugą szansę, a to przecież o lojalnych klientów zabiegają przedsiębiorcy, zwracając uwagę na ich lifetime value.
  • Warto zweryfikować, jak dobrze i szybko technologia radzi sobie z dużym ruchem czy szerokim gronem użytkowników. To szczególnie ważne gdy spodziewamy się znacznego zainteresowania usługą – lepiej testy przeprowadzić przed oddaniem produktu niż testować działanie technologii na „żywym organizmie”, co może skończyć się wizerunkową katastrofą.
  • Ważnym elementem jest także stopień rozwijalności technologii – czy osiągnęła już ona swoje maksimum, czy może wciąż ma przed sobą perspektywy rozwoju i nowych rozwiązań. Jeśli wybierzemy przestarzałą technologię, to na dłuższą metę przegramy rywalizację z konkurencją, nawet startując z pole position, ze świeżym pomysłem.
  • Technologia powinna być możliwie elastyczna i skalowalna, by można było bez problemów zastosować ją na np. na różnych rynkach czy też dopasować do pokrewnego, ale jednak innego rodzaju usługi. Lepiej działać wówczas na podstawie jednej technologii niż ponownie dopasowywać kolejne rozwiązania na potrzeby startupu.

Jakie technologie warto rozważyć?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele technologii wykorzystywanych przy tworzeniu aplikacji internetowych. Każda z nich ma swoje wady i zalety, dlatego inwestycja w start-upową technologię musi być podjęta rozważnie. Najważniejsze jednak jest to, by poznać ich możliwości, dostępność programistów lub software house'ów, a także koszt roboczogodzin.

Każdy projekt internetowy składa się z co najmniej dwóch elementów: frontendu i backendu.

W skrócie frontend odpowiada za wizualną część aplikacji, a backend za jej funkcjonowanie i zarządzanie. Frontend, jak i backend można oprzeć na tej samej technologii z tym że coraz częściej odchodzi się od tego, na rzecz rozdzielenia elementów na różne technologie.

Technologie frontendowe

Aplikacje internetową można oprzeć w 100% na HTML i CSS. To powoduje, że strona oparta jest o statyczną treść, można zrobić opcjonalnie filtry czy formularze przy użyciu języka PHP lub Jquery.

Dla prostych stron, które nie potrzebują interakcji z klientem, ten sposób się sprawdzi, jednak w sytuacji, gdy aplikacja opiera się na interakcjach z użytkownikiem, wtedy potrzebujemy szybkiej i dynamicznej komunikacji. Dlatego coraz częściej część frontową aplikacji robi się przy użyciu bibliotek JavaScript takich jak: React, Vue czy Angular.

Biblioteki te są technologiami Open Source, dzięki czemu są ciągle rozwijane. Nie można jednoznacznie powiedzieć, która z nich jest najlepsza, wiadome jednak jest to, że są w obecnym czasie najlepszymi frameworkami Java Script dostępnymi na rynku. Taka inwestycja w start-up na pewno przyniesie efekty.

Powstaje dla nich wiele dodatków, dokumentacja jest szeroka, a społeczność skupiona wokół nich, tworzy każdego dnia masę artykułów i tutoriali. Poza tym technologie te udostępniają wiele gotowych rozwiązań, z których można skorzystać podczas tworzenia naszego frontu w myśl zasady „Po co wymyślać koło od nowa”. Koszt roboczogodziny w zależności od firmy i technologii rozpoczyna się od 80 – 90 zł za godzinę pracy developera. Dostępność programistów w tych technologiach jest coraz większa, gdyż frameworki te stały się bardziej przyjazne dla programisty, a możliwości budowy aplikacji wręcz nieograniczone. Taka inwestycja w start-up na pewno przyniesie efekty w przyszłości.

Technologie backendowe

Backend aplikacji jest jak silnik w samochodzie. Nie widać go, ale powoduje, że samochód jedzie do przodu. Podobnie jest z backendem w aplikacjach. Odpowiadają za działanie całej aplikacji. Przekazują do frontendu dane, wrzucają je do bazy, integrują się z systemami zewnętrznymi, zarządzają treścią czy użytkownikami. Podobnie jak w przypadku technologii frontendowych, wybór technologii backendowej jest równie duży. Najbardziej popularnymi technologiami backendowymi są m.in.:

  • PHP – język ten posiada wiele frameworków jak np. Laravel czy Symfony. Na jego bazie zbudowanych jest również wiele systemów CMS takich jak Wordpress czy Drupal.
  • Ruby – najbardziej popularnym i często stosowanym frameworkiem jest Ruby on Rails. Technologia ta charakteryzuje się szybkością działania oraz łatwością pisania kodu przez programistów. Jest często wykorzystywana przy budowie inwestycjach w startupowe strony.
  • Elixir – ciekawy język z frameworkiem podobnym do Ruby on Rails – phoenix framework. Aplikacje napisane w Elixirze charakteryzują się dużą szybkością i skalowalnością. Język jednak nie jest jeszcze tak popularny jak PHP, Python czy Ruby.
  • Python – z frameworkiem Django. Technologia podobnie jak poprzednie: szybka, skalowalna i z masą dodatków do wdrożenia „out of the box”.
  • Node js – tym razem jest to bibliotek Java Scriptowa. Tak Java Script służący jako backend.

Koszty programistów backendowych zaczynają się również w podobnych granicach co frontendowych. Godzina pracy kształtuje się w granicach 80-90 zł za technologie PHP, a przy pozostałych technologiach od 100 zł w górę.

Programiści wsparciem wyboru

Wybór właściwej technologii to bardzo ważna inwestycja w start-up. Przy wyborze warto poradzić się doświadczonych programistów, którzy pomagali już w rozwoju niejednego start-upu. Gdy przedstawi się im konkretny plan, a także szersze perspektywy i plany biznesowe, to na pewno doradzą w kwestii odpowiedniego doboru systemu CMS czy też optymalnego frameworka. Dużo też zależy od budżetu – im mniejszy, tym prostsze i łatwiej modyfikowalne rozwiązania powinno się wybierać. To ogranicza ryzyko popełnienia błędów. Przy większych nakładach finansowych, gdy można zatrudnić bardziej zaawansowanych programistów, można decydować się na trudniejsze i bardziej rozbudowane technologie.

Pamiętajcie, żeby przemyśleć swój wybór technologii i starać się podjąć optymalną, dobrze przemyślaną i dostosowaną do start-upu decyzję. Zły wybór technologii przekreślił już niejeden pomysł na start-up – nie popełnijcie tego błędu!

Potrzebujesz pomocy przy wyborze technologii?

Pomożemy Ci