System PIM w e-commerce, czyli zarządzanie informacją produktową

Dzisiejszy klient potrzebuje bardzo rozbudowanego opisu produktu, by podjąć decyzje o jego zakupie. Nie chce też tracić czasu na poszukiwanie informacji o nim na innych stronach – jeżeli więc na Twojej stronie nie znajdzie wystarczającej ilości informacji, opuści sklep online, nie finalizując transakcji. Stąd product information management (PIM), czyli zarządzanie informacją produktową staje się bardzo ważnym elementem każdego e-commerce. Dowiedz się, jaki wpływ na Twój sklep internetowy może mieć PIM.

System PIM w sklepie internetowym

W czasach, gdy sklepy internetowe nie tylko wspierają tradycyjne, stacjonarne firmy, ale coraz częściej są samodzielnymi biznesami, zarządzanie produktem i informacjami o nim stało się bardzo ważne. Jest to szczególnie trudne dla e-commerce, które mają mnóstwo zaindeksowanych produktów, a dodatkowo wykorzystują wiele kanałów do budowania sprzedaży. W takiej sytuacji zastosowanie PIM może przynieść wymierne korzyści, które znajdą swoje odzwierciedlenie także w wynikach sprzedaży.

Jakie możliwości daje wprowadzenie systemu PIM?

Zarządzanie informacją produktową

Dzięki product information management rozbudujesz na masową skalę informacje o produkcie, ujednolicisz i zestandaryzujesz informację produktową, a Twój sklep zyska wizualną i treściową spójność, co jest szczególnie ważne przy budowaniu renomy marki. System PIM będzie także na bieżąco zajmować się błędami – skoryguje poprawność treści i wyłapie duplikaty, co wpłynie pozytywnie na samą jakość informacji produktowej. PIM pozwala także na wprowadzenie tłumaczeń, przy wciąż zachowanej spójności wizualno-tekstowej. Takie formy będą łatwe w przypadku importowania do kolejnych kanałów sprzedaży i rozszerzenia oferty na kraje zagraniczne.

Zobacz, jak wdrożyliśmy PIM u Klienta z branży rowerowej.

Centralne repozytorium w PIM

Centralne repozytorium pozwala na zebranie w jednym miejscu informacji cenowych, które uwzględnią różne warianty czy rabaty. Jeśli masz także sklep stacjonarny, potrzebujesz wydrukować ofertę, katalogi czy ulotki albo zamierzasz uruchomić aplikację - product information management zniweluje potrzebę przygotowywania odrębnych plików i generowanie dodatkowych, wysokich opłatach. Jedno kliknięcie i informacje produktowe zostają zebrane i zintegrowane z nowymi kanałami. Dzięki PIM będziesz mógł decydować, które informacje mają pojawiać się w danym kanale.

System PIM idealnie poradzi sobie ze wzbudzaniem zainteresowania klientów nowymi produktami m.in. wystawianiem o nich informacji, zanim trafią do sprzedaży, co prowadzić będzie do wysokiej klikalności samego sklepu – a więc i jego popularności. PIM poradzi sobie także z nagłym wzrostem ilości asortymentu, odpowiednio go porządkując i normalizując dane o nim. Dlatego nie musisz się więcej martwić o długotrwałe i monotonne wprowadzanie towarów od nowego producenta.

Rozbudowane informacje o produkcie dla Klientów docelowych

Budowa zaufania między sprzedawcą a klientem rozpoczyna się na przyjaznym interfejsie sklepu internetowego oraz przejrzystych kategoriach, wśród których łatwo mu się odnaleźć i dotrzeć do upragnionego produktu. Jednak proces ten kończy się dopiero na wrażeniach klienta po otrzymaniu towaru. Dlatego tak ważne jest uczciwe opisanie go – w taki sposób, aby kupujący był świadomy jego zalet i wad, a zarazem, by te wady okazały się dla niego trzeciorzędne.

Zadowolony klient nie tylko dokona zakupów w Twoim sklepie ponownie, ale i poleci go znajomym. Każdy szczegół w opisie produktu to plus dla Ciebie – zwłaszcza gdy inni sprzedawcy wolą obrać taktykę ogółu, w którym ukryją znaczące cechy produktu, jakie klienta mogłyby odstraszyć. Na tle takiej konkurencji Twój sklep wypadnie o wiele solidniej i wiarygodniej, nawet jeśli w czasie transakcji kupujący napotka jakieś problemy – zapomni o nich, gdy otrzyma w pełni zgodny z opisem towar, na który się zdecydował.

Zarządzanie informacją produktową (PIM)

Korzyści wprowadzenia Product Information Management (PIM) do e-commerce

Wzrost zaufania klientów

Zaufanie ze strony klientów to podstawa sprzedaży. Szczególnie jeśli zależy Ci na wysokim lifetime value klienta czy też upsellingu. Aby budować te elementy e-commerce, kluczowa jest wiara ze strony klientów, że Twoja oferta rzeczywiście przedstawia najwyższą jakość i wyróżnia się na rynku. Wspomniane zaufanie przekłada się także na system rekomendacji. Nie tylko w kwestii ocen produktów na stronie i recenzji, ale także w rozmowach ze znajomymi, co ma zazwyczaj kluczowy wpływ na ostateczną decyzję.

Jak podają statystyki – nawet 69% osób stara się wypróbować produkt, który podczas prywatnych spotkań polecili im bliscy znajomi. Ta jedna dana statystyczna pokazuje, jak duży wpływ na wzrost e-commerce może mieć zaufanie klienta.

Tymczasem dzięki PIM rośnie zaufanie klientów do Twojego asortymentu, co jest przecież kluczowe w zakupach internetowych. Jedna rzecz to ścieżka klienta (customer journey) i odpowiedni user experience, a druga to zadowolenie z zakupionego towaru. Ważna jest tutaj nie tylko jego jakość, ale także przejrzystość i rozbudowane informacje o towarze. A to właśnie zapewnia dobry system PIM.

Przejrzyste prezentowanie i zarządzanie informacją produktową

Po kontakcie z produktem na stronie internetowej Klient powinien wiedzieć, co go charakteryzuje, czym się wyróżnia, a także jak prezentuje się na tle konkurencyjnych produktów z tego samego segmentu. Poprzez PIM system nie tylko łatwo rozbudujesz tego typu informacje, ale też skutecznie wyłapiesz wszelkie błędy w kartach produktowych, które mogłyby wpływać na spadek zaufania. Korzystając z PIM, współczynnik błędów spada zazwyczaj do 3-5%. Przedstawiając rzetelne, zgodne z prawdą i spójne informacje, możesz wpłynąć na decyzje zakupowe klienta.

Prostsze budowanie sprzedaży za granicą

Prężnie funkcjonująca sprzedaż na kilku rynkach to marzenie każdego przedsiębiorcy, który działa w branży internetowej. Jeśli od samego początku myślisz o skalowaniu biznesu i widzisz potencjał wdrożenia go także za granicą, to system PIM może być narzędziem, które znacząco ułatwi ten proces.

W jaki sposób? Większość tego typu systemów oferuje możliwość zarządzania tłumaczeniami. Wszystkie informacje są ujednolicone i skategoryzowane. Dzięki temu dodawanie nowych wersji językowych dla produktu nie stanowi dużego problemu. Jednocześnie dzięki Product Information Management omijasz problem kilkukrotnych iteracji i wielokrotnego wprowadzenia tej samej zmiany w różnych kanałach. Poprzez centralne zarządzanie i możliwość eksportu danych oraz łatwej integracji, zmianę wystarczy wprowadzić tylko w PIM, a potem w prosty sposób zaimplementować ją w innych kanałach sprzedaży.

Nowe kanały sprzedaży dzięki PIM

Nowoczesna sprzedaż w sieci to działania na wielu polach. Tradycyjny e-commerce to tylko podstawowe wsparcie. Możesz bez problemów dopasować jego ofertę do produktów w sklepie stacjonarnym. Jednak, gdy pojawia się nowy kanał sprzedaży, z innymi rabatami i ofertą, np. aplikacja mobilna, to zaczynają się schody. PIM online pomaga ograniczyć przeszkody na drodze do zwiększenia sprzedaży.

Centralne repozytorium w postaci Product Information Management pozwala wygodnie zarządzać ofertą dla poszczególnych kanałów. W jednym panelu możesz ustawić różne ceny dla poszczególnych kanałów i dopasować do nich rabaty. Wszystkie kanały edytujesz w jednym miejscu, co zwiększa przejrzystość informacji.

Łatwe rozszerzanie asortymentu

Sklepy internetowe zazwyczaj bazują na bardzo regularnym zwiększaniu asortymentu. Co rusz pojawiają się nowe produkty oraz modele poszczególnych flagowych towarów. Kiedy ważne jest, aby wprowadzać je szybko i sprawnie na sklep, to z pomocą przychodzi Product Information Management.

Wykorzystanie procesów normalizacji i mapowania będzie bardzo przydatne przy wprowadzaniu nowego asortymentu. Nawet jeśli produkty znacząco się różnią od obecnego stocku (np. jest to inny producent), to dzięki PIM łatwo wprowadzić nową standaryzację dla dodatkowej kategorii towarów. Synchronizacja oferty ze wszystkimi kanałami sprzedaży niewątpliwie będzie dużym plusem. To znacząco ułatwia kontrolę nad ofertą sklepu w różnych miejscach.

Przedsprzedaż kluczem do budowania ruchu

W ofercie od czasu do czasu pojawiają się produkty, na które szczególnie czeka grupa docelowa. Może to być nowy, flagowy model znanej marki, wobec którego są ogromne oczekiwania. Jego wprowadzenie do sklepu może mieć znaczący wpływ na zwiększenie ruchu w witrynie, a także na wzrost sprzedaży. Powiedzmy, że będzie to nowa część kultowej gry lub też nowy model telewizora znanej marki elektronicznej. Wówczas taki produkt jest priorytetem, a jego szybkie wprowadzenie na sklep może być dużą przewagą względem konkurencji.

Dlatego warto o takiej nowości informować jak najszybciej i to w spójny sposób na wszystkich kanałach. Dzięki PIM nie tylko łatwo zoptymalizujesz wszystkie procesy, ale też niektóre z nich zautomatyzujesz. Dostosowanie procesu pobierania, przygotowania i wystawiania informacji o potencjalnych bestsellerach będzie w tym wypadku kluczem.

System PIM – podsumowanie

Czy PIM okaże się narzędziem must have dla każdej firmy? Zdecydowanie nie. W przypadku małych sklepów internetowych funkcjonalności PIM są mocno ograniczone. Jednak rozbudowany e-commerce, działający na wielu polach sprzedaży, z szybko rosnącym asortymentem, może sprawnie wykorzystać Product Information Management do zwiększenia zysków w długiej perspektywie czasu.

Potrzebujesz systemu PIM dla swojego biznesu?

Poznaj naszą ofertę