Który skrypt sklepu internetowego jest najlepszy?

Sklep internetowy czy każda inna strona internetowa zawsze działają na podstawie pewnego oprogramowania. Może to być oprogramowanie dedykowane, rozwiązanie w chmurze (model SaaS), bądź darmowy skrypt sklepu internetowego Open Source, który dowolnie, lecz w miarę możliwości, można modyfikować. W naszym artykule zajmiemy się najlepszymi skryptami Open Source, przy pomocy których można stworzyć i prowadzić e-sklep.

Jaki skrypt sklepu internetowego wybrać

Magento

System Magento jest jednym z najlepszych i najbardziej popularnych skryptów pod sklepy internetowe. Wyróżnia się elastycznością i skalowalnością, dzięki czemu możliwości rozbudowy i rozwoju e-sklepu są w nim praktycznie nieograniczone. Jeśli planujesz średni lub duży sklep internetowy albo dopiero zaczynasz, ale stawiasz na szybki rozwój, to powinieneś zdecydować się właśnie na skrypt Magento. Panel administracyjny do zarządzania e-sklepem jest przejrzysty, dodatkowo można z niego obsługiwać kilka sklepów internetowych. Platforma ta zawiera wszelkie niezbędne funkcje do prowadzenia e-sklepu, m.in.:

 • rozbudowane analizy i raporty,
 • różne opcje dostawy oraz systemy płatności,
 • konta dla klientów,
 • obsługę klienta,
 • narzędzia promocyjne i marketingowe.

Inne ciekawe cechy tego skryptu to możliwość korzystania z wielu walut i języków, sprzedaż produktów cyfrowych (mp3, ebooki), przydzielanie różnych cen dla różnych grup klientów, przydzielanie różnych uprawnień dla administratorów, śledzenie porzuconych koszyków czy elastyczny mechanizm kuponów rabatowych.

Magento w przeciwieństwie do platform SaaS pozwala na całkowitą kontrolę nad swoim e-sklepem, jest dodatkowo bardzo rozbudowany, a codziennie powstają nowe moduły, dzięki którym można dodawać nowe funkcjonalności. W razie problemów technicznych Magento posiada społeczność internetową na całym świecie. Warto wspomnieć o tym, że popularność systemu powodowana jest nie tylko mnogością jego funkcji, ale również przyjaznością przy pozycjonowaniu sklepu internetowego na Magento. Skrypt umożliwia między innymi stworzenie: mapy strony, dobrze zoptymalizowanych adresów URL, meta tagów dla produktów, kategorii czy zawartości strony.

Magento, z resztą jak każdy skrypt nie jest bez wad. Mnogość funkcji powoduje, że platforma jest zasobożerna i wymaga odpowiednich parametrów serwera, a do stworzenia e-sklepu należy posiadać większą, specjalistyczną wiedzę.

PrestaShop

PrestaShop dzięki dowolnej modyfikacji stanowi jeden z najpopularniejszych skryptów sklepów internetowych na rynku. Witryna zawiera tysiące szablonów, na które możesz się zdecydować. PrestaShop jest bardzo proste w obsłudze, a same możliwości sklepu możesz poszerzać, poprzez specjalne, dedykowane moduły, które pozwalają np. na dodanie nowych form płatności, dodanie narzędzi ułatwiających nawigację po stronie czy też chociażby system zniżek oraz zarządzanie dostawami. PrestaShop obsługuje newsletter, a także kanały RSS. W skrypcie znajdziesz również możliwość wystawiania faktur, dodatkowo, podobnie jak Magento jest on bardzo przyjaznym skryptem przy pozycjonowaniu sklepu pod wyszukiwarki internetowe.

Panel administracyjny PrestaShop jest niezwykle intuicyjny, a funkcje można stale rozbudowywać o dodatkowe moduły, które niestety bywają bardzo często płatne. Należy pamiętać, że PrestaShop nie jest aż tak skalowalnym skryptem, jak Magento i możliwości rozwoju sklepu na tej platformie są ograniczone, dlatego jest on polecany szczególnie dla małych i średnich sklepów internetowych.

Drupal Commerce

Drupal Commerce podobnie jak WooCommerce jest platformą sprzedażową opartą na bardzo dobrym systemie do zarządzania treścią, w tym przypadku – Drupalu. Drupal sam w sobie jest świetnym skryptem, który ma ogromne możliwości, jeśli chodzi o zarządzanie treścią czy pozycjonowanie. Drupal Commerce zostało rozszerzone o takie funkcje jak:

 • możliwość pisania recenzji, opinii, ocen,
 • tworzenie wersji okolicznościowych sklepu,
 • pop-upy z promocjami i bonami podarunkowymi,
 • blog i newsletter,
 • produkty powiązane,
 • testy produktów,
 • bazę wiedzy i FAQ,
 • dział inspiracji.

Zarządzanie sklepem internetowym na Drupal Commerce poprzez panel administracyjny może być niezwykle wygodne i intuicyjne, jednak samo stworzenie e-sklepu wymaga wiedzy programistycznej, dlatego warto to zadanie zlecić zewnętrznej firmie.

Skrypt Drupal Commerce jest bardzo bezpieczny, strony na Drupalu posiada Biały Dom, Uniwersytet Harvardzki czy rząd Australii. Dodatkowo CMS jest stale ulepszany i nadzorowany. Podobnie jak w Magento, w Drupal Commerce można zarządzać kilkoma stronami internetowymi z jednego panelu administracyjnego. Warto również zintegrować skrypt sklepu internetowego z innymi systemami, czyli systemami magazynowymi, księgowymi, bazami klientów, czatami, narzędziami analitycznymi czy porównywarkami cen.

Sklep internetowy na Drupal CMS bardzo ułatwia zakupy klientom, między innymi można w nim dokonywać zakupów bez rejestracji, zintegrować logowanie z mediami społecznościowymi, ograniczyć do minimum formularz zamówienia czy zintegrować konto klienta z mediami społecznościowymi (np. logowanie przez Facebook). Formy płatności dostępne na Drupal Commerce to m.in. PayU, DotPay, Paypal, Przelewy24 oraz wiele innych, dodatkowo Drupal pozwala na tworzenie wersji mobilnych bądź responsywnych e-sklepu.

OpenCart

OpenCart jest skryptem zdobywającym w Polsce popularność i charakteryzuje się bardzo dobrą wydajnością oraz niedużymi wymaganiami względem serwera, problemem może tu być jednak mniejsza ilość możliwości niż np. w Magento 2. Wszystko jednak zależy od Twoich potrzeb. Panel administracyjny OpenCart jest bardzo przejrzysty i łatwy w obsłudze.

OpenCart nie posiada zbyt licznych funkcji, jednak wystarczą one do stworzenia i prowadzenia prostego sklepu internetowego. Dzięki temu ten skrypt będzie dobrym narzędziem dla osób, które nie mają zbyt wielkiego doświadczenia z e-commerce. OpenCart można rozbudowywać zarówno o darmowe, jak i płatne wtyczki. Przy decydowaniu się na platformę OpenCart należy pamiętać o tym, że społeczność tego systemu jest mniejsza niż np. osób używających PrestaShop, lecz nadal znajdą się ludzie skorzy do pomocy w razie wystąpienia problemów.

Pomimo że OpenCart zaliczany jest do skryptów sklepów internetowych o większej funkcjonalności to nie posiada on ich tak wiele, jak Magento czy PrestaShop, dlatego nie nadaje się pod bardziej rozbudowane sklepy internetowe.

Podsumowanie- jaki skrypt sklepu internetowego wybrać?

Decydując się na skrypt sklepu internetowego, warto najpierw zastanowić się nad tym, jakie są Twoje potrzeby w stosunku do rozwoju własnego biznesu, a także jak rozbudowany ma być sam sklep internetowy. Jeśli Twój sklep internetowy jest bardzo rozbudowany i posiada wiele produktów to warto postawić na Magento lub Drupal Commerce, natomiast jeśli jest niedużej lub średniej wielkości bez perspektyw dalszej jego rozbudowy, to zdecyduj się na lżejsze i łatwiejsze w obsłudze platformy jak PrestaShop czy OpenCart.

Potrzebujesz pomocy przy wyborze skryptu sklepowego?

Z chęcią pomożemy