Zarządzanie mediami w Drupalu

Treści multimedialne jak zdjęcia, filmy i muzyka wzbogacają każdą stronę internetową i mają duże znaczenie w przypadku jej funkcjonowania. Ich odpowiednia organizacja stanowi jednak nieraz wyzwanie. W tym artykule omówimy zatem, jak wygląda zarządzanie mediami w Drupalu.

Jak zarządzać mediami w Drupalu?

Zarządzanie multimediami w Drupalu – podstawy

W panelu administracyjnym przejdź do Struktura > Typy mediów:

Panel administracyjny - struktura

Ukaże Ci się następujące menu:

Typy mediów w panelu administracyjnym

Możesz tutaj przeglądać już obecne typy mediów, edytować je oraz dodawać ich nowe rodzaje.

Kliknij Dodaj typ mediów. Ukaże Ci się następujące menu:

dodanie typów mediów Drupal

Uzupełnij podstawowe informacje w polach Nazwa i Opis. W Źródło mediów wybierz, jaki plugin będzie zarządzał danym typem mediów. W rozwijalnej liście znajdziesz podstawowe warianty jak Obraz, Plik Audio, Plik Video, Zdalne video itp.

Wybierzmy dla przykładu Obraz.

Zarządzanie multimediami w Drupalu

W obrębie tego pola pojawią się dwie nowe sekcje do uzupełnienia:

  1. Konfiguracja źródła mediów - wszystkie typy mediów muszą mieć co najmniej jedno pole do przechowywania istotnych informacji o zasobach medialnych. Jest ono nazywane polem źródłowym. Możesz użyć już istniejącego pola albo pozwolić systemowi przygotować jego odpowiedni wariant. Kiedy tworzysz pierwszy typ danego źródła, system automatycznie utworzy pole źródła.
  2. Mapowanie pola - wtyczki źródłowe wiedzą, jak pobierać informacje na temat konkretnych metadanych z ich assetów, co pozwala korzystać z funkcji Media Entities. Możesz za jej pomocą mapować metadane z zasobów medialnych do standardowych pól Drupala za każdym razem, gdy tworzona jest nowa encja. Wypełnienie tych pól jest opcjonalne.W ostatnich standardowych sekcjach, czyli Opcje publikacji i Ustawienia językowe, uzupełnij podstawowe informacje dotyczące tego, jak mają być publikowane media i z jakim językiem powinny być powiązane.

Na koniec kliknij Zapisz.

Zarządzanie mediami w Drupalu – wyszukiwanie mediów

Przejdź do Zawartość > Media > Dodaj media:

Zarządzanie mediami w Drupalu

Wybierz odpowiedni typ mediów. Zostaniesz przeniesiony do menu, w którym możesz zamieścić plik i uzupełnić o nim podstawowe informacje:

Menu - dodawanie elementów mediów

Aby przeglądać media, przejdź do Zawartość > Media:

Przeglądanie mediów w panelu

Za pomocą dostępnych narzędzi możesz tutaj swobodnie sortować i przeglądać posiadane multimedia.

Zarządzanie multimediami w Drupalu – moduł Media

W całym procesie zarządzania licznymi plikami najlepiej wykorzystać odpowiednie rozszerzenia. Jednym z lepszych rozwiązań przez wiele lat pozostawał moduł Media Entity. W efekcie od Drupala 8.4 stał się on elementem Drupal core. Oznacza to, że jego funkcje są już domyślnie wbudowane w platformę (o ile oczywiście korzystasz z aktualnej wersji).

Jeśli jednak już korzystasz z Media Entity w formie dodatkowego rozszerzenia, to przejście na jego wersję funkcjonującą w Drupal core będzie wymagać aktualizacji samego modułu. W niektórych przypadkach może to stanowić problem, jeśli Media Entity polega na innych pluginach, które nie będą kompatybilne z nową wersją. Instrukcje dotyczące tego, co zrobić w takiej sytuacji, możesz znaleźć tutaj.

Omówmy sobie 2 inne moduły, o których warto wspomnieć:

  1. IMCE - dzięki IMCE możesz szybko i łatwo przeglądać posiadane pliki oraz dodawać, kopiować i usuwać je, jak i całe katalogi. Przeglądarka oferuje także opcję sortowania i podglądu zdjęć. Jeśli ze strony korzysta wielu redaktorów/edytorów treści, na pewno przydatna okaże się funkcja, dzięki której można ograniczać miejsce na dysku dla poszczególnych użytkowników. Rozszerzenie IMCE przez wiele lat było podstawowym i praktycznie jedynym dobrym modułem w swojej kategorii, przez co zyskało sporą popularność. Stopniowo jednak traci ono liczbę użytkowników, którzy przechodzą na inne, lepsze narzędzia.
  2. SCALD - to moduł przeznaczony dla Drupala 7. Pozwala on dodawać zdjęcia, filmy i wiele innych plików. Organizacja multimediów odbywa się za pomocą encji, które w rozszerzeniu są nazywane atomami. Do każdego z nich można przyporządkować dowolną listę pól, co bardzo usprawnia organizowanie samych plików. O rozszerzeniu tym warto wspomnieć, gdyż dalej pozostaje jednym z najlepszych rozwiązań tego typu dla Drupala 7. Oprócz tego miało ono duży wpływ na popularyzację stosowania encji i pól, co w kluczowy sposób wpłynęło na to, jak multimedia są organizowane w Drupalu.

Zarządzanie mediami w Drupalu – podsumowanie

Dzięki świetnym modułom przeznaczonym dla Drupala, zarządzanie mediami na nim nie powinno stanowić problemu. Skorzystaj zatem z tej platformy, jeśli Twoja strona musi obsługiwać liczne multimedia.

Chcesz stworzyć stronę w systemie Drupal?

Pomożemy Ci w tym