Przejdź do treści

Nowe szaty pszczół! Dowiedz się więcej o rebrandingu naszej marki.

Pobierz e-book
Podobają Ci się nasze treści?
Sięgnij po unikalną wiedzę prosto od developerów i marketingowców. Zapisz się do newslettera.
CAPTCHA
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!
Aby otrzymywać najświeższe, branżowe informacje, potwierdź subskrypcję w mailu, który od nas dostałeś.
PS. Nawet tak ważne wiadomości lubią czasem pomylić folder, dlatego upewnij się, że mail nie trafił do SPAMU
Otwórz swoją skrzynkę e-mail

Front-end a back-end aplikacji – poznaj kluczowe różnice

Kategoria: 
Opublikowane: 
Czas czytania
: 4 min

Jeśli kiedykolwiek planowałeś stworzenie strony lub aplikacji internetowej, zapewne szybko natknąłeś się na określenie front-end vs back-end. Terminy te są często używane w branży IT, dlatego warto wiedzieć, co oznaczają. W tym artykule dowiesz się, czym jest front-end i back-end, jakie są między nimi różnice oraz które technologie wykorzystuje się podczas ich tworzenia.

Front-end a back-end aplikacji

Czym jest front-end?

Można powiedzieć, że front-end jest warstwą prezentacyjną aplikacji i stron internetowych. Sekcja ta obejmuje wszystko, co może zobaczyć docelowy użytkownik. W bardziej fachowym języku jest to kod odpowiedzialny za przedstawianie pożądanych informacji odbiorcy.

Front-end development obejmuje zatem tworzenie intuicyjnych i przyjaznych użytkownikowi interfejsów, jak również efektywne przechowywanie, prezentowanie i aktualizowanie danych otrzymywanych z back-endu lub API. Czytając ten artykuł, korzystasz z jakiejś przeglądarki internetowej i to właśnie za jej pomocą wchodzisz w interakcję z front-endem tej strony internetowej.

Front-end developerzy są odpowiedzialni za wdrażanie elementów wizualnych, interaktywnych i nawigacyjnych. Zwykle w swojej pracy posiłkują się mock-up-em przygotowanym przez web designera, choć niektórzy z nich także samodzielnie zajmują się projektowaniem stron internetowych.

Jakie umiejętności powinien posiadać programista front-end?

 • projektowanie responsywnych stron internetowych,
 • testowanie i wykrywanie błędów,
 • znajomość systemów zarządzania treścią, systemów kontroli wersji, frameworków, narzędzi do automatyzacji oraz obsługa różnych API.

Czym jest back-end?

Back-end to warstwa odpowiedzialna za wewnętrzne funkcjonowanie aplikacji lub strony internetowej. W przeciwieństwie do front-endu, który skupia się na elementach widocznych dla samego użytkownika, back-end zajmuje się logiką i integracją funkcji po stronie serwera. Back-end developerzy tworzą kod, który pomaga w komunikacji między bazą danych a aplikacją lub stroną internetową. To właśnie ten element sprawia, że witryna jest interaktywna.

Jakimi umiejętnościami powinien odznaczać się back-end developer? Specjaliści tacy wykorzystują różne języki programowania i frameworki, aby projektować najważniejsze funkcje, które pozwalają stronie odpowiednio funkcjonować. Monitorują oni również działanie witryny i wprowadzają odpowiednie zmiany i aktualizacje w celu poprawy jej wydajności.

Umiejętności wymagane w przypadku back-end developera:

 • zarządzanie bazami danych,
 • korzystanie z frameworków,
 • wiedza na temat zasad bezpieczeństwa stron internetowych i serwerów.

Front-end a back-end – różnice

Jak już wpomniano we wcześniejszych definicjach, front-end oraz back-end development różnią się zasadniczo w aspekcie tego, jakiej części strony internetowej dotyczą. Front-end development skupia się na wizualnych elementach strony internetowej lub aplikacji, z którymi to następnie użytkownik będzie wchodził w bezpośrednią interakcję. Oczywiście, aby owe funkcjonalności prawidłowo działały, potrzebne jest właściwe „zaplecze”, czyli w tym przypadku back-end. To właśnie on skupia się na niewidocznej dla użytkowników sekcji strony internetowej. Oba te elementy potrzebują się nawzajem i razem tworzą dynamiczną, interaktywną witrynę.

Front-end development – popularne technologie

Przyjrzyjmy się temu, jakie rozwiązania są wykorzystywane podczas tworzenia warstwy front-end:

 1. HTML - podstawowy budulec strony internetowej. Za pomocą tego języka programowania określa się to, co ma zawierać witryna.
 2. CSS - służy do formatowania elementów wyglądu opisanych za pomocą HTML-u, dzięki czemu nadaje on ostateczny wygląd strony internetowej.
 3. JavaScript - interaktywne funkcje strony internetowej muszą reagować na działania użytkownika. Do ich zaprogramowania wykorzystuje się właśnie JavaScript.
 4. Angular - zwiększa wydajność aplikacji działających w przeglądarce. Wykorzystuje w tym celu dwukierunkowe wiązanie danych, co pozwala w krótkim czasie aktualizować zawartość.
 5. Vue - jeden z najpopularniejszych frameworków dla front-endu. Jego główne zalety to mały rozmiar, wizualny DOM (Document Object Model) oraz możliwość budowania interfejsu użytkownika za pomocą komponentów.
 6. React - ułatwia tworzenie interaktywnych interfejsów użytkownika. Świetnie sprawdza się w przypadku native developmentu, czyli tworzenia aplikacji z myślą o konkretnych urządzeniach i platformach.

Back-end development – popularne technologie

Przyjrzyjmy się temu, jakie rozwiązania są wykorzystywane podczas tworzenia warstwy back-end:

 1. PHP - większość stron internetowych na świecie korzysta z PHP do tworzenia back-endu. Język ten może bezproblemowo pracować międzyplatformowo w systemach UNIX, Mac i Windows. Oprócz tego zgromadziła się wokół niego duża społeczność aktywnych użytkowników.
 2. Python - jedną z głównych zalet Pythona jest jego kompatybilność z zaawansowanymi technologiami jak maszynowe uczenie się, Internet Rzeczy oraz data science. Oprócz tego ma on ogromną kolekcję bibliotek, które bardzo usprawniają pracę developerów.
 3. Java - ten obiektowy język programowania jest często stosowany do tworzenia aplikacji internetowych dla dużych firm. Skompilowany kod Java może być wykonany na każdej platformie, która wspiera tę technologię. Nie jest konieczne ponowne poddanie go kompilacji, co bardzo przyśpiesza pracę.
 4. Laravel - framework oparty o PHP. Jest on preferowany przez wielu developerów dzięki swojej wszechstronności oraz świetnej dokumentacji.
 5. Express.js - framework ten służy do budowania API i aplikacji internetowych. Do jego zalet należy świetny system do wykrywania błędów, który bardzo pomaga w tworzeniu dobrze działających funkcji.

Front-end vs back-end – podsumowanie

Front-end i back-end to kluczowe warstwy każdej strony internetowej. Pamiętaj zatem, aby podczas ich tworzenia korzystać z usług sprawdzonych specjalistów.

Oceń wpis
4.5
Ocena: 4.6 Liczba głosów: 15

Dziękujemy za ocenę postu!

Mamy więcej darmowych treści. Nie rezygnuj z nich!
Technologie, SEO, marketing - newsletter z poradami, które od razu możesz wdrożyć! Prosto na Twoją skrzynkę. Za darmo i bez spam
CAPTCHA