Drupal- idealny system CMS dla szkół wyższych i stron uniwersyteckich

Wielokrotnie pisaliśmy już o możliwościach szerokiego zastosowania technologii Drupal do tworzenia stron czy portali internetowych, ale nic tak nie przemawia za danym rozwiązaniem, jak konkretne przykłady dobrego wdrożenia. Tymczasem system CMS Drupal nie tylko cieszy się sporą popularnością, ale też doskonale sprawdza się jako silnik witryn uniwersyteckich i innych uczelni wyższych. Jakie funkcjonalności wpływają na to, że chociażby WSB czy ESCP oparły swoją stronę o ten system Open Source? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Drupal- system CMS idealny dla stron uniwersyteckich

Jakie były wyzwania?

Każde wdrożenie systemu Drupal jest wyzwaniem, ale inne są wymagania względem witryny sklepowej, a inne do strony wizerunkowej. Jeszcze inaczej wygląda to w przypadku portalu uniwersyteckiego, który charakteryzuje się odmienną specyfikacją.

Jakie kluczowe elementy trzeba wziąć pod uwagę, przed wdrożeniem strony dla jednego z uniwersytetów?

  • Przede wszystkim są to bardzo rozbudowane witryny, składające się często z setek podstron. Wystarczy spojrzeć na ofertę pierwszej lepszej uczelni, by zrozumieć, że dla samych kierunków i rekrutacji potrzebnych będzie kilkadziesiąt podstron.
  • Kolejna kwestia to liczba odwiedzin, szczególnie w okresie rekrutacyjnym – trzeba liczyć się z dużym ruchem i z solidnym obciążeniem serwera.
  • Wersje językowe to kolejne wyzwanie. Dla przykładu – polskie uczelnie są coraz popularniejszym kierunkiem rozwoju nie tylko dla Ukraińców czy Niemców, ale też Portugalczyków, Hiszpanów czy Francuzów. Trzeba być na to przygotowanym i chociaż poszczególne, kluczowe podstrony przedstawić w kilku językach.

Użytkownicy? Są bardzo wymagający. Patrząc na to, jak rozbudowane są oferty uczelni, to potencjalni studenci mogą wybierać jak w rękawiczkach między swoją wymarzoną destynacją. Dlatego kilka sekund oczekiwania na zalogowanie czy też kłopoty z płatnościami, to przeszkody, które w mgnieniu oka mogą zmienić priorytety dla danego studenta.

Zalety Drupala, które spełniają wymogi stron uczelnianych

Choć zalet Drupala ma sporo, to kilka z nich szczególnie dobrze sprawdza się pod kątem witryn uniwersyteckich. Na jakie wyróżniki najczęściej zwracają uwagę programiści i web-developerzy obsługujący ten system cms?

Jedną z kluczowych zalet jest bez wątpienia bezpieczeństwo tego CMSa. Uczelnie przetwarzają dane setek tysięcy użytkowników, a to ogromna odpowiedzialność. Dlatego też witryna czy panel logowania muszą być odpowiednio zabezpieczone, aby te dane nie stały się łupem jakiegoś hakera. Tymczasem Drupal i fakt rozwijania tej technologii sprawiają, że bezpieczeństwo w przypadku tych stron jest na najwyższym poziomie, z wykorzystaniem najnowocześniejszych rozwiązań w tym zakresie.

Drupal to także Open Source, który dobrze radzi sobie z dużym ruchem na stronie. Jego wydajność jest na topowym poziomie w porównaniu do konkurencyjnych rozwiązań. Dlatego nie trzeba obawiać się, że strona nagle, w kluczowym momencie procesu rekrutacyjnego, padnie i uniemożliwi kandydatom składanie aplikacji. Taka niezawodność to ogromna zaleta przy tworzeniu stron dla szkolnictwa wyższego.

System CMS i wersje językowe

Zarządzanie stroną składającą się z dziesiątek lub setek podstron to niełatwy kawałek chleba. Dlatego system CMS, do zarządzania witryną i treściami na niej zgromadzonymi, powinien być możliwie prosty. Sam Drupal, już po wdrożeniu, dysponuje panelem administracyjnym, który pozwala w intuicyjny sposób wprowadzać proste zmiany na stronie czy też dodawać nowe treści. Dlatego zmiany dotyczące poszczególnych kierunków wprowadzane są szybko i bezproblemowo.

System wielojęzyczny i łatwość jego wdrożenia to kolejny plusik po stronie open source Drupal. Poszczególne moduły umożliwiają łatwe tłumaczenie całej witryny, jak i tylko poszczególnych podstron. To znaczące ułatwienie, gdy wiemy, że tylko niektóre z kierunków będą cieszyły się zainteresowaniem z zagranicy, a wtedy nie ma sensu tłumaczyć całej strony i tracić na to zasobów oraz czasu.

Drupal oferuje także wiele rozwiązań e-commerce, co z kolei przekłada się na łatwą integrację z systemami płatności. To ważne dla uczelni, bo przecież zarówno rejestracja na konkretny kierunek, jak i opłata za czesne, to podstawowe elementy funkcjonowania szkolnictwa wyższego i ważne elementy strony. Jako że Drupal pozwala na łatwą integrację tego typu rozwiązań, to nic dziwnego, że i jego popularność w środowisku akademickim rośnie.

Nowoczesność i rozwijalność

Drupal to technologia przyszłościowa, która nie ustaje w rozwoju. Dlatego bez przerwy pojawiają się nowe, gotowe moduły, które można bezpłatnie wykorzystać, by rozwinąć stronę i łatwo ją rozbudować. Szeroka społeczność Drupala sprawia, że pojawia się coraz więcej możliwości i gotowych rozwiązań, które swobodnie można wdrożyć na swojej witrynie uniwersyteckiej.

System CMS Drupal to doskonałe rozwiązanie, gdy istnieje potrzeba stworzenia rozbudowanej strony internetowej w kilku językach, o wysokiej wydajności i wyróżniającym się bezpieczeństwem danych. Dzięki tym zaletom pozwala na stworzenie funkcjonalnej i łatwej w zarządzaniu strony uniwersyteckiej. Nic więc dziwnego, że wśród najlepszych rankingowo uczelni, około 30% wykorzystuje technologię Drupal jako silnik swojej witryny!

Sprawdź, jak wdrożyliśmy Drupala na stronach WSB

Sam zobacz