Przejdź do treści

Nowe szaty pszczół! Dowiedz się więcej o rebrandingu naszej marki.

Pobierz e-book
Podobają Ci się nasze treści?
Sięgnij po unikalną wiedzę prosto od developerów i marketingowców. Zapisz się do newslettera.
CAPTCHA
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!
Aby otrzymywać najświeższe, branżowe informacje, potwierdź subskrypcję w mailu, który od nas dostałeś.
PS. Nawet tak ważne wiadomości lubią czasem pomylić folder, dlatego upewnij się, że mail nie trafił do SPAMU
Otwórz swoją skrzynkę e-mail

Drupal kontra Adobe Experience Manager (AEM): porównanie systemów CMS

Kategoria: 
Opublikowane: 
Czas czytania
: 5 min

Drupal i Adobe Experience Manager to dwie popularne platformy do zarządzania treścią, z których korzysta mnóstwo firm i instytucji na całym świecie. Oba systemy oferują zaawansowane funkcje do tworzenia, edycji i publikowania treści, ale różnią się pod wieloma względami. W artykule porównamy Drupala i Adobe, aby pomóc Ci w znalezieniu odpowiedniego systemu CMS.

Drupal a AEM

Drupal oraz AEM - definicje

Drupal to system oparty o otwartą licencję, który pozwala tworzyć elastyczne rozwiązania webowe – klasyczne strony www, platformy sprzedażowe czy aplikacje. Dzięki bardzo dużym możliwościom konfiguracji na Drupalu można stworzyć niemalże każdy projekt o perfekcyjnie dopasowanych funkcjach.

Adobe Experience Manager (AEM) jest komercyjnym rozwiązaniem do zarządzania treścią i doświadczeniem cyfrowym, oferującym narzędzia do personalizacji treści i analizy danych. AEM jest często wykorzystywany przez duże korporacje i przedsiębiorstwa, które potrzebują zaawansowanych funkcji zarządzania treścią.

Koszty implementacji oraz opłaty licencyjne

Drupal

Korzystanie z platformy Drupal jest bezpłatne (oprogramowanie open source). Jednak koszty implementacji mogą obejmować:

  1. Wdrożenie i konfigurację systemu: koszty te mogą wynikać z zatrudnienia specjalistów Drupal, którzy pomogą w instalacji, dostosowaniu oraz konfiguracji platformy zgodnie z wymaganiami projektu.
  2. Projektowanie i rozwój: w zależności od złożoności projektu, mogą wystąpić dodatkowe koszty związane z projektowaniem interfejsu użytkownika, tworzeniem niestandardowych funkcji oraz rozwijaniem modułów dostosowanych do konkretnych wymagań.

Adobe Experience Manager

AEM jest komercyjnym oprogramowaniem oferowanym przez Adobe, co oznacza, że wymaga opłat licencyjnych. Koszty licencji mogą być znaczące, zwłaszcza dla małych i średnich przedsiębiorstw. Adobe oferuje różne plany licencyjne, w zależności od funkcji i zakresu platformy, co może wpływać na koszty wdrożenia. Plany te mogą obejmować opłaty jednorazowe lub abonamenty miesięczne/roczne.

Oprócz opłat licencyjnych, koszty implementacji AEM mogą być również wyższe niż w przypadku Drupala. Wiąże się to z koniecznością zaangażowania specjalistów wdrożeniowych i konsultantów oraz dostosowania platformy do indywidualnych potrzeb i wymagań użytkownika.

Wydajność i skalowalność

Drupal oferuje relatywnie dobrą wydajność, szczególnie dla małych i średnich witryn internetowych. Jego architektura umożliwia szybką obsługę żądań i renderowanie stron. Jednak wydajność może się różnić w zależności od konfiguracji serwera i złożoności kodu.

Dzięki szerokiemu wsparciu dla modułów i rozszerzeń w Drupalu, można go dostosować do różnych zastosowań i scenariuszy biznesowych. W przypadku większych projektów, może być konieczne bardziej zaawansowane zarządzanie infrastrukturą w celu utrzymania wydajności.

AEM, zbudowany na platformie Java, zapewnia wysoką wydajność, zwłaszcza dla złożonych aplikacji internetowych. Jego architektura jest zoptymalizowana pod kątem obsługi dużych ilości danych i równoczesnych zapytań. Złożoność konfiguracji i zarządzania może jednak sprawić, że skalowanie AEM będzie wymagało więcej wysiłku i zasobów niż w przypadku Drupala.

Wsparcie i utrzymanie

Drupal opiera się głównie na wsparciu społeczności, która aktywnie rozwija i udostępnia rozwiązania, dokumentację i udziela się na forach dyskusyjnych. Użytkownicy i deweloperzy dzielą się swoją wiedzą i materiałami online. Ponadto istnieją również komercyjne firmy i konsultanci oferujący usługi wsparcia technicznego dla Drupala.

Z kolei Adobe Experience Manager (AEM) oferuje płatne wsparcie techniczne ze strony Adobe. Ta opcja może być atrakcyjna dla firm, które potrzebują szybkiej reakcji i wsparcia od producenta. Usługi mogą obejmować wsparcie telefoniczne, dostęp do platformy wsparcia online, regularne aktualizacje oraz pomoc w rozwiązywaniu problemów.

Porównanie CMS Drupal i Adobe Experience Manager

Bezpieczeństwo

Drupal ma unikalne podejście do bezpieczeństwa. Baza kodu tego systemu jest publicznie dostępna, umożliwiając ogromnej społeczności programistów i ekspertów ds. bezpieczeństwa sprawdzanie, modyfikowanie i ulepszanie kodu. To oparte na współpracy podejście ma kilka zalet:

  • System porad dotyczących bezpieczeństwa: Drupal ma specjalny zespół, który regularnie publikuje raporty bezpieczeństwa. Raporty te informują użytkowników o potencjalnych lukach w zabezpieczeniach i dostarczają łatki lub aktualizacje, które je usuwają. Ich zadania i procedury są również dobrze udokumentowane i publicznie dostępne.
  • Regularne aktualizacje: regularne aktualizacje rdzenia i modułów nie tylko wprowadzają nowe funkcje, ale także usuwają wszelkie znane usterki w zabezpieczeniach.
  • Wbudowane funkcje bezpieczeństwa: Drupal ma kilka wbudowanych funkcji bezpieczeństwa, takich jak wykrywanie ataków typu brute-force, szyfrowanie bazy danych i walidacja pól, w celu ochrony przed typowymi lukami w zabezpieczeniach internetowych.
  • Uprawnienia użytkowników: system Drupala pozwala administratorom definiować role z określonymi uprawnieniami, zapewniając użytkownikom dostęp tylko do tych funkcji, których potrzebują.

Adobe koncentruje się na zapewnieniu bezpieczeństwa poprzez integrację praktyk bezpieczeństwa z rozwojem oprogramowania, procesami operacyjnymi i narzędziami. Podkreślają, że kluczowym momentem w zapewnianiu bezpieczeństwa aplikacji jest ich wczesna faza rozwoju. Dlatego też firma udostępnia użytkownikom listę najlepszych praktyk, których należy przestrzegać.

Oto ich najważniejsze funkcje bezpieczeństwa:

  • Szyfrowanie danych: protokół HTTPS TLS w wersji 1.2 lub wyższej jest używany do szyfrowania całej zawartości podczas przesyłania, chroniąc i zachowując prywatność przesłanych treści do momentu ich opublikowania.
  • Uwierzytelnianie użytkowników: AEM obsługuje integrację z istniejącymi systemami zarządzania tożsamością w przedsiębiorstwie, w tym systemami zgodnymi z LDAP, SAML, systemami SSO, integracją społecznościową za pośrednictwem OAuth i niestandardowymi integracjami.
  • Program zabezpieczeń firmy Adobe: program bezpieczeństwa firmy Adobe składa się z pięciu centrów doskonałości, z których każde koncentruje się na innych aspektach bezpieczeństwa. Centra te obejmują bezpieczeństwo aplikacji, bezpieczeństwo operacyjne, bezpieczeństwo przedsiębiorstwa, zgodność z przepisami i reagowanie na incydenty.

Podsumowanie

Wybór między Drupalem a Adobe Experience Manager zależy od indywidualnych potrzeb, budżetu i strategii organizacji. Drupal oferuje elastyczność, skalowalność i niskie koszty, podczas gdy AEM zapewnia szeroki zakres funkcji i integracji z innymi produktami Adobe. Przed podjęciem decyzji warto dokładnie przeanalizować potrzeby biznesowe oraz porównać funkcje i koszty obu platform.

Oceń wpis
0

Dziękujemy za ocenę postu!

Mamy więcej darmowych treści. Nie rezygnuj z nich!
Technologie, SEO, marketing - newsletter z poradami, które od razu możesz wdrożyć! Prosto na Twoją skrzynkę. Za darmo i bez spam
CAPTCHA