Blockchain i jego rosnąca popularność w branży IT

Blockchain to popularne słowo przede wszystkim w środowisku związanym z kryptowalutami. Jego znaczenie powoli wyrasta również poza wszelkiego rodzaju bitcoiny czy litecoiny. Choć wciąż dla wielu blockchain jest owiany tajemnicą, to popularność zyskuje chociażby w branży IT. Tym tekstem postaramy się przybliżyć Wam wszystkim pojęcie i działanie technologii blockchain, a przede wszystkim specyfikę tej innowacyjnej bazy danych.

Blockchain i jego zastosowanie

Blockchain, czyli co?

Wzrost popularności blockchaina przypadł na rok 2016 i był utożsamiany z bezpieczeństwem branży fintech. To innowacyjna baza danych o nietypowych właściwościach. Tak naprawdę jest to łańcuch bloków, który odpowiada za przechowywanie i przesyłanie informacji o różnego rodzaju transakcjach zawartych w Internecie, w wybranej sieci lokalnej. Łańcuchy są skonstruowane na zasadzie ułożenia po sobie kolejnych bloków danych. Każdy blok zawiera informacje o konkretnej liczbie transakcji.

Gdy ilość informacji przekroczy ustalony próg, tworzy się kolejny blok. W zależności od ilości informacji powstaje kilka/kilkanaście bloków, które ostatecznie łączą się w tak zwany łańcuch. Kolejny blok powstaje średnio co 10 minut. W świecie transakcji internetowych każdy blok zawiera informacje na temat kupna lub sprzedaży walut, kryptowalut, akcji czy stanów własności, czyli szeroko pojętych transakcji handlowych.

Blockchainy są tworzone dla konkretnych sieci. Wówczas każdy z użytkowników, który jest do niej podłączony, może weryfikować poszczególne bloki swojego łańcucha. Każdy blok dodatkowo jest zabezpieczony poprzez hashe, czyli sumy kontrolne. To cyfrowy, unikalny podpis bloku. Aby ochrona była jeszcze skuteczniejsza, każdy blok ma nie tylko swój własny hash, ale także hash poprzedniego bloku.

Czy jest to rozwiązanie rewolucyjne? Wiele osób uważa, że tak. Technologia blockchain ma wprowadzić nową jakość do branży związanej z transakcjami internetowymi. Mało tego, Don Tapcsott, założyciel think tanku New Paradigm, uważa, że blockchain to podstawa drugiej rewolucji cyfrowej, która wytworzy Internet wartości.

Blockchain i jego sposób działania

Blockchain działa na zasadzie cyfrowej i wspólnej księgi rachunkowej transakcji. Nie ma w tym przypadku centralnego zarządzania i jednego podmiotu weryfikującego transakcje – wszystko opiera się na zasadzie peer to peer i wykorzystaniu sieci lokalnej. Wszystkie komputery podłączone do sieci biorą aktywny udział zarówno w przesyłaniu, jak i uwierzytelnianiu poszczególnych operacji. Poszczególne bloki są odpowiednikami księgi transakcyjnej.

Co ważne, księga jest otwarta dla wszystkich podłączonych do sieci. Istnieje pełna przejrzystość transakcji danego użytkownika. Użytkownik może bez problemu sprawdzić całą historię swoich transakcji w sieci, dzięki czemu łatwo zweryfikować wszystkie dane i wykryć nieprawidłowości. Z kolei przed kradzieżą strzegą jej skomplikowane narzędzia kryptograficzne.

Kiedy przydaje się blockchain?

Jest to przede wszystkim wsparcie i obsługa wszelkiego rodzaju transakcji, zaczynając od tradycyjnego handlu, czy wymianie walut, aż po sprzedaż i kupno akcji. Cały czas trwa jednak rozwój blockchaina i prace nad rozszerzeniem jego funkcjonalności. Już niedługo może być wykorzystywany w tradycyjnej bankowości, przy zapisach notarialnych czy też wymiernie wspomagać system uwierzytelniania dokumentów.

Co ważne, wszystkie transakcje docelowo odbywają się w innym niż dotychczasowym modelu, czyli bez udziału instytucji publicznej. W transakcję zaangażowanie są tylko obie zainteresowane strony. O ile obecnie dominuje wykorzystanie technologii blockchain w kontekście kryptowalut, to technologię tę jako platformę transakcyjną coraz częściej wykorzystuje się branży finansowej czy energetycznej. Niewykluczone, że już niedługo łańcuchy bloków będą standardem dla bezpiecznych transakcji sieciowych.

Bezpieczeństwo transakcji

Czy blockchainy są bezpieczne? Zdecydowanie tak! Mało tego, powszechnie zakłada się, że aby podrobić łańcuch bloków, potrzebna byłaby moc obliczeniowa równa połowie Internetu. Krótko mówiąc – obecnie jest to niemożliwe. Dopiero wprowadzenie komputerów kwantowych będzie wymagało udoskonalenia zabezpieczeń kryptograficznych.

Kluczowe dla łańcucha danych jest to, że wszelkie transakcje są w tym przypadku nieodwracalne. Chcesz zmienić jeden blok? To pociągnie za sobą zmianę całego blockchaina, który następuje po nim. Dzięki temu węzły blockchain są w stanie błyskawicznie wykryć transakcję niezgodną z siecią i nie wprowadzą jej do łańcucha bloków. Ma to wpływ na to, że transakcje i ich kolejność są niezwykle odporne na wszelkiego rodzaju manipulacje i malwersacje.

Zaawansowane metody matematyczne i zabezpieczenia kryptograficzne to do tej pory najskuteczniejsza forma ochrony wrażliwych danych, takich jak zapisy transakcji handlowych. Stąd też bierze się rosnąca popularność technologii blockchain.

Choć blockchainy dopiero się rozwijają, to warto znać ten termin i funkcjonowanie łańcuchów danych. Niewykluczone, że lada moment wykorzystanie blockchainów stanie się standardem w większości branż, nie tylko w przypadku transakcji opartych o kryptowaluty.