Przejdź do treści

Nowe szaty pszczół! Dowiedz się więcej o rebrandingu naszej marki.

Pobierz e-book
Podobają Ci się nasze treści?
Sięgnij po unikalną wiedzę prosto od developerów i marketingowców. Zapisz się do newslettera.
CAPTCHA
Dziękujemy za zapisanie się do newslettera!
Aby otrzymywać najświeższe, branżowe informacje, potwierdź subskrypcję w mailu, który od nas dostałeś.
PS. Nawet tak ważne wiadomości lubią czasem pomylić folder, dlatego upewnij się, że mail nie trafił do SPAMU
Otwórz swoją skrzynkę e-mail

Vue.js, czyli wszystko, co warto wiedzieć o tej bibliotece JavaScript

Kategoria: 
Opublikowane: 
Czas czytania
: 7 min

Software developerzy mają mnóstwo różnego rodzaju narzędzi, które wykorzystują w codziennej pracy i które pozwalają im przygotować w pełni funkcjonalne programy oraz aplikacje internetowe. Zazwyczaj są to bardzo różnorodne rozwiązania, a każdy wybiera te, które najbardziej odpowiadają jego stylowi pracy. Obecnie jedną z technologii, która błyskawicznie zyskuje na znaczeniu, jest biblioteka JavaScript- Vue.js. Dlaczego tak się dzieje i co warto wiedzieć o Vue.js?

Vue.js i jego zastosowanie

Czym jest Vue.js?

To przede wszystkim biblioteka JavaScript, która pozwala tworzyć proste aplikacje webowe oparte o Model-View View Model (MVVM), składające się z komponentów. Bibliotekę tę wyróżnia wiele intuicyjnych dodatków i funkcji, które są ogromnym wsparciem dla software developerów. Wśród programistów często mówi się, że Vue.js jest doskonałą alternatywą dla znacznie bardziej skomplikowanego oraz rozbudowanego Angulara czy też Reacta. W przypadku tytułowej biblioteki możliwe jest tworzenie podstawowych aplikacji nawet bez rozległej wiedzy na temat JavaScript.

Osobą odpowiedzialną za stworzenie Vue.js jest Evan You. To znana w świecie programistów persona, która miała na koncie już pracę w Google, a także przy kilku innych dużych, rozpoznawalnych projektach. Wystarczy wspomnieć tylko, że to on współtworzył Angular.js oraz projekt MeteorJS.

Jakie są zalety Vue.js?

Jest ich całkiem sporo! Przede wszystkim – prostota. Jeśli ktoś dopiero uczy się pracy jako software developer i poznaje poszczególne technologie, to Vue.js powinno być doskonałym startem. Wyróżnikiem jest tutaj tzw. niski próg wejścia – znajomość innych frameworków czy specjalistyczna wiedza nie są potrzebne, by zacząć tworzyć swoje pierwsze interfejsy użytkownika.

Prosty jest zresztą już sam start korzystania z biblioteki – wystarczy w kodzie HTML strony www dodać po ściągnięciu jeden element <script>, by móc w pełni korzystać z możliwości Vue.js. Frameworkiem zarządzamy z poziomu kodu JavaScript, a wszystkie zmiany zauważymy także na stronie internetowej, omijając wszelkie odwoływanie się z poziomu JS do elementów z drzewa DOM. To znacznie ułatwia i przyspiesza pracę.

Rozmiar i szybkość to także elementy, które jednoznacznie przemawiają na korzyść Vue.js. Ile waży ten framework? Około 18-23 kilobajtów. To śmiesznie mało, co z kolei w pełni odpowiada software developerom. Szczególnie że nie przekłada się to negatywnie na szybkość działania technologii – mało tego, Vue.js jest szybszym frameworkiem niż Angular czy React.

Wszystko zrozumiałe od pierwszej linijki kodu

Niewątpliwą zaletą tego frameworka jest także nastawienie na rozwój poprzez pracę społeczności skupionej wokół biblioteki. Za Vue.js nie stoi żadna ogromna korporacja, tylko mocna społeczność, która nieustannie szuka możliwości optymalizacji pracy z tym skryptem. Dlatego ta biblioteka JavaScript szczególnie polecana jest w przypadku projektów Open Source, gdzie potrzebne są możliwości nieograniczonego rozwoju i wprowadzania samodzielnych poprawek do kodu.

Dodatkowym wsparciem jest także bardzo przejrzysta i dobra dokumentacja. To szczególnie ważne w branży e-commerce – tutaj developerzy rzadko mają rozległe doświadczenie w pracy z frameworkami JavaScriptowymi. React czy Angular mogą być zbyt rozbudowanymi bibliotekami, a tymczasem Vue.js jest relatywnie łatwe do przyswojenia nawet przez osoby bez obycia z kodem i programem. W dokumentacji wszystko jest na tyle szczegółowo rozpisane, że stworzenie pierwszej aplikacji nie powinno być żadnym problemem.

Jakie są minusy, które mogą odstraszać od Vue.js?

Vue.js ma także swoje wady, które niektórych odstraszają od tego frameworka. Paradoksalnie jedną z nich jest… elastyczność. Vue.js jako biblioteka JavaScript daje tyle możliwości, że czasem ciężko zaimplementować ten framework przy dużym projekcie, kiedy współpracuje ze sobą kilku lub też kilkunastu software developerów. Wówczas pojawiają się duże szanse na błędy i nieścisłości w kodzie czy aplikacjach.

Dodatkowo patrząc na to, że Vue.js jest relatywnie nowym frameworkiem, to wielu software developerów po prostu nie chce zmieniać swoich dotychczasowych narzędzi pracy. Nawet jeśli to biblioteka intuicyjna, to wymaga zapoznania się z dokumentacją i dokładnego przestudiowania wszystkich funkcjonalności. Dla kogoś, kto przez dłuższy czas pracuje z Reactem czy Angularem, może to być problem oraz niepotrzebna komplikacja codziennej pracy.

Jak wygląda Vue na tle konkurencji – Angulara i Reacta?

Tak jak już wspomnieliśmy, głównymi konkurentami Vue są Angular i React. Wiemy już, że Vue jest szybsze od wymienionych bibliotek, a także mniej skomplikowane. Warto zatem przyjrzeć się jeszcze innym kategoriom i zobaczyć, jak Vue wypada w nich na tle Angulara i Reacta.

Renoma

Angular jest technologią, która powstała w 2010 roku – jest najstarszy z całej trójki, a więc jednocześnie miał najwięcej czasu na zdobycie grona wiernych fanów. React powstał tylko rok później, jednakże w licencji Open Source dostępny jest dopiero od 2013 roku. Natomiast Vue to najmłodsze z rozwiązań – powstał w 2014 roku. Angular i React już od wielu lat cieszą się znakomitą renomą. Są to stabilne rozwiązania, które wciąż są rozwijane o nowe funkcjonalności. Za ich sukcesem w dużej mierze stoją też sami twórcy – Angular jest wspierany przez Google, a React przez Facebooka. Vue to zgoła inne podejście – autorska biblioteka jednego programisty, bez wsparcia wielkiego koncernu. Ma to duży wpływ na mniejszą w porównaniu do konkurentów popularność wśród developerów. Angular i React mają już wyrobioną markę w środowisku developerskim, jednakże dzięki swojej elastyczności i prostocie, Vue zaczyna deptać im po piętach, stając się coraz mocniejszym konkurentem.

Poziom zaawansowania

Jak już wspomnieliśmy, bardzo mocną stroną Vue jest jego prostota i niski próg wejścia w programowanie rozwiązań w oparciu o tę bibliotekę. Sytuacja wygląda odwrotnie w przypadku Angulara – jest on frameworkiem niezwykle rozbudowanym, o licznych funkcjonalnościach i wymaga znacznie większej wiedzy już na samym wstępie. React również należy do bardziej skomplikowanych rozwiązań, jednakże jest o wiele prostszy niż Angular. Osobie, która korzysta z Vue zdecydowanie łatwiej byłoby przejść na Reacta niż na Angulara.

Dostępność i wsparcie

Zarówno Angular, React, jak i Vue są technologiami opartymi o licencję Open Source, czyli są dostępne do darmowego użytkowania, co stanowi bardzo dużą zaletę wszystkich trzech rozwiązań. W przypadku Reacta co jakiś czas pojawiają się jednak wątpliwości, czy technologia aby na pewno pozostanie w licencji Open Source na zawsze – jak pisaliśmy, nie od samego początku React był otwartym oprogramowaniem. Dla rozwoju technologii zbudowanych na otwartym oprogramowaniu, bardzo ważne jest zebranie wokół siebie dużej społeczności, która dba o rozwój, testowanie, wprowadzanie poprawek itd. Jako technologie aktywnie wspierane przez wielkich graczy, Angular i React skupiają bardzo duże społeczności profesjonalistów, dbających o ich rozwój. Vue jest projektem autorskim i swoją społeczność wciąż buduje, jednakże z roku na rok jest ona coraz większa, co zapewnia stałą dostępność nowych aktualizacji, poprawek i przede wszystkim – rozwój.

Typy projektów, w których sprawdzą się Angular, React i Vue

Każda z wymienionych technologii ma inną filozofię działania i co innego stanowi o jej sile. Dlatego nie w każdym projekcie sprawdzi się Angular, tak samo nie zawsze idealnym rozwiązaniem będzie Vue. Angular to dość skomplikowany framework, ale oferujący bardzo duże możliwości, dlatego świetnie sprawdzi się rozbudowanych projektach z niezwykle dużą liczbą funkcjonalności. React, dzięki swojej dynamice będzie świetnym rozwiązaniem dla projektów, wymagających dynamicznego interfejsu oraz przy rozwoju istniejących już aplikacji. Natomiast Vue sprawdzi się w projektach, którym zależy nam na szybkości i wydajności oraz tych, których deadline wdrożenia przypada na bliską przyszłość.

Vue.js - podsumowanie

Choć coraz więcej osób dostrzega potencjał i zalety Vue.js, to jej używanie nie jest powszechne wśród programistów czy software house. Wciąż większą renomą i estymą wśród software developerów cieszą się Angular.js czy React.js. Niewykluczone jednak, że wkrótce zalety Vue.js zostaną w pełni odkryte i wykorzystane przez więcej software developerów w Polsce, szczególnie tych szukających pola do rozwoju oraz progresu!

W naszej codziennej pracy obok tworzenia rozwiązań w React.js, coraz częściej korzystamy z biblioteki Vue,js, widząc w niej bardzo duży potencjał.

Do czego służy Vue.js?

Vue pozwala na tworzenie prostych aplikacji webowych opartych o Model-view-viewmodel (MVVM) Poprzez wiele rozmaitych dodatków i funkcji praca z tym frameworkiem jest dla programistów przyjemna.

Dlaczego Vue jest łatwy do przyswojenia przez developerów?

Vue wyróżnia się tzw. niskim progiem wejścia, co oznacza, że jest to świetna technologia dla początkujących programistów. Sam framework jest prosty w nauce, a kod przejrzysty i intuicyjny. Z pomocą przychodzi również dobrze spisana dokumentacja, która z pewnością pomoże przy różnych wdrożeniach.

Jaka jest główna korzyść ze stosowania Vue?

Vue.js to framework nastawiony na rozwój, którym stale zajmuje się coraz większa społeczność. Jego licencja o otwartym kodzie pozwala na nieograniczone możliwości w tworzeniu oraz integrowaniu z innymi rozwiązaniami. Dlatego masz ogromne możliwości w kwestii tworzenia nieszablonowych rozwiązań.

Dlaczego powstał framework Vue?

Vue.js to Open-Source-owy framework oparty o język JavaScript, który stworzył Evan You, pracownik Google i współtwórca Angular.js oraz Meteo.js. Celem twórcy było stworzenie czegoś lżejszego i bardziej elastycznego niż znane wcześniej frameworki Angular i React.

Oceń wpis
4.7
Ocena: 4.8 Liczba głosów: 47

Dziękujemy za ocenę postu!

Mamy więcej darmowych treści. Nie rezygnuj z nich!
Technologie, SEO, marketing - newsletter z poradami, które od razu możesz wdrożyć! Prosto na Twoją skrzynkę. Za darmo i bez spam
CAPTCHA