2 popularne struktury JavaScript, które opanowały rozwój frontendu – Vue vs React

Obecnie wiele firm poszukuje technologii frontendowych, które zagwarantują wysoką jakość realizowanych projektów w jak najkrótszym czasie. W tym celu korzysta się z licznych struktur JavaScript. Jednak na przestrzeni czasu dwie z nich zyskały szczególną popularność. Są to Vue oraz React. W artykule przedstawimy ich historię, a także dokonamy porównania Vue vs React, przedstawiając, w jakich sytuacjach najlepiej się sprawdzają.

Struktury Javascript- Vue-vs-React

React

React został stworzony przez Jordana Walke'a, inżyniera oprogramowania pracującego wtedy w Facebooku. Na proces jego tworzenia miał wpływ XHP – framework komponentu HTML dla PHP. Po raz pierwszy React został wdrożony na newsfeedzie Facebooka w 2011 roku. Później wprowadzono go także na Instagramie w 2012 roku.

Technologia przeszła w open source w maju 2013 roku.

W kwietniu 2017 roku Facebook ogłosił wydanie React Fiber – nowy podstawowy algorytm biblioteki React dla budowania interfejsów użytkownika. React Fiber miał stać się podstawą wszelkich przyszłych ulepszeń i rozwoju funkcji Reacta. Tego samego miesiąca wydano także React 360 V1.0.0. Pozwala on doświadczonym developerem w wykorzystywaniu frameworku do VR. Reacta najczęściej wykorzystuje się do tworzenia aplikacji typu single-page oraz aplikacji mobilnych.
Co wziąć pod uwagę w przypadku React:

  • Projekt jest utrzymywany przez Facebook.
  • Duża liczba wdrożeń i stały wzrost oznaczają, że z biegiem czasu łatwiej będzie znaleźć kompetentnych programistów Reacta.
  • Przyjęcie JSX pozwala na strukturyzację komponentów, które następnie skompilują się w JS React podczas pracy na serwerze. Może to przyczyniać się do większego dostosowania stron pod SEO niż w przypadku innych frameworków JavaScript, ponieważ jedyną rzeczą widzianą przez klienta w tym momencie jest wygenerowana strona HTML.

React jest wspaniałym frameworkiem i świetnym narzędziem. Dla każdego dużego i kompleksowego projektu będzie nadawał się niemal precyzyjnie. Największym zmartwieniem, jakie można mieć podczas korzystania z Reacta, jest dokładnie to samo, co przyczyniło się do jego wielkiego sukcesu – Facebook.

Pojawiły się obawy o warunki korzystania z React, jak również o zdolność Facebooka do zatrzymywania aktualizacji lub zmiany zasad licencjonowania. Może są to zbyt daleko idące obawy, ale niektórzy uznają te czynniki za powód, dla którego z zestawienia Vue vs React, ten drugi nie wyjdzie obronną ręką.

W 2019 roku React miał najwyższe oceny zadowolenia wśród programistów. Nie dziwne zatem, że jest jednym z najpopularniejszych frameworków JavaScript.

Vue

Vue został stworzony przez Evana You po tym, jak pracował dla Google, używając AngularJS w licznych projektach. Kierował się pomysłem, aby wyodrębnić ulubione funkcje Angulara i zbudować lekki framework o określonym zastosowaniu. Inspirował się także samym Reactem. Pierwszy kod źródłowy projektu pochodzi z lipca 2013 roku, a samo Vue zostało wydane po raz pierwszy w lutym 2014 roku.

Vue.js jest progresywnym frameworkiem, który umożliwia efektywne i łatwe tworzenie atrakcyjnych interfejsów użytkownika. Swoje uznanie wśród programistów zdobył także dzięki temu, że jest stosunkowo łatwy do nauczenia się. Większość frameworków JavaScript jest szybka, jednak Vue wyróżnia się na tym polu.

Oficjalny zespół Vue porównał wydajność frameworka do podobnych technologii, takich jak React. Okazało się, że Vue jest szybszy. Dzieje się tak dlatego, że – podobnie jak React – opiera się na virtual DOM. Vue jest jednak znacznie lżejszy w porównaniu z innymi frameworkami, zwłaszcza podczas renderowania.

Co wziąć pod uwagę w przypadku Vue:

  • Vue ma bardzo mały rozmiar pliku, co ułatwia włączanie go do projektów bez tworzenia opóźnień.
  • Vue ma stosunkowo łatwiejszą krzywą uczenia się niż niektóre z większych frameworków. Posiada także fantastyczną dokumentację, która wspomaga zarówno nowe osoby z niego korzystające, jak i weteranów.
  • Łatwo jest zintegrować go z innymi aplikacjami i językami. Na przykład, Vue sprawnie łączy się z Laravel, aby tworzyć frontend dla aplikacji na nim zbudowanych.
  • Vue wykorzystuje składnię szablonów opartą na HTML, pozwalając programistom na szybkie i łatwe pisanie komponentów.

Vue można polecić wtedy, gdy ktoś szuka czegoś lekkiego do realizacji projektu. Nie ma w nim wszystkich nowatorskich rozwiązań, jak w przypadku jego czołowych konkurentów, ale nie zawsze są one w końcu potrzebne. Mniej z góry utworzonych funkcji sprawia, że jest również mniej restrykcyjnym frameworkiem.

Podsumowanie- Vue vs React

Vue i React są podobne pod względem wydajności. W dokumentach Vue można znaleźć informacje, że w większości przypadków ma on niewielką przewagę. Jednak ostatnie benchmarki pokazują, że React 16 ma przewagę nad Vue 2.5.

Z punktu widzenia gotowego produktu większość klientów nie jest raczej w stanie dostrzec różnic, gdyby ich aplikacja została zbudowana przy użyciu Vue lub React. Są one podobne pod względem wydajności i obie mogą być wykorzystywane w dużych i małych projektach.

Zastanawiasz się jakie możliwości rozwoju stron, sklepów i aplikacji w Vue i React oferujemy?

https://www.smartbees.pl/uslugi/vuejs/